pl | en

Ian Anderson z Jethro Tull: Thick As A Brick 2

PREMIERA: 2 KWIETNIA 2012

W 40 rocznicę wydania przełomowego albumu z 1972 r. Ian Anderson zapowiada ukazanie się sequela płyty

Niedawno zapowiedziane, obejmujące 19 koncertów tournee uświetniające 40. rocznicę ukazania się na rynku płyty Thick As A Brick okazało się nie być jedyną niespodzianką dla fanów Jethro Tull planowaną na 2012 r. Ian Anderson ogłosił właśnie plany wydawnicze dla sequela, czyli płyty stanowiącej kontynuację oryginalnego albumu.

W roku 1972 Ian Anderson skomponował i nagrał kultowy album progresywnej grupy rockowej Jethro Tull, zatytułowany Thick As A Brick. W momencie ukazania się płyty autorstwo tekstów przypisywano Geraldowi Bostockowi, chłopcu, którego rodzice rzekomo okłamali wytwórnię w kwestii jego wieku. Wkrótce okazało się, że Bostock jest postacią fikcyjną wymyśloną przez samego Andersona. Album zaś dotarł do pierwszego miejsca na liście Billboard Chart, odnosząc znaczący sukces w wielu krajach na całym świecie.

Cóż zatem dzisiaj, czterdzieści lat później, porabia Gerald Bostock – który w 2012 skończyłby pięćdziesiąt lat? Co mogło się z nim dziać przez cały ten czas? Wydana w rocznicę ukazania się oryginału „część druga” albumu stanowić będzie próbę analizy różnych ścieżek, jakimi w życiu mógł podążyć ten nad wiek dojrzały uczeń szkoły podstawowej. Poszczególne piosenki odzwierciedlają potencjalne osobowości Geralda, przedstawiając słuchaczom przeróżne alter ego mężczyzny oraz ilustrując możliwe – niezwykle zróżnicowane – wydarzenia, w jakich przypadło mu wziąć udział. Historia Geralda odzwierciedla sposób, w jaki rozwija się życie każdego z nas: wielokrotnie zmieniając kierunek i ostatecznie stanowiąc wypadkową przypadkowych spotkań i zdarzeń, które na pierwszy rzut oka mogą zdawać się trywialne i pozbawione głębszego znaczenia.

Tak o albumie mówi sam Ian Anderson: „Kiedy my, ludzie z pokolenia baby-boom, patrzymy wstecz na swoje życie, zawsze przechodzi nam przez myśl pytanie ‘A co by było, gdyby...?’. Czy moglibyśmy, tak jak Gerald, zostać pastorem, żołnierzem, włóczęgą, właścicielem sklepiku lub rekinem finansjery zamiast tym, kim rzeczywiście się staliśmy? Z kolei młodsi słuchacze – pokolenie Internetu i mediów społecznościowych – mogą zechcieć zastanowić się nad całą gamą życiowych możliwości, które pozornie przypadkowo czekają na nich za każdym zakrętem...”

Ukazanie się na rynku tego niecodziennego albumu zbiegnie się w czasie z zaplanowaną trasą koncertową, podczas której – po raz pierwszy od 1972 roku – wspólnie zagrają Anderson, John O’Hara (klawisze), David Goodier (gitara basowa), Florian Opahle (gitara) oraz Scott Hammond (perkusja). Podczas koncertów planowane są również gościnne występy innych artystów. Każdy z koncertów obejmował będzie nie tylko wykonanie na żywo oryginalnego albumu w całości, lecz również – co możemy ujawnić dopiero teraz – drugą część występu, podczas której Anderson wraz z zespołem zagra utwory zawarte na sequelu płyty.

Lista utworów zawartych na albumie TAAB2:

1. From A Pebble Thrown
2. Pebbles Instrumental
3. Might-have-beens
4. Upper Sixth Loan Shark
5. Banker Bets, Banker Wins
6. Swing It Far
7. Adrift And Dumfounded
8. Old School Song
9. Wootton Bassett Town
10. Power And Spirit
11. Give Till It Hurts
12. Cosy Corner
13. Shunt And Shuffle
14. A Change Of Horses
15. Confessional
16. Kismet In Suburbia
17. What-ifs, Maybes And Might-have-beens

Album Thick As A Brick 2 dostępny będzie w trzech formatach: jako standardowa płyta CD, w wersji cyfrowej do pobrania online oraz w Edycji Specjalnej, zawierającej oprócz CD również płytę DVD, na której znalazły się wersje utworów w jakości 5.1 stereo i 24-bit stereo, nagranie ilustrujące proces powstawania albumu, wywiady z muzykami oraz film, na którym Ian Anderson odczytuje zawarte na płycie teksty piosenek w przeróżnych lokalizacjach.

O autorze:
Na przestrzeni minionych 44 lat Ian Anderson, lider grupy Jethro Tull, wystąpił ze swoim zespołem w 54 krajach na całym świecie. Grupa sprzedała ponad 60 milionów płyt. Trwająca trzy tygodnie trasa koncertowa po Wielkiej Brytanii stanowić będzie okazję nie tylko do uczczenia rocznicy ukazania się klasycznej prog-rockowej płyty zespołu, lecz również do zachwycenia wiernych fanów grupy, a być może także do zdobycia nowych. Anderson znany jest jako flecista i wokalista legendarnego Jethro Tull – grupy założonej w Północnej Anglii w roku 1968 przez muzyków wywodzących się z bluesowych kapel John Evan Band i McGregor’s Engine. Od czasu swojego pierwszego występu na żywo w słynnym londyńskim Marquee Club w 1968 r., zespół nagrał 30 albumów studyjnych oraz koncertowych, a także na stałe zapisał się w historii muzyki rockowej.

Oficjalna strona zespołu Jethro Tull: www.jethrotull.com

Źródło: EMI Music Poland