pl | en

Divine Acoustics ALYA

Nawet małe gwiazdki świecą jasno
Nie można złamać ani obejść praw fizyki, można je jednak umiejętnie wykorzystać i sprawić, że z małego głośnika otrzymamy pełnych rozmiarów scenę i naturalnie brzmiące instrumenty. W kolumnach Alya zastosowano rzadkie połączenie głośnika szerokopasmowego z wysokotonowym. Zachwycają przestrzenią i dynamiką. Pokazują dźwięk szybko, gładko, naturalnie. Dzięki nim usłyszysz co oznacza słowo muzykalność.

Głośniki i budowa
Sercem zestawu głośników Alya jest szerokopasmowy głośnik o średnicy 11cm, który pracuje w precyzyjnie tłumionej obudowie zamkniętej zaprojektowanej w systemie CRC design (Cabinet Resonance Control design). Obudowa wykonana jest z materiałów o różnych współczynnikach tłumienia drgań. Została przygotowana i wytłumiona specjalnie do współpracy z tym głośnikiem szerokopasmowym.

Posiada on wzmacnianą, przetłaczaną i niepowlekaną celulozową membranę o masie poniżej 6 gramów, miękkie gumowe zawieszenie i wentylowany układ magnetyczny wielkości samej membrany. Dzięki systemowi BAD (Bascet Accurate Dampening) rezonanse kosza głośnika zostały bardzo precyzyjnie dopasowane do rezonansów własnych obudowy oraz rezonansów membrany. Efektem tych zabiegów jest możliwość przetwarzania przez głośnik szerokopasmowy 7 oktaw z bardzo niskimi zniekształceniami i wyrównanym poziomem. Głośnik potrafi także pracować przy dużych wychyleniach i wytworzyć znaczne poziomy głośności bez zniekształceń.
Przetwarzanie wysokich tonów, powyżej działania głośnika szerokopasmowego, zostało powierzone jedwabnej kopułce o średnicy 20mm napędzanej podwójnym magnesem neodymowym oraz chłodzonej ferrofluidem. Głośnik wysokotonowy także wyposażono w system BAD.

Zwrotnica
Za „zszycie” głośników odpowiedzialna jest zwrotnica z filtrami 2. rzędu oraz układami korekcji impedancji i fazy. Filtry zostały dobrane bardzo precyzyjnie, aby uzyskać jak najbardziej naturalny przekaz oraz rozplanowanie dźwięku w przestrzeni. Zwrotnica zbudowana jest przy użyciu wysokiej klasy komponentów: wszystkie kondensatory to polipropylenowe Jantzen Audio, cewki nawinięte są drutem z miedzi beztlenowej, a rezystory są metalizowane i bezindukcyjne.
Część wysokotonowa korzysta z systemu RFpath: z toru sygnału głośnika wysokotonowego wyeliminowano rezystor, co znacząco poprawia to reprodukcję mikrodetali.
Zwrotnica posiada także system SGP (Single Ground Point): rozkład geometryczny elementów na płytce umożliwia utworzenie jednego punktu masy dla całej zwrotnicy czyli wszystkich elementów korekcyjnych i przewodów połączeniowych.
Okablowanie głośnika szerokopasmowego zrealizowano skrętką Litz o przekroju 2,5 mm2 z miedzi beztlenowej wysokiej czystości, a głośnik wysokotonowy otrzymuje sygnał za pośrednictwem pojedynczych lakierowanych przewodów R-core o średnicy 0,7 mm2 z miedzi beztlenowej.
Gniazda przyłączeniowe są pojedyncze i pozłacane.

Ulubiona konfiguracja
Głośniki Alya zostały stworzone do pracy w systemach kina domowego najwyższej jakości, a także jako zestaw stereo do niewielkiego pomieszczenia. Kolumny Alya można zawiesić na ścianie, postawić na półce lub na specjalnie dla nich przygotowanych podstawkach.
W systemie kina domowego, Alya może pełnić funkcję głośników przednich oraz tylnych. Uzupełnieniem systemu jest głośnik centralny Maia. Do takiego zestawu 5.0 należy dodać subwoofer dobrany odpowiednio do wielkości pokoju odsłuchowego.
Alya jako zestaw stereo najlepiej będzie pasować do wzmacniaczy lampowych (także tych o niskiej mocy) oraz do wzmacniaczy tranzystorowych pracujących w klasie A.

Wykończenia
Alya oraz Maia dostępne są w następujących kolorach wykończenia:
Kolory podstawowe:
Afrykański Heban, Dzikie Zebrano, Czarna Głębia (za dopłatą)
Na zamówienie:
Macassar, Magiczne Venge, za dopłatą: Płonąca Czerwień, Chłodna Biel(z białą skórą)

Oficjalny cennik detaliczny na Polskę:
Zestaw 5.0 (4xAlya +1xMaia)
5990 zł (w kolorach podstawowych)
6990 zł w kolorach na wysoki połysk (czarnym, czerwonym, białym)

Zestaw stereo Alya bez podstawek
2390 PLN (w kolorach podstawowych)
2790 PLN (czarny, czerwony, biały)

Zestaw stereo Alya z podstawkami
2990 PLN (w kolorach podstawowych)
3390 PLN (czarny, czerwony, biały)

Na głośniki udzielana jest 5-letnia gwarancja.

Głośnik centralny MAIA dołączy do oferty od października 2012Źródło: Divine Acoustics