pl | en

DYNAUDIO XEO:high-endowy system aktywnych głośników bezprzewodowych i nadajnika

Dynaudio Xeo jest pierwszym na świecie prawdziwie high-endowym bezprzewodowym systemem głośnikowym. Seria składa się z z dwóch modeli kolumn: kompaktowego monitora Xeo 3 oraz smukłej podłogówki Xeo 5, a także nadajnika Xeo.

Modele te są bezprzewodowymi, zdalnie sterowanymi aktywnymi konstrukcjami, łączącymi wygodę płynącą z braku przewodów z zaletami w pełni aktywnego głośnika, dodatkowo cechującego się klasycznym brzmieniem Dynaudio.
Obydwa modele łączą wysoką wydajność przetworników Dynaudio z fantastycznymi wzmacniaczami. Xeo to po prostu klasyczne Dynaudio z ukłonem od firmy w kierunku przyszłości.
Zastosowane w nich głośniki wysokotonowe to 27 mm miękkie kopułki wykonane w opatentowanym procesie ultra-precyzyjnego pokrywania specjalnym materiałem tłumiącym, podczas gdy membrany przetworników niskośredniotonowych o średnicy 14,5 cm wykonano z MSP (Magnesium Silicate Polymer).

Założyciel Dynaudio oraz jego dyrektor generalny, Wilfried Ehrenholz, mówi o Xeo w ten sposób:
“W Xeo staraliśmy się połączyć wysokiej jakości dźwięk z nowoczesnym i inteligentnym designem, najnowszą technologią oraz prostą i wygodną platformą do słuchania muzyki w wysokiej jakości. Po pierwsze i najważniejsze: Xeo to system BEZPRZEWODOWY. Mimo to nadal jest to dźwiękowy high-end, co mieści się w filozofii Dynaudio.”

Odłącz i graj
Brak kabli głośnikowych, brak oprogramowania, brak adresu IP, brak osobnych przetworników D/A, brak dodatkowych wzmacniaczy, brak oprogramowania startowego oraz adresu IP.
Xeo 3 oraz Xeo 5 otrzymują sygnał cyfrowy przesłany bezprzewodowo z nadajnika Xeo, przetwarzany następnie cyfrowo aż do sekcji wzmacniającej. Głośniki Xeo otrzymują czysty, niezmieniony sygnał muzyczny.
Kolumny w systemie Xeo są więc prawdziwie high-endowymi konstrukcjami, pierwszymi oferującymi przesył bezprzewodowy na tym poziomie.
Ustawienie i korzystanie z nich sprowadza się do ich rozpakowania. Każdy zestaw Xeo wyposażony jest w nadajnik Xeo i pilot zdalnego sterowania. Nadajnik komunikuje się z wbudowanym wewnątrz kolumn wzmacniaczami bez potrzeby podłączania routera lub wewnętrznej sieci internetowej. Kolumny Xeo wymagają jedynie podłączenia do prądu, a nadajnik Xeo do źródła dźwięku.

Bezprzewodowe audio z pełną rozdzielczością CD aż do 16 bitów/48 kHz
Nadajnik Xeo konwertuje sygnał do postaci cyfrowej, wysyłając go następnie w pełnej rozdzielczości CD (do 16 bitów/48 kHz) do kolumn Xeo 3 lub Xeo 5. Nadajnik Xeo potrafi przesłać nawet pliki 24-bitowe (48 kHz). Jeden nadajnik, w zależności od kształtu pomieszczenia i konstrukcji ścian może wysyłać sygnał na odległość od 50 metrów w pomieszczeniu lub do 100 metrów w terenie otwartym. Pilot Xeo umożliwia wybór źródeł pomiędzy trzema dostępnym wejściami, jak i również włączanie kolumn, ustawianie poziomu głośności oraz wyłączanie kolumn.

Wielofunkcyjne źródło
Nadajnik Xeo zastępuje przetwornik cyfrowo-analogowy, komputerową kartę dźwiękową, przedwzmacniacz i kable głośnikowe. Jest urządzeniem, które otrzymuje sygnał z podłączonego źródła i bezprzewodowo przesyła go (bez kompresji!!!) do głośników Xeo, co powoduje, że słuchanie muzyki jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.
Urządzenie nie wymaga instalowania żadnego oprogramowania i automatycznie wybiera połączenie o częstotliwości 2,4 GHz. Można go podłączyć do wielu źródeł, ponieważ zawiera zarówno wejście optyczne (Toslink) cyfrowe, jak i wejście mini-USB, podczas gdy dwa wejścia analogowe – stereofoniczny mini-jack np. dla smartfonów, tabletów lub innych urządzeń osobistych oraz wejścia RCA, pozwalają podłączyć system audio, który już posiadamy.

Instalacja wielostrefowa
Oprócz operacji bezprzewodowych, system Xeo jest również idealnym rozwiązaniem dla instalacji multiroomowych.
Jeden nadajnik Xeo jest w stanie obsłużyć bezprzewodowo drugą parę głośników Xeo w drugim pomieszczeniu i trzecią parę głośników w trzecim pomieszczeniu (oznacza to, że obsługuje aż trzy pary kolumn!). Jako że każda para głośników zawiera swój własny pilot zdalnego sterowania, są one w stanie odtwarzać inne źródło w każdym pomieszczeniu, w którym się znajdują.
Pilot Xeo steruje wyborem źródła, poziomem głośności lub wyciszaniem każdą parą głośników niezależnie lub razem. Na tej samej zasadzie można sterować kilkoma parami głośników w jednym pomieszczeniu.

Xeo jest „zielony”
Dzięki zaawansowanemu wzmacnianiu sygnału głośniki Xeo są dużo oszczędniejsze niż tradycyjne kombinacje głośników i wzmacniaczy. Nawet podczas grania przy wysokich poziomach dźwięku głośnik potrzebuje jedynie kilku watów, podczas gdy nadajnik pracuje, pobierając tylko kilka mikrowatów. Jeśli urządzenia nie są używane, głośniki Xeo automatycznie przechodzą w tryb oszczędzania energii zużywając zaledwie 0,6 W.

W skład systemu Xeo wchodzą:
• kolumny podstawkowe Xeo 3, dostępne w kolorach: Piano White, Piano Black, w zestawie znajduje się pilot;
• lub kolumny podłogowe Xeo 5, dostępne w kolorach: Piano White, Piano Black, w zestawie znajduje się pilot;
• nadajnik Xeo, dostępny w kolorze czarnym, zawiera zasilacz i zestaw interkonektów;

Ceny:
Xeo 3 + nadajnik Xeo – 5990 zł
Xeo 5 + nadajnik Xeo – 11 990 zł
Dodatkowy nadajnik Xeo – 990 zł

Źródło: Eter Audio