pl | en

Indiana Line – włoskie stereo, włoskie kino domowe

Indiana Line to jedna z najważniejszych na włoskim rynku marek audio hi-fi z siedzibą w stolicy Piemontu - Turynie. Nazwa Indiana Line nawiązuje do dalekich korzeni marki, które sięgają lat 60-tych i współpracy z amerykańską marką hi-fi - UTAH.
Zlokalizowanie przedsiębiorstwa w najbardziej industrialnej części Włoch związane jest z prężnym ekosystemem gospodarczym, który urósł wokół włoskiego przemysłu samochodowego. Bardzo dobra dostępność najlepszych na świecie studiów stylistycznych, nowoczesnych technologii, fabryk i manufaktur oraz wysoko wykwalifikowanej siły roboczej, projektantów i inżynierów to czynniki, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju marki Indiana Line.

Filozofia projektowania i produkcji
Trzy linie produktowe – Nota, Tesi i Musa* (Nuta, Teza, Muza*) to wyraz chęci dostosowania różnych produktów do potrzeb różnych odbiorców. Nota skierowana jest do młodszych odbiorców, którzy poszukują agresywnego brzmienia a przy tym często korzystają z kina domowego. Musa to produkt dla wysmakowanych audiofilów, zaś Tesi łączy oba te podejścia – na tyle udanie, że szybko stało się największym bestsellerem Indiana Line.
Wszystkie produkty Indiana Line łączy sposób projektowania. Prace rozpoczynają się od ustalenia parametrów całej konstrukcji, co ma ścisły związek z konstrukcją obudowy – jej wzmocnieniami i wygłuszeniem, co wydatnie pozwala zredukować zbędne zniekształcenia. W celu zwiększenia ciśnienia akustycznego i dynamiki wysokich tonów jedwabny tweeter został wyposażony w tylną komorę rezonansową. Następnie przychodzi czas na projekt głośników średnio i niskotonowych, oraz ich zestrojenie z pomocą zwrotnicy z filtrami o wyjątkowo łagodnym zboczu. To pozwala uniknąć przesunięcia fazy poszczególnych głośników w zespole akustycznym. Co nie mniej ważne, dopracowana konstrukcja zwrotnicy pozwala uniknąć zakłóceń, które powodują problemy w pracy wzmacniacza.
Dlatego Indiana Line nie wymaga dedykowanego wzmacniacza – bardzo dobrze współpracuje z dowolnymi konstrukcjami hi-fi dostępnymi na rynku.
*Musa to produkt przedpremierowy, aktualnie niedostępny na terenie Polski. Planowany czas wprowadzenia: 3 miesiące.

Indiana Line Nota – gra jeszcze lepiej niż wygląda
Tani sprzęt hi-fi jest sztuką kompromisu – jak pogodzić dobre brzmienie i ekskluzywny wygląd? Czerpać wszystko to, co najlepsze z bardziej zaawansowanych modeli. Dlatego seria Nota wykorzystuje rozwiązania z droższej o ponad 30% serii Tesi, wszędzie tam, gdzie pozwalają na to koszty.

Indiana Line Nota – konstrukcja
Przejęcie trójdrożnego układu konstrukcyjnego z modelu Tesi pozwoliło na zastosowanie tej samej unikalnej technologii głośnika wysokotonowego z tylną wentylowaną komorą. Pomimo uproszczenia konstrukcji głośników średnioniskotonowych zachowano ich największy atut w postaci niespotykanego materiału membrany – mieszanki polipropylenu z krzemianem mikowym. Wysoka sztywność przy właściwej sprężystości powierzchni głośnika gwarantuje minimum zniekształceń przy odtwarzaniu średnich i niskich tonów. Bez zmian pozostawiono materiał obudowy – MDF z okleiną winylową, wygłuszenie (syntetyczne włókno poliestrowe) oraz technologię wewnętrznych wzmocnień wieńcowych z litego drewna

Indiana Line - seria Nota – ceny:
Kolumny podłogowe:
Nota 550 – 1695 zł
Kolumny podstawkowe/surround:
Nota 240 – 795 zł
Nota 250 – 895 zł
Nota 260 – 1049 zł
Kolumny centralne:
Nota 740 – 595 zł
Nota – kino domowe 5.0 od 2399 zł! (promocja)
(Nota 240 + Nota 550 + Nota 740)
Nota – kino domowe 5.1 od 3299 zł!
(Nota 240 + Nota 550 + Nota 740 + Basso 830)

Indiana Line Tesi – teza brzmi: można lepiej!

Tesi to środkowa i najbardziej uniwersalna seria Indiana Line. Jej największą zaletą jest dopracowana konstrukcja. Zgodnie z filozofią Indiana Line – seria Tesi w całości powstała na deskach kreślarskich wewnątrz firmy – bez udziału przypadkowych poddostawców.
Zasadniczą różnicą w stosunku do produktów konkurencyjnych jest fakt, że poza ogólnymi założeniami konstrukcyjnymi także szczegółowe parametry najważniejszych podzespołów takich jak głośniki czy zwrotnica zostały zaprojektowane przez włoskich inżynierów przemysłowych Indiana Line. Tego typu zabiegi wymagają odpowiedniego zaplecza know-how, którego większość producentów taniego hi-fi nie posiada lub nie chce angażować w przypadku tańszych konstrukcji.

Indiana Line Tesi - konstrukcja
Wszystko to pozwoliło na stworzenie oryginalnej konstrukcji trójdrożnej opartej o dwa głośniki 16cm (Tesi 560) z korektorami fazy. Przetworniki umieszczono w dodatkowej frontowej płycie MDF, która wzmacnia sztywność konstrukcji oraz pochłania fale odbite. Dzięki licznym wewnętrznym wzmocnieniom poprzecznym udało się zachować stosunkowo niewielkie rozmiary i wagę kolumn podłogowych, co pozwoli cieszyć się nimi także w mniejszych pomieszczeniach. Zespół głośnikowy dopełnia autorski przetwornik wysokotonowy z tylną wentylowaną komorą napędzany mocnym magnesem neodymowym. W celu poprawy własności akustycznych membranę głośnika wysokotonowego dodatkowo poddano specjalnej obróbce cieplnej. Funkcjonalność całej konstrukcji dopełnia złącze bi-wiring. Seria Tesi wyróżnia się trzema wersjami kolorystycznymi w tym eleganckim wykończeniem black piano w wersji Tesi 542.

Indiana Line - seria Tesi – ceny:
Kolumny podłogowe:
Tesi 540 – 1995 zł
Tesi 542 – 2699 zł
Test 560 – 2499 zł
Kolumny podstawkowe/surround
Tesi 240 – 995 zł
Tesi 242 – 1299 zł
Tesi 260 – 1349 zł

Kolumny centralne:
Tesi 740 – 695 zł
Tesi 742 – 899 zł
Tesi 760 – 879 złŹródło: Rafko