pl | en

Kolumny Albedo w Polsce

Na polski rynek wchodzi nowy producent zestawów głośnikowych. Włoska firma Albedo znana jest przede wszystkim z ciekawych i pięknych konstrukcji zbudowanych na bazie linii transmisyjnych. Już na początku lat dziewięćdziesiątych konstruktorzy postanowili zbadać to rozwiązanie i opracowali bardzo dokładny model matematyczny opisujący zjawiska zachodzące w obudowach o takiej konfiguracji akustycznej. To doprowadziło z kolei do stworzenia własnego oprogramowania do modelowania kolumn. Praca ta okazała się bardzo ważna, ponieważ pomogła wskazać ograniczenia w innych projektach opracowanych do tej pory i niezgodność kilku mitów dotyczących linii transmisyjnych. Długie badania pozwoliły włoskim inżynierom wreszcie znaleźć to, czego szukali. Wyniki ich pracy zostały uzupełnione o znane dotąd rozwiązania takie, jak chociażby rezonatory Helmholtza, których użyli do wyrównywania emisji z kanału wentylacyjnego. Połączenie ich z dopracowaną linią transmisyjną zaowocowało stworzeniem systemu Helmholine. Tak w 1995 roku narodziły się kolumny Albedo, które zostały ciepło przyjęte najpierw przez włoską, a następnie światową prasę specjalistyczną. Dlaczego właśnie linie transmisyjne? Założyciele firmy twierdzą, że klasyczne obudowy wentylowane mają problemy, których po prostu nie da się obejść, stosując tunele dmuchające w ten czy inny sposób. Rozwiązaniem jest ich zdaniem bardziej skomplikowana obudowa wyposażona w system, który nie tylko wyrównuje ciśnienie wewnątrz i wspomaga przetwarzanie niskich tonów, ale także koryguje spójność fazową dźwięków promieniowanych przez membranę z tym, co wydobywa się z obudowy. Oczywiście taka konstrukcja jest trudniejsza do wykonania, ale włoska firma od początku miała ambicję tworzenia wysokiej klasy produktów, więc trudności techniczne nie miały aż takiego znaczenia. Dopełnieniem prac nad liniami transmisyjnymi stały się ceramiczne głośniki wyrównane w domenie czasowej.

Albedo produkuje obecnie trzy modele kolumn - HL 2.2, Aptica i Axcentia. Jako pierwsze do Polski zostaną dostarczone widoczne na pierwszym zdjęciu HL 2.2 - dwudrożne, smukłe podłogówki zaprojektowane tak, aby sprawdzić się w każdym wnętrzu. Patrząc na nie aż trudno uwierzyć, że ich kształt został podyktowany w większym stopniu wymaganiami akustycznymi, niż chęcią stworzenia oryginalnych, pięknych mebelków. Włoscy inżynierowie twierdzą jednak, że to właśnie walory brzmieniowe takiej konstrukcji przesądziły o nadaniu kolumnom takich, a nie innych kształtów. Niedługo zresztą będziemy mieli okazję się o tym przekonać, ponieważ premiera marki Albedo odbędzie się w salonie Fusic we Wrocławiu w dniach 13,14 czerwca. Serdecznie zapraszamy!
Kolumny Albedo będą dostępne w wykończeniu naturalnym fornirem hebanowym w dwóch kolorach - Makassar Ebony i Jamaica Ebony.

HL 2.2 będą kosztowały 24500 zł, wyższy model Aptica wyceniono na 33 000 zł, a za największe Axcentie zapłacimy 105 000 zł.

Źrodło: Moje Audio