pl | en

Szanowny Panie Redaktorze!

Ośmieliłem się i w końcu zdecydowałem napisać maila i zadać pytanie właśnie Panu Redaktorowi ponieważ, cenię sobie bardzo Pana fachowość i profesjonalizm. Czytanie Pana artykułów jak i całego portalu jest jak miód na serce każdego melomana i osoby pasjonującej się techniką audio.
Oczywiście ilość przesłuchanych przez Państwa systemów, urządzeń jest nie bez znaczenia w rozwiązaniu mojego problemu. To samo pytanie zadawałem wielokrotnie w wielu sklepach i salonach specjalizujących się w sprzęcie audio… ale zawsze padały inne odpowiedzi i sugestie… w myśl zasady „swoje chwalimy, cudzego nie znamy”, czyli tzw. lokalny patriotyzm bierze górę a mi chodzi o szersze spojrzenie na całe spektrum dostępnych na rynku urządzeń.

Zdecydowałem się na całkowite przebudowanie mojego systemu, który kiedyś lata temu nabyłem w sposób całkowicie „losowy”, czyli co było w miarę okazyjne to zostało kupione i jakoś to grało (DPA Renaissance, Marantz CD-17 i kolumny Minima Audio Basic 2.2). Po latach osłuchiwania się, dojrzewania i czytania doszedłem do wniosku, że konieczne są radykalne kroki i zmiana. Dom wybudowany, ukochane pomieszczenie przeznaczone do spędzania czasu przy muzyce wykończone tylko odpowiedniego sprzętu brak, stąd moje pytanie. Jaki kupić wzmacniacz i kolumny dysponując budżetem ok. 15 tys. zł ?

Jestem osobą kochającą jazz i muzykę klasyczną (częściej jazz). Od czasu do czasu najdzie mnie ochota na jakieś dobre blusidło lub klasykę w większym składzie (najczęściej lubię jednak mniejsze składy klasyczne). Pomieszczenie jakim dysponuje to pokój na poddaszu ze skosami z trzech stron (ściana kolankowa ma 1m). Wymiary po podłodze to 5,7 m na 4,7 i wysokość w najwyższym punkcie to 2,8 m. Powierzchnia po podłodze to ok. 27 m kwadratowych ale biorąc pod uwagę skosy to kubatura pomieszczenia jest mniejsza. Pomieszczenie jest umeblowane, na podłodze jest dość gruba „włochata” wykładzina a w rogach (za kolumnami – czyli na końcach wymiaru 5,7 m) elementy ozdobno/rozpraszające.

Moje oczekiwania co do brzmienia są takie aby było ono relaksujące, przyjemne dla ucha i nie męczyło nawet przy długim słuchaniu. Do tego raczej ciepłe, miękkie z dobrym basem i dynamiką. Oczywiście istotna jest wielkość sceny, jej głębokość i lokalizacja źródeł… no ale o tym pisać nie trzeba.

Dysponuję źródłem w postaci odtwarzacza C.E.C. TL51XR i na razie pracowało by to jako źródło sygnału analogowego a docelowo (musze tylko małymi krokami uzbierać budżet, aby żona nie powiedziała, że zrobiłem zamach na finanse domowe) będzie pracował jako transport dla DAC Aqua Acoustic La Voce (wydał mi się jednym z lepszych DAC-ów w tej cenie). Dodatkowo mam jeszcze kondycjoner sieciowy Helion 1750XP kable zasilające PAL PowerCord Super oraz Wireworld Stratus 5 oraz interkonekt RCA TaraLabs RSC Vector 2 (interkonekt i tak pewnie do wymiany).

Myślałem o okablowaniu systemu produktami Albedo – jestem z Bydgoszczy i mam do Nich blisko… więc pożyczyłbym coś do odsłuchu. Generalnie w salonie Audio-Connect jest tak przyjemnie, że nie chce się wychodzić i śmieję się z kolegą, że czas u Niech spędza się bardziej przyjemnie niż z niektórymi członkami rodziny (śmiech).

Myślałem o zakupie wzmacniacza Baltlab Epoca III – kiedyś go słuchałem i pamiętam, że zrobił na mnie pozytywne wrażenie. Co do kolumn dużo dobrego słyszałem o konstrukcjach firmy Harpia. W sklepach o których pisałem na początku padały propozycję związane z kolumnami Dynaudio czy Xavian.

Szczerze dziękuję za zainteresowanie moim problem i pomoc.

Z wyrazami szacunku 
Przemek z Bydgoszczy
Panie Przemku!

Co do Albedo, to musi pan sam próbować, bo nie słyszałem ich kabli od wielu lat. Ale najlepiej myśleć systemowo – CAŁE okablowanie, wraz z siecią i listwą, a nie kawałki.

Co do wzmacniacza i kolumn to niby sprawa prosta, ale jak się przypatrzeć, to nie do końca. Bo jak te pieniądze podzielić? Można wydać tyle samo na każdy element, więcej na kolumny, albo na wzmacniacz. Wszystko zależy od konkretnego zestawienia.

Bo, na przykład, przepięknie zagrałby wzmacniacz Sinus Audio Hybrid z kolumnami Harbeth M30.1 . Z drugiej strony posłuchałbym Spendorów A3 ze wzmacniaczem Haiku Bright Mk3 i Epos K2 ze wzmacniaczem Fezz Audio Silver Luna . Do każdego pomyślałbym o dobrych nóżkach, a pod kolumny o platformach. Każdy z tych zestawów jest fantastyczny, ale trochę inny. Jak dla mnie najlepszy, przy pana pomyśle na dźwięk i pomieszczeniu, byłby pierwszy, mimo że reprezentuje tak nietypowy podział środków.

Miłego słuchania!

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła