pl | en

50 cali w trzech wymiarach od Panasonica

Podczas targów CEATEC w Japonii firma Panasonic zaprezentuje 50-calowy telewizor Full HD 3D wraz ze specjalnymi okularami migawkowymi

Firma Panasonic opracowała zestaw Full HD 3D, w skład którego wchodzi 50-calowy telewizor plazmowy wraz ze specjalnymi okularami migawkowymi. Umożliwia on oglądanie realistycznych trójwymiarowych obrazów w domowym salonie. Prototyp zostanie zaprezentowany podczas targów CEATEC JAPAN 2009, które odbędą się od 6 do 10 października w Makuhari Messe w Chiba City, niedaleko Tokio. Panasonic zamierza wprowadzić telewizory Full HD 3D na rynek w 2010 roku.

Nowy telewizor i okulary to efekt prac nad opracowanym w 2008 roku przez Panasonic pierwszym na świecie systemem kina domowego Full HD 3D, który składał się z odtawrzacza Blu-ray oraz 103-calowego ekranu plazmowego. Prototypowa plazma ma 50 cali. Rozmiar ten będzie najprawdopodobniej w przyszłości najpopularniejszym wśród odbiorników używanych w kinie domowym.

Trójwymiarowy telewizor wykorzystuje najnowszą technologię 3D drive, która pozwala na szybkie podświetlanie pikseli przy zachowaniu wysokiej jasności. W odbiorniku wykorzystano technologię redukcji efektu przesłuchu, która eleminuje podwójny obraz (tzw. ghosting) pojawiający się gdy obrazy dla lewego i prawego oka są wyświetlane osobno. Panele plazmowe znane są z doskonałego obrazu – między innymi pełnej rozdzielczości obrazu ruchomego. Nowy odbiornik oferuje jeszcze lepsze parametry czystych trójwymiarowych obrazów w rozdzielczości HD. Precyzyjnie działające okulary migawkowe wykonano w opracowanej przez Panasonic technologii, która synchronizuje migawkę z obrazami dla lewego i prawego oka wyświetlanymi na ekranie plazmowym.

Wszystkie te technologie precyzyjnie współpracują ze sobą czego efektem jest obraz Full HD 3D o doskonałej jakości pozwalający doświadczyć prawdziwie kinowej jakości oraz poczuć się uczestnikiem wydarzeń przedstawianych na ekranie. Efekt realizuje ideę Panasonic w zakresie produktów 3D przeniesienia kinowych wrażeń do domów.Panasonic rozwija technologię Full HD 3D, aby wykorzystać atuty ekranów PDP - doskonałą reprodukcję kolorów i rozdzielczość obrazu ruchomego, oraz odtwarzaczy Blu-ray, które są w stanie odtwarzać filmy 3D w jakości HD. Planowane wprowadzenie produktów 3D na rynki Europy, Japonii i USA nastąpi w 2010 roku. Dokładna data jest zależna od terminu akceptacji tzw. 3D Expanded Standard, który obecnie badany jest przez Blu-ray Disc Association (BDA).

Technologia 3D drive zakłada wykorzystanie nowych materiałów do produkcji paneli PDP i procesorów, które przyśpieszają iluminację pikseli jednocześnie utrzymując jasność. Redukcja efektu przesłuchu opiera się natomiast na zastosowaniu nowych luminoforów z krótkim okresem wygaszania i technologią kontroli jasności w celu redukcji efektu podwójnego obrazu. Rozwiązania te polepszają również jakość obrazu 2D co daje panelom plazmowym potencjał dalszego rozwoju.

Aby wyświetlić obraz 3D system Panasonic wykorzystuje metodę sekwencyjnego wyświetlania podwójnej klatkki Full HD pokazując osobno każdą klatkę dla lewego i prawego oka. Sposób ten jest powszechnie wykorzystywany w kinach trójwymiarowych. Okulary opracowane są tak, aby mogły być używane przez szerokie grono użytkowników – od dzieci do osób starszych.

O Panasonic
Panasonic Corporation jest światowym liderem w rozwijaniu i produkcji elektroniki zaspokajającej szeroką gamę potrzeb konsumentów, biznesu i przemysłu. Firma z siedzibą w Osace, w zakończonym 31 marca 2009 roku finansowym, zanotowała sprzedaż netto w wysokości 7,77 bilionów jenów (78,4 miliardów dolarów). Akcje firmy notowane są na giełdach w Tokio, Osace, Nagoyi oraz w Nowym Jorku (symbol NYSE: PC).

Źródło: Panasonic Polska