pl | en

System cyfrowego odtwarzania muzyki - dCS Vivaldi

Nowy dCS Vivalid jest bardziej potężny, wszechstronny, precyzyjny oraz bardziej muzykalny niż jakiekolwiek inne produkty, które kiedykolwiek opracowano pod marką dCS. Podobnie jak dotychczasowy referencyjny system Scarlatti, dCS Vivaldi składa się z 4 elementów: przetwornika, transportu, zegara oraz upsamplera pełniącego również rolę centrum muzycznego, jednak dCS pozycjonuje Vivaldi powyżej serii Scarlatti,

System Vivaldi zaprojektowano taki sposób, aby był on w stanie odtwarzać muzykę z dowolnego źródła i przetwarzać każdy rodzaj formatu danych wysokiej rozdzielczości aż do DSD i DXD (dane o rozdzielczości 24-bitów i próbkowaniu 352,8 lub 384 kS/s). Zoptymalizowane filtry cyfrowe oraz architektura zegara gwarantują słuchaczom wydobycie z muzyki najdrobniejszych detali i niuansów oraz możliwość dopasowania systemu do własnych preferencji.

Przetwornik C/A Vivaldi oparto o najnowszą generację architektury dCS Ring DAC, łączącej wyjątkową liniowość z bardzo dużą szybkością przetwarzania sygnału. Oferuje on pełną 24-bitową rozdzielczość, nawet na bardzo niskich poziomach sygnału. Nowa architektura dCS Ring DAC odznacza się licznymi udoskonaleniami, które przełożyły się na zwiększenie zakresu dynamiki, obniżenie zniekształceń jitter, lepszą separację kanałów oraz zdecydowaną poprawę oddania realizmu wydarzenia muzycznego. Przetwornik wyposażone w blisko 10 wejść, w tym 4 wejścia AES, klika SPDIF, 3 wejścia zegara oraz wejście USB do podłączenia komputera.

Upsampler Vivaldi jest w stanie przetwarzać muzykę z dowolnego źródła sygnału cyfrowego lub pamięci masowej (z wejść sygnału PCM, USB, sieci UPnP, iPod’a/iPhone’a), konwertując sygnał z natywnej częstotliwości próbkowania bądź do rozdzielczości DXD czy DSD albo do wysokiej rozdzielczości formatu PCM. Szereg niezależnych wejść sygnału cyfrowego i opcji filtrowania sygnału, pozwalają na wyniesienie brzmienia sygnału z klasycznych odtwarzaczy CD standardu Red Book CD oraz sygnału pochodzącego ze streamerów i serwerów audio do nieosiągalnego dotychczas poziomu. Producent udostępnił specjalną aplikację na IOS, MAC OS, Windows lub Android do sterowania upsamplerem oraz dającej dostęp do prawie wszystkich funkcji systemu Vivalid.

Transport płyt CD/SACD Vivaldi opracowano pod kątem wydobycia wszystkich możliwych pokładów informacji i najdrobniejszych szczegółów z płyt CD i SACD. Wyposażony w podwójne wyjście AES, wspierające sygnał DSD i DXD i całkowicie nową obudowę, mieszczącą w sobie niezależne układy zasilające do części cyfrowej oraz sekcji transportu CD/SACD. Zmiany te zaowocowały niemal bezgłośnym działaniem urządzenia. Sygnał z płyty CD może być upsamplowany do DSD lub do DXD i przesyłany przez interfejs dual AES do przetwornika. Zrezygnowanego z łącza firewire, a jako mechanizm pracuje Esoteric VRDS NEO VMK3.

Zegar główny Vivaldi został zaopatrzony w dwa komplety wyjść sygnału zegara, pracujących przy różnych wartościach częstotliwość oraz wejście zegara atomowego. Zegar charakteryzuje się prostotą i wygodą obsługi oraz przyczynia sie do zminimalizowania zniekształceń jitter. Użyty jako część składowa systemu Vivaldi, powoduje poprawę i tak znakomitego poziomu brzmienia. Obraz dźwiękowy staje się lepiej ogniskowany, muzyka odznacza się lepszym poczuciem wypełnienia i autentyzmu jak również dużo lepszą rozdzielczością szczegółów.Źródło: Audaudiofast