pl | en

Panie Wojtku!

Pozwoliłem sobie napisać bezpośrednio do Pana ponieważ temat pewnie nie zainteresuje szerszego grona...

Otóż jakiś miesiąc temu po wielu latach odkładania decyzji (bo zawsze jest coś innego "ważniejszego" do kupienia) i przekonywania Żony że jednak warto;-) kupiłem  upragnione głośniki. Padło na Spendory A6R - wybór nie przypadkowy poprzedzony wieloma odsłuchami (także innego sprzętu).

  Po rozpakowaniu kolumn (Nautilus sprowadził dla mnie nowe zaplombowane:) zauważyłem, że Spendor zamontował do A6R inny głośnik wysokotonowy... w sensie inny niż dotychczas montowana kopułka 29 mm Seasa (modyfikowana zgodnie ze specyfikacją pana Swifta). W moich egzemplarzach jest zainstalowana kopułka 22mm o czym również donosi załączona w instrukcji obsługi specyfikacja (22 mm wide-sorround dome fluid cooled). Jest to moim zdaniem ten sam głośnik montowany w niższych modelach serii A (A3, A5R) oraz chyba w większości monitorów z serii Classic ale tu pewności nie mam.

  Przyznaje się że jestem trochę skołowany bo na stronie Spendora w specyfikacji technicznej A6R ciągle widnieje 29 mm. Ciężko mi ocenić jak zmiana ta wpłynęła na brzmienie bo musiałbym mieć w domu do porównania A6R z 29 mm głośnikiem. Nie jestem takim znawcą tematu aby powiedzieć która kopułka jest obiektywnie lepsza/droższa

  Może Pan wie/domyśla się czym ta zmiana jest podyktowana? Czy jest to krok do przodu? Czy też odezwał się księgowy Spendora??? (w modelu A9 nadal jest kopułka 29 mm).
Trochę dziwne by to było że Spendor uszczupla coś ze swojego (chyba) bestsellera i generalnie kolumn z bardzo dobrą prasą ale... trochę dziwi mnie taka zmiana wprowadzona po cichu bez komentarzy ze strony producenta.

  Wdzięczny będę za informacje i Pana zdanie na ten temat

  Wasz długoletni czytelnik
Tomek z Krakowa
Panie Tomku!

Prawdę mówiąc nie wiedziałem, ze zmieniła się kopułka. I naprawdę nie wiem, jak to wpłynęło na dźwięk. Ale takie zmiany wcale nie muszą być spowodowane oszczędnościami. Często zmiany w zwrotnicy pociągają za sobą konieczność zmiany głośnika. Także zaprzestanie produkcji przez firmę danego przetwornika każe poszukiwać zamienników. A Spendor to poważna firma i nie sądzę, żeby dawała gorszy produkt, co najwyżej nieco inny.

  Pozdrawiam
Wojtek Pacuła
Panie Wojtku, wielkie dzięki za odpowiedź.

W międzyczasie dostałem odpowiedź od Spendora - wklejam poniżej gdyby to Pana przez przypadek interesowało. Jeśli miałby Pan kiedykolwiek możliwość posłuchania tej nowej wersji A6R ciekaw jestem Pana opinii - moim zdaniem i w sporym uproszczeniu grają bardziej "monitorowo" (co może się jednym bardziej podobać, innym mniej):

Dear Tomasz,

thank you for your e-mail and for your interest in Spendor loudspeakers – we hope you are enjoying listening to your new 'speakers. Whilst the original reviews for Spendor A6R were very good (including 2014 What Hi Fi Award) some said it needed care to match in to listening systems; this concern was addressed from early 2015 by the change to 22 mm HF.

 Spendor conducted LOTS of listening tests to be sure that this change did not affect the 'speaker badly and the reviews carried out since support what we found – 2015 What Hi Fi Award winner, too. Most people now find the A6R still sounds great but is a little bit easier to match with other equipment, since we made that change – this is what we set out to achieve 

So no, definitely not a step backward, when measured in those terms .

Best regards
 Rob Coe
Sales & Customer Support, Spendor Audio Systems Ltd

Pozdrawiam
Tomek