pl | en

QUEEN - absolutnie najwięksi, absolutnie najwspanialsi!

„ABSOLUTE GREATEST” - największe hity Queen już wkrótce!

Queen - ktoś powinien temu zespołowi postawić pomnik. „Rządzili” w swojej kategorii dłużej niż większość słynnych przywódców, słowa ich piosenek jest w stanie powtórzyć o wiele więcej osób niż w przypadku najbardziej cenionych pisarzy, a pomimo tego, że odkąd po raz pierwszy udało im się przebić do świadomości publiczności przeminęły już ponad trzy pokolenia, są dokładnie tak samo wszechobecni dzisiaj jak kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy chociażby kilka poniższych przykładów:
- Queen to ulubiony zespół Wielkiej Brytanii: BPI (oficjalna federacja brytyjskiego przemysłu fonograficznego) odnotowała, że album „Greatest Hits 1” jest najlepiej sprzedającą się płytą od czasu powstania pierwszych oficjalnych notowań sprzedaży ponad 50 lat temu.
- Queen to zespół świętujący sukcesy wszechczasów na brytyjskich listach przebojów: wg. rocznika muzycznego „The Book of British Hit Singles & Albums” zespół Queen zastąpił The Beatles na pierwszym miejscu Official UK Album Chart, spędziwszy ze swoimi nagraniami więcej tygodni na liście niż wspaniała czwórka. W skali świata przekłada się to na ponad 300 milionów sprzedanych płyt.
- Queen to również niezrównana światowa dominacja jako zespół estradowy. Mapa legendarnych tournee Queen obejmuje wszystkie kontynenty, gdzie w wielu przypadkach zespół trafił przed innymi gwiazdami – mowa tu o takich regionach jak Ameryka Południowa, Meksyk czy blok wschodni.
- Wiecznie gotowi na eksperymenty muzycy Queen przełamali także konwencję rocka i stworzyli sceniczny musical, We Will Rock You, który mniej więcej po ośmiu latach od swojej premiery wciąż wypełnia sale widowiskowe w Londynie, a niedawno liczba osób, które kiedykolwiek obejrzały ten musical na świecie, przekroczyła 10 milionów widzów.
Nazwa Queen nadal gwarantuje sukces koncertu, a sam zespół jest gotowy bez zastrzeżeń udzielić swojej mocy sław dla słusznej sprawy – takiej jak kampania 46664 Nelsona Mandeli czy zgromadzenie ponad 15 milionów dolarów poprzez swój własny fundusz dobroczynny Mercury Phoenix, zajmujący się walką z AIDS na świecie.

Co najbardziej wymowne, muzycy do dziś cieszą się największym poważaniem ze strony czołowych graczy obecnej elity rocka, którzy podkreślają wpływ Queen na ich rozwój artystyczny.
Kariera Queen obejmuje ponad 21 lat wzruszania, porywania i zabawiania publiczności, zaś nowe wydawnictwo „Absolute Greatest” przypomina, jak doskonałymi i mądrymi kompozytorami i muzykami popu i rocka byli/są panowie Deacon, May, Mercury oraz Taylor. Najstarszy przebój w kolekcji, Seven Seas of Rhye (1974), przypomina fanom o tych dniach, gdy zastanawiali się, dlaczego zespół wybrał nazwę Queen - czy naprawdę są tylko aroganckimi chłopakami liczącymi na łut szczęścia dzięki ciuchom od Zandry Rhodes i czarnemu lakierowi do paznokci, czy też to oni w rzeczywistości stanowią przyszłość progresywnego rocka? Na tym jednak nie koniec rozważań, bo zespół poszedł jeszcze dalej, nadając kolejnemu singlowi wyzywający tytuł Killer Queen.
Następnie muzycy wywołali u swojej publiczności uśmiech oraz dobre samopoczucie za sprawą takich piosenek jak Crazy Little Thing Called Love, Radio Ga Ga oraz I Want To Break Free. (Nota bene kto by pomyślał, że Roger Taylor będzie wyglądał tak atrakcyjnie w swoim stroju uczennicy?) Queen potrafił w ciągu sekundy zmienić się w romantyków, jak udowodnił Deacon w You’re My Best Friend, czy też w towarzyszy złamanych serc, jak w Somebody to Love Mercury’ego albo Who Wants to Live Forever Maya. Tylko Queen w tak fantastyczny sposób potrafił połączyć dziesiątki tysięcy całkowicie obcych sobie osób i sprawić, żeby podczas koncertu wspólnie zaśpiewali i wyciągali ramiona do kompozycji Maya We Will Rock You czy też bardziej naładowanej emocjami We Are The Champions Mercury’ego.Przy nieocenionej pomocy Davida Bowie Queen podarował fanom niepokojące, tętniące rytmy Under Pressure, operowo-balistyczne Bohemian Rapsody oraz być może wywołujący największe emocje rockowy song The Show Must Go On. Kolekcja „Absolute Greatest” zawiera 20 największych hitów zespołu bez którego trudno sobie wyobrazić przeszłość i przyszłość muzyki rozrywkowej. „Absolute Greatest” będzie dostępna w kilku wersjach, w tym dwóch zawierających bardzo osobiste wspomnienia muzyków gdzie Brian May i Roger Taylor dzielą się swoimi wspomnieniami na temat utworów, które wybrano do zestawu. Limitowana edycja wersji z książeczką otwiera przed jej posiadaczami archiwum fotografii Queen, za sprawą 52 stron niepublikowanych zdjęć oraz tekstów piosenek, napisanych odręcznie przez każdego członka zespołu (wraz z poprawkami i nadpisanymi wstawkami). Niektóre wersje wydawnictwa zapewniają ekskluzywny dostęp do internetowego streamingu 20 najwspanialszych koncertów Queen.
„Absolute Greatest” ukaże się w czterech formatach:
1) Standardowa wersja 1CD - 20 najwspanialszych piosenek
2) Specjalna edycja specjalna 2CD - dodatkowe CD, zawiera nagranie z komentarzem Briana Maya i Rogera Taylora, dotyczącym piosenek na albumie.
3) Limitowana edycja z książeczką - twarda okładka,52 strony, format A4

Edycja zawiera CD z 20 utworami, CD z komentarzem członków zespołu, niepublikowane do tej pory zdjęcia Johnny’ego Dewe’a Matthewsa, odręcznie pisane teksty piosenek, ekskluzywny dostęp do internetowego streamingu 20 koncertów.

4) 3LP z książeczką ze zdjęciami (16 stron)
Album „Absolute Greatest” będzie również dostępny w wersji cyfrowej.
„ABSOLUTE GREATEST” - największe hity Queen! Premiera 16 listopada !

Źródło: EMI Music Poland