pl | en

ACCUPHASE PRECISION STEREO PREAMPLIFIER C-2820

Topowy przedwzmacniacz Accuphase C-3800 otrzymał zebrał mnóstwo pozytywnych opinii zarówno od recenzentów audio, jak i od użytkowników; zarówno jeśli chodzi o jakość dźwięku, jak i budowę. W C-2820 zastosowano technologię AAVA zaprojektowaną specjalnie dla C-3800 i zbudowano go z wyselekcjonowanych materiałów i części. Jego obwody zostały przeprojektowane i poprawione, co powoduje, że mamy tak naprawdę do czynienia z zupełnie nowym urządzeniem, a nie poprawioną wersją jego poprzednika, C-2810.
Regulacja głośności AAVA pracuje wyłącznie w domenie analogowej. Korzystanie z AAVA przy zmianie siły głosu oznacza, że zachowujemy wysoki stosunek sygnału do szumu, jak również zachowanie bardzo niskich zniekształceń. Pasmo przenoszenia i jakość dźwięku nie są pogarszane przy żadnym poziomie głośności. Nie ma żadnych różnic między kanałami, nie ma przesłuchu międzkanałowego. Konwencjonalna strategia kontroli siły głosu w analogowych przedwzmacniaczach staje się w ten sposób melodią przeszłości. Kolejną korzyścią z zastosowania AAVA jest fakt że składa się całkowicie z wysokiej jakości półprzewodników, więc jakość dźwięku pozostanie niezmieniona przez wiele następnych lat. C-2820 wyposażono w oddzielne zasilacze dla prawego i lewego kanału, każdy z dedykowanym, wydajnym transformatorem toroidalnym i wysokiej klasy kondensatorami filtrującymi. Wszystkie wejścia liniowe (16), AAVA i inne sekcje wpinane są osobno na płycie głównej. Ta konstrukcja dual-mono eliminuje ryzyko szkodliwych elektrycznych lub mechanicznych interakcji pomiędzy obydwoma kanałami stereo.
Płytki drukowane są ważnym elementem w każdym urządzeniu, a w szczególności tam, gdzie wzmacniane są małe sygnały – jak w C-2820. Dlatego w tym przedwzmacniaczu wykonano je z włókna szklanego zatopionego w żywicy z fluorocarbonowej. Tak przygotowana płytka charakteryzuje się niską stałą dielektryczną i minimalnymi stratami. Oprócz podstawowych regulacji, dostajemy do ręki także kompensację „loudness” oraz filtr subsoniczny. Wszystkie części i komponenty zostały wyselekcjonowane w oparciu o jakość dźwięku.

Główne cechy:
• Rewolucyjny układ regulacji siły dźwięku “Balanced AAVA Volume Control”
• Osobne transformatory toroidalne dla lewego i prawego kanału
• Regulowane wzmocnienie (gain) układu wzmocnienia
• Całkowicie modułowa konstrukcja z osobnymi sekcjami prawego i lewego kanału
• Sterowane logiką przekaźniki, skracające ścieżkę sygnału
• Niezależne ustawienia fazy absolutnej dla każdego kanału
• Płytka drukowana wykonana z podkładu z włókna szklanego
• Elegancka obudowa z drewnianymi akcentami

Zbalansowana regulacja głośności AAVA (Accuphase Analog Vari-gainAmplifier)
AAVA jest całkowicie inną od klasycznych metodą regulacji siły głosu, w której wyeliminowano ze ścieżki sygnału wszystkie elementy rezystywne (oporniki, potencjometry). W C-2820 zastosowano jej zbalansowaną wersję – przedwzmacniacz jest całkowicie zbalansowany – od wejścia, do wyjścia.

18 konwerterów I-U plus 4 buforowane wejścia
W stopniu wejściowym AAVA zastosowano dwa bufory – osobno dla pozytywnej i negatywnej połówki sygnału oraz 18 wzmacniaczy, osobno dla wejścia „gorącego” (+) i „zimnego (-).Te ultra-niskoszumne źródła prądowe dodatkowo wpływają na redukcję szumu.

Rozdzielczość regulacji siły głosu
W AAVA regulacja siły głosu polega na zmianie wartości prądu w 16 konwerterach U-I/I-U, kontrolowanych przez zewnętrzny układ. Ilość dostępnych poziomów siły głosu to 2 do potęgi 16, co oznacza 65 536 kroków.

AAVA zapewnia wysoki stosunek S/N, niskie zniekształcenia i nienaruszone pasmo przenoszenia przy każdym poziomie Ponieważ AAVA nie wprowadza do sygnału zmian impedancji, nie zmienia się więc stosunek S/N przy żadnym poziomie siły głosu. Dźwięk jest więc perfekcyjnie transparentny i czysty.

Likwidacja różnic w poziomie sygnału między kanałami
Ponieważ kanały są od siebie odseparowane nie ma żadnych różnic między nimi, nawet przy bardzo niskich poziomach wzmocnienia, a przesłuch międzykanałowy jest minimalny.

AAVA oznacza analogową obróbkę sygnału
W AAVA sygnał zamieniany jest w domenie analogowej z sygnału napięciowego na sygnał prądowy, zmieniając wzmocnienie w prądowych przełącznikach, a następnie z powrotem zamieniając sygnał prądowy na napięciowy. Cały proces zachodzi w domenie analogowej.

Wyświetlacz pokazuje precyzyjny GAIN
Wybrany poziom głośności jest czytelnie pokazywany na centralnym wyświetlaczu.

Dane techniczne:
Pasmo przenoszenia: 3-200 000 Hz (+0/-3 dB); 20-20 000 Hz (+0/-0,2 dB)
Całkowite zniekształcenia harmoniczne (THD): 0,005 %
Czułość wejściowa (przy maksymalnym napięciu wyjściowym): 252 mV
Typowe napięcie wyjściowe: 2 V/50 Ω
Maksymalny poziom wyjściowy: 7 V
Maksymalny poziom wejściowy: 6 V
Stosunek S/N: 113 dB (ważony – A)
Wyjście słuchawkowe: 2 V/40 Ω
Pobór mocy: 34 W
Wymiary: 477 x 156 x 412 mm
Waga: 23,7 kg

Cena: 79 900 zł

Źródło: Eter Audio