pl | en

ASUS ESSENCE III
Przetwornik cyfrowo-analogowy, przedwzmacniacz i wzmacniacz słuchawkowy w jednym

Asus, firma od niedawna znana w świecie audiofilskim, zaszokowała jakiś czas temu wszystkich swoimi przetwornikami cyfrowo-analogowymi Xonar Essence One, a następnie Essence STU. Tym razem proponuje produkt jeszcze bardziej wyrafinowany, niebojący się high-endowysh systemów, zarówno opartych o głośniki, jak i słuchawki.

Bazując na doświadczeniach zebranych przy konstruowaniu poprzednich urządzeń, wsłuchując się w głosy ich użytkowników, a także biorąc pod uwagę ich recenzje, postarano się poprawić działanie kluczowych obwodów. I tak, chcąc zminimalizować jitter, zastosowano ultra-precyzyjne zegary taktujące TCCO/TCXO i asynchroniczny transfer danych przez łącze USB. Urządzenie wyposażone zostało w przetworniki cyfrowo-analogowe AD1955, osobny dla każdego kanału stereo.
Dzięki nowoczesnemu układowi obrabiającemu sygnał USB, Essence III może przyjąć sygnał PCM do 24 bitów i 192 kHz, a także DSD64 oraz DSD128.
Oddzielne układy zasilające dostarczają napięcie osobno do lewego i prawego kanału, co pozytywnie wpływa na minimalizację zakłóceń i przesłuchu. Stabilność zasilania gwarantować mają natomiast układy LDO, toroidalny transformator z ekranem ze stali krzemowej oraz kondensatory polipropylenowe WIMA FKP 2.
To jeszcze nie koniec: Essence III został wyposażony w regulację wzmocnienia na drabince rezystorowej i mini-przekaźnikach, osobną dla wyjścia słuchawkowego i na wyjścia liniowego. Producent dołącza do zestawu pilot zdalnego sterowania, który daje dostęp do najważniejszych funkcji DAC-a.

„Essence III to coś więcej, niż flagowy produkt naszej serii urządzeń audio”, mówi Ives Chiu, menedżer ds. produktów w departamencie ASUS Multimedia Business. „To również dowód na to, że do produktów audio podchodzimy w pełni profesjonalnie i chcemy dostarczać użytkownikom jak najwyższą jakość dźwięku. Zaprojektowaliśmy Essence III w taki sposób, aby korzystanie z niego było równie przyjemne, jak słuchanie dostarczanych przez niego dźwięków”.

Zadbano przy tym nie tylko o sekcję przetwornika, ale i wzmacniacza słuchawkowego. Po raz pierwszy użytkownicy urządzeń Asus mają możliwość podłączyć słuchawki w trybie zbalansowanym, znacznie lepszym niż klasycznym, niezbilansowanym. Potrzebne są do tego inne kable niż zwykle, zakończone wtykami XLR. Dla ułatwienia sprawy firma dołącza do kompletu przejściówkę z mini-XLR na XLR.

Wkład firmy Asus w branżę audio docenił magazyn „High Fidelity”, przyznając jej nagrodę Special Award 2013, w tym samym numerze, w którym ukazał się test urządzenia.

Specyfikacja techniczna
Stosunek sygnału do szumu (SNR): 117 dB
Częstotliwości przenoszenia: <10 Hz-48 kHz
Częstotliwość próbkowania sygnału wejściowego: 192 kHz/24 bity (PCM); DSD128; DSD 64
Wejścia: USB, TOSLINK, AES/EBU, S/PDIF, analogowe
Wyjścia słuchawkowe: jack 6,3 mm, zbalansowane mini-XLR
Wyjścia liniowe: RCA, XLR
Przetwornik cyfrowo-analogowy: AD1995
Wzmacniacze operacyjne: AD827SQ/MUSES 02
Wbudowany wzmacniacz obsługujący słuchawki do 600 Ω 
Przełącznik USB 1.0/2.0
Skokowy potencjometr wzmocnienia dla głośników i słuchawek
Pilot zdalnego sterowania

Cena: 6990 zł

Źródło: Audio Center Poland