pl | en

CHORD ETHERNET
C-stream Ethernet
Indigo Tuned ARAY Ethernet
Indigo Tuned SARUM Ethernet

Wpływ kabli połączeniowych na jakość dźwięku to, pomimo upływających lat, wciąż gorący temat. Choć nie powinien być, dawno powinno to być normalne i zrozumiałe. Wystarczy dobrze przygotowana sesja odsłuchowa, żeby przemienić zatwardziałego przeciwnika stosowania specjalistycznych kabli w żarliwego zwolennika takich rozwiązań. Problem w tym, że duża część oponentów, przede wszystkim inżynierów, odmawia wzięcia udziału w takich próbach.
Podobnie do sprawy podchodzą użytkownicy profesjonalni, związani ze studiami nagraniowymi. O ile jednak oni rozumieją potrzebę stosowania dobrej jakości kabli analogowych, o tyle kompletnie nie przyjmują do świadomości różnic istniejących między kablami cyfrowymi, w tym USB. Kiedy zaś dochodzi do kabli ethernetowych, rzecz ich zdaniem zahacza o śmieszność.

Czy aby na pewno? Czy jednak się nie mylą? To pytania, które trzeba sobie zadać w obliczu jednoznacznych opinii ekspertów z pism audio, a także cenionych producentów okablowania. Choć tych drugich można by oskarżyć o popieranie własnej sprawy, są wśród nich tacy, których rzetelność i solidne inżynierskie podejście stanowią wystarczający dowód na to, że jest w tym coś więcej niż marketing.

Jedną z najbardziej szanowanych firm tego typu, firmą w której istnieje rozbudowany dział projektowy składający się z utalentowanych inżynierów, będących też melomanami, jest brytyjska firma Chord. I to właśnie ta firma proponuje trzy kable przeznaczone do podłączenia odtwarzaczy plików oraz dysków NAS do routera: C-stream, Indigo Tuned Aray Ethernet oraz topowy Indigo Tuned Sarum Ethernet. Pod spodem znajdą państwo przygotowany przez firmę Chord materiał na ten temat.

Czy kable Ethernet wpływają na jakość dźwięku?
Tak. Szczególnie, jeśli używamy ich w połączeniu z odtwarzaczami plików. Wykonaliśmy wiele odsłuchów z odtwarzaczami różnych firm i za każdym razem zmiana kabla ethernetowego prowadziła do bardzo dużych zmian w dźwięku. Wykonaliśmy także wiele prób z połączeniem dysków NAS oraz routera i trzeba powiedzieć, że w tym przypadku zmiana tez była wyraźna, jednak ważniejsze wydaje się połączenie odtwarzacza i routera. Ta różnica była do wychwycenia niezależnie od tego, czy urządzenie było do routera podłączone bezpośrednio, czy przez wcześniej zainstalowany w ścianie kabel, czy nawet w systemach, w których sygnał ethernetowy prowadzony jest wraz z napięciem zasilającym.

Jakich zmian mogę się spodziewać?
Wpływ kabli Ethernet na dźwięk daje zmiany bardzo zbliżone do tych, które słychać przy zmianie interkonektów i innych kabli cyfrowych. Najłatwiej wychwycić zmiany w timingu i koherencji. Podobne jak w innych interkonektach, tak i tutaj łatwo wskazać także różnice w detaliczności, jakości barwy dźwięku i dynamice.
Bezpośrednim powodem tego, że w ogóle zajęliśmy się problemem kabli ethernetowych był odsłuch wersji „live” utworu „Take Five” Dave’a Brubecka z płyty „We’re All Together for the First Time”. To szesnaście minut fantastycznego grania. Podłącz kabel Indigo Tuned ARAY do odtwarzacza plików, a utwór nabierze życia, zaś umiejętności i porozumienie między muzykami spowodują, że nie będziesz żałował nawet sekundy spędzonej przed głośnikami. Podłączcie Sarum Tuned ARAY, a znajdziecie się na widowni. Kable ethernetowe Sarum Tuned ARAY działają dokładnie tak samo, jak inne kable z serii Sarum Tuned ARAY. To taki sam wybitny poziom detaliczności i koherencji, dzięki którym wszystko, czego słuchasz zamienia się w spektakl muzyczny.

Czy kable ethernetowe są kierunkowe?
Tak. Konstrukcja kabli Tuned ARRAY powoduje, że choć będą przewodziły sygnał w obydwu kierunkach, podłączone odwrotnie niż to zostało zaznaczone, dadzą gorszy dźwięk. Ale nie dotyczy to jedynie kabli Chorda – każdy kabel Ethernet, jaki został przez nas wypróbowany pracował lepiej w jednym z kierunków. Różnice wnoszone do dźwięku przy zmianie kierunków różniły się z kabla na kabel. W przypadku C-Stream Ethernet różnica była na tyle wyraźna, że postanowiliśmy umieszczać na jednej z wtyczek małą czarną kropkę. Tam powinno się znajdować źródło sygnału. Jeśli więc kabel zostanie użyty do podłączenia odtwarzacza, wtyk z kropką powinien być podłączony do odtwarzacza, a bez kropki do routera. Różnice, jakie zmiana kierunkowości wnosi do dźwięku są podobne do tych, jakie słyszeliśmy przy kablach analogowych i cyfrowych. Zmiany dotyczą timingu, rytmiczności i koherencji.

Czy wszystkie kable ethernetowe to pary skrętek według specyfikacji Cat?
Nie. C-stream spełnia specyfikację Category 7, ale przy zastosowaniu wysokiej klasy kabli z miedzi beztlenowej. Indigo oraz Sarum Tuned ARAY Ethernet, choć obydwa charakteryzują się znakomitym dźwiękiem, zbudowane zostały przy wykorzystaniu wysokiej klasy miniaturowych kabli koaksjalnych w biegach związanych bezpośrednio z sygnałem.
W Indigo mamy do czynienia ze srebrzoną miedzią i izolacją z PTFE (politetrafluoroetylen, Teflon) w podwójnym ekranie z grubej taśmy oraz plecionki.
Sarum, podobnie jak inne kable z tej serii, zbudowane zostały z polerowanych przewodników ze srebrzonej miedzi, spienionego Teflonu oraz ekranu z grubej taśmy i plecionki. Obydwa kable mają budowę Tuned ARAY.

Źródło: Audio Center Poland