pl | en

TAD PREZENTUJE NOWE PRODUKTY SERII EVOLUTION
ODTWARZACZ PŁYT ORAZ PRZETWORNIK D/A

Technical Audio Devices Laboratories, Inc. ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży pierwsze urządzenia nowej serii Evolution: odtwarzacz płyt TAD-D1000 i przetwornik cyfrowo-analogowy TAD-DA1000. Obydwa urządzenia obsługują najnowsze formaty audio i reprodukują z nich dźwięk z absolutnie najlepszą możliwą jakością. Cyfrowy sygnał audio doprowadzamy do jednego z wielu wejść cyfrowych, za którymi jest on taktowany ultra-precyzyjnym zegarem taktującym (C/N master clock UPCG), dzięki czemu niemal całkowicie wyeliminowano jitter. Do wejść USB będziemy mogli przesłać sygnał PCM do 32 bitów i 384 kHz lub DSD do 5,6 MHz. Dzięki funkcji regulacji siły głosu w przetworniku TAD-DA1000 możliwe jest bezpośrednie podłączenie go do wysokiej klasy wzmacniacza mocy, redukując tym samym liczbę urządzeń w systemie.

NAJWAŻNIEJSZE FAKTY

1. Nowoopracowany zegar główny UPCG o wysokim stosunku sygnału do szumu; układ przetwornika D/A wykorzystujący dwa Burr Brown PCM1794A.

W obydwu modelach zastosowano nowoopracowany układ zegara taktującego UPCG o wybitnym odstępie sygnału zegara od szumu, będący odpowiednikiem zegara stosowanego w topowym odtwarzaczu TAD D600 (seria Reference). Układ bazujący na metodach stosowanych w stacjach bazowych ultra-szybkich sieci cyfrowych osiąga niespotykany wcześniej odstęp sygnału taktującego od szumu (C/N). Tak niezwykłe osiągi były możliwe dzięki zastosowaniu najnowszej inżynierii oraz wielu sesjom odsłuchowym. Dodatkową zaletą utrzymywania zegara w temperaturze pokojowej, bez względu na temperaturę otoczenia jest to, że układ jest gotowy do pracy na optymalnym poziomie zaraz po włączeniu i zachowa swoje parametry przez wiele lat.

W sekcji przetwornika D/A zastosowano dwa układy Burr Brown PCM1794A, niezależnie w lewym i prawym kanale, dzięki czemu konwersja sygnału jest niemal idealna, a stosunek S/N bardzo wysoki. Aby zachować to, co udało się uzyskać podczas dekodowania sygnału, zdecydowano się na wykonanie w pełni dyskretnego układu konwersji prądowo-napięciowej (I/U), bez żadnego układu scalonego. Układ ten łączy wysoką odporność na szumy i szybką odpowiedź impulsową, dzięki czemu dostajemy znakomity atak transjentów świetnie zintegrowanych z muzyką oraz dźwięk o świetnej definicji i dynamice.

2. Asynchroniczny przesył sygnału USB pozwala na wierną reprodukcję sygnałów o wysokiej rozdzielczości.

Obydwa urządzenia zostały wyposażone w pięć wejść cyfrowych (USB, XLR, optyczne i dwa koaksjalne). Wejście USB Audio Class 2.0 zostało wyposażone w specjalnie opracowany, asynchroniczny układ odbiornika. Ponieważ przychodzący sygnał zależny jest od zegara master w TAD-zie, jest on taktowany z najwyższą możliwą precyzją. Przychodzący sygnał jest dzięki temu niemal całkowicie uwolniony od jittera. Możemy tą drogą przesłać sygnał PCM aż do 32 bitów i 384 kHz, a sygnał DSD do dwukrotnie wyższej, niż na płytach SACD, wartości.

3. Aluminiowa obudowa i struktura o nisko położonym środku ciężkości, minimalizujące wpływ zewnętrznych wibracji na układy elektroniczne.

Zarówno w odtwarzaczu, jak i przetworniku zastosowano obudowę z czystego aluminium o grubości 8 mm ukształtowaną tak, aby punkt urządzeń ciężkości wypadł jak najniżej. Najcięższe komponenty układu umieszczono na samym spodzie, tworząc samotłumiący drgania system, przez co jeszcze bardziej zminimalizowano wpływ wibracji na elektronikę. Drgania pochodzące od układu zasilającego zmniejszono przykręcając go do grubej, mosiężnej płyty, będącej częścią obudowy. Mechanizm w odtwarzaczu przykręcono do chassis w sposób, który dodatkowo redukuje wibracje pochodzące od silnika.

4. Specjalnie zaprojektowany, duży transformator toroidalny umożliwiający odtwarzanie muzyki z wysoką dynamiką i szybkim atakiem.

W obydwu urządzeniach zastosowano duże transformatory toroidalne umieszczony w odseparowanej od sekcji analogowej i cyfrowej komorze. Otrzymano w ten sposób wyrównany dźwięk o szybkim ataku.

5. Unikalny mechanizm napędowy TAD-a gwarantujący niebywałą precyzję odczytu i cichą pracę (TAD-D1000).

Unikalny mechanizm SACD/CD gwarantuje gładką i precyzyjną pracę, minimalizując zewnętrzne wibracje, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na pracę serwo. Szuflada została wykonana z precyzyjnie wyfrezowanego aluminium, charakteryzującego się niskimi wibracjami i wysoką sztywnością. Wewnątrz zastosowano elementy w czarnym kolorze, zmniejszającym odbicia lasera, a przez to poprawiając precyzję odczytu. Układ odczytowy to znakomity, sprawdzony układ Pionieera. Cichą pracę i długowieczność zapewnia bezszczotkowy silnik.

6. Wyjście analogowe z regulacją siły głosu umożliwia prostą konfigurację i uproszczenie systemu.

TAD-DA1000 wyposażony został w układ regulacji siły głosu, dzięki czemu możliwe jest skonfigurowanie systemu bez przedwzmacniacza, podłączając DAC bezpośrednio do wzmacniacza mocy.

7. Wzmacniacz słuchawkowy z niezależnym układem regulacji siły głosu (TAD-DA1000).

TAD-DA1000 wyposażono we wzmacniacz słuchawkowy z niezależnym układem regulacji siły głosu. Wzmacniacz, oparty całkowicie na dyskretnych komponentach obsługuje słuchawki o bardzo dużej rozpiętości impedancji – od 8 do 600 Ω, dzięki czemu użytkownicy mogą cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem z dowolnymi słuchawkami.

Dane techniczne

Przetwornik D/A TAD-DA1000
Wejścia cyfrowe (5 wejść): XLR x 1, koaksjalne x 2, optyczne x 1, USB (Standard B type) x 1
Obsługiwane częstotliwości próbkowania (XLR/koaksjalne): 44,1 kHz, 48 kHz, 88,2 kHz, 96 kHz, 176,4 kHz, 192 kHz
Obsługiwane częstotliwości próbkowania (optyczne): 44,1 kHz, 48 kHz, 88,2 kHz, 96 kHz
Obsługiwane częstotliwości próbkowania (USB): PCM 44,1 kHz, 48 kHz, 88,2 kHz, 96 kHz,
176,4 kHz, 192 kHz, 352,8 kHz, 384 kHz
Obsługiwane częstotliwości próbkowania (USB): DSD 2,8 MHz, 5,6 MHz
Wyjścia cyfrowe: XLR x 1, koaksjalne x 1
Wyjścia analogowe: zbalansowane x 1, niezbalansowane x 1
Napięcie wyjściowe: zbalansowane 4 V, niezbalansowane 2 V (1 kHz, 0 dB)
Stosunek S/N: 115 dB
Pasmo przenoszenia:
10 Hz - 40 kHz, -1 dB (fs 88,2 kHz i więcej)
10 Hz - 20 kHz, -1 dB (fs 44,1 kHz)

Odtwarzacz SACD/CD TAD-D1000
Obsługiwane typy płyt: Super Audio CD, CD, CD-R, CD-RW
Wyjście słuchawkowe: 1 x (rekomendowana impedancja: od 8 do 600 Ω)
Moc wyjściowa (wzmacniacz słuchawkowy): 640 mV (32 Ω)
Pobór mocy: 43 W
Pobór mocy - standby: < 0,5 W
Wymiary zewnętrzne (w x h x d): 440 mm x 150 mm x 406 mm
Waga: 16,5 kg

Cena:
TAD-D1000 – 16 000 EUR
TAD-DA1000 – 13 500 EUR

Źródło: Audio Center Poland