pl | en

Cambridge Audio 551R – amplituner audio-wideo 7.1

W czasach, w których telewizory są niesamowicie cienkie, jakość dostępnego z nich dźwięku dramatycznie się pogarsza. Nie będzie więc już lepszego momentu na to, aby przygotować system kina domowego, który będzie jeszcze prostszy w użyciu.
Muzyka to serce systemu Cambridge Audio, a ten całkowicie nowy amplituner audio-wideo skonstruowano tak, aby jego dźwięk był równie imponujący, jak jakość obrazu wyświetlanego filmu lub pokazu telewizyjnego albo koncertu.
Inżynierowie Cambridge Audio postarali się więc, aby – oprócz najnowszych funkcji dekodowania dźwięku – amplituner 551R odtwarzał muzykę z całym jej niesamowitym bogactwem oraz wiernością. Wyjątkowe 110 W mocy uzyskano poprzez połączenie konstrukcji urządzeń Cambridge Audio i starannego doboru audiofilskich komponentów. Pomimo zwartej i zaskakująco niewielkiej konstrukcji amplituner 551R posiada wiele złączy, w pełni realizując potencjał audio odtwarzaczy Blu-ray, odtwarzaczy plików wideo, tunerów satelitarnych, stacji dokujących dla iPoda, konsoli gier i oczywiście komponentów hi-fi.
Podobnie, jak wszystkie urządzenia tej firmy, także i amplituner 551R został skonstruowany w centrum badawczo-rozwojowym Cambridge Audio w londyńskim Southbank przez zespół ludzi o wyjątkowej pasji i ogromnej wrażliwości na dźwięk.

Specyfikacja audio
Siedem dyskretnych wzmacniaczy, zasilanych z transformatora toroidalnego o niskim promieniowaniu, odseparowanych od toru dekoderów i stopni wejściowych gwarantuje bezkompromisową jakość dźwięku. A ponieważ w typowych konfiguracjach znajdziemy obecnie wiele źródeł z cyfrowymi złączami audio, szczególną uwagę zwrócono na konwersję cyfrowo-analogową. Amplituner 551R maksymalizuje potencjał każdego podłączonego urządzenia – odtwarzaczy Blu-ray, tunerów satelitarnych, stacji dokujących dla iPoda, konsoli gier i wielu innych.

State-of-the-art
Chociaż istotą działania amplitunera 551R jest dekodowanie i wzmacnianie dźwięku, oferuje on również najnowsze technologie jego przetwarzania po to, aby zaspokoić oczekiwania największych entuzjastów kina domowego, w tym najnowszą technologię obróbki dźwięku firmy Cirrus Logic i obsługę najnowszych kodeków, takich jak Dolby TrueHD i DTS HD Master Audio. Natomiast procesor wideo Faroudja 1080p znacznie poprawia jakość telewizji niskich rozdzielczości oraz DVD, jak również transkoduje analogowy sygnał wejściowy wideo na domenę cyfrową po to, aby zapewnić łączność z telewizorem za pomocą jednego kabla HDMI.

Połączenia
Amplituner 551R wyposażono w cztery wejścia HDMI i jedno wyjście HDMI, w pełni zgodne z technologiami 3DTV/Deep colour pass-through i AUDIO RETURN, stosowanymi w nowszych telewizorach cyfrowych. Posiada również wiele analogowych złączy wideo (przygotowanych do transkodowania), cztery cyfrowe złącza audio oraz łącznie sześć analogowych wejść audio.
Amplituner 551R posiada także wiele opcji regulacji i przetwarzania sygnału, zapewniających pełną obsługę wielokanałowych ścieżek audio. Całkowicie ustawiany system zarządzania basem, regulacja synchronizacji ruchu ust, sterowanie funkcją DOLBY DYNAMIC oraz remapowaniem DTS-HD (poniżej omówiono te właściwości bardziej szczegółowo).

Prosta konfiguracja
Amplitunery są zazwyczaj powodem zwiększonej skłonności do drapania się w głowę. Amplituner 551R skonstruowano jednak w taki sposób, aby zapewnić prostą konfigurację i łatwą obsługę. Funkcja automatycznej konfiguracji mikrofonu (CAMCAS) dopasuje amplituner 551R do dowolnego pomieszczenia – dołączony do zestawu mikrofon ułatwia wykonanie całej procedury. Codzienna obsługa jest również prosta, czy to z poziomu panelu przedniego, czy za pomocą pilota zdalnego sterowania.

Inteligentne chłodzenie = konstrukcja o niewielkich rozmiarach
Być może najbardziej zaskakującą cechą amplitunera 551R są jego miniaturowe rozmiary, wynikające z zastosowaniu unikalnego systemu chłodzenia, nazywanego X-Tract. Doskonale zrównoważone połączenie wymuszonego chłodzenia oraz naturalnej konwekcji efektywnie odprowadza ciepło z pokaźnego transformatora oraz stopni wyjściowych, co oznacza, że amplituner 551R może pracować bardzo cicho, w niskich temperaturach i mieć obudowę mniejszej wielkości, niż jest to normalnie możliwe w takim sprzęcie.

Opis techniczny
- 4 wejścia HDMI, 1 wyjście HDMI z obsługą formatu 3D TV i trybu Deep colour, kanał AUDIO RETURN.
- Procesor wideo Faroudja FLI2310 do skalowania oraz konwersji lub skalowania analogowego sygnału wideo na sygnał cyfrowy (kompozytowy, S-VHS na HDMI).
- Tryb omijania procesora wideo – pozwala użytkownikowi włączać lub wyłączać procesor wideo dla poszczególnych wejść.
- Ponadwymiarowy, toroidalny transformator oraz dyskretne wzmacniacze zapewniają bardzo małe szumy i zniekształcenia.
- 32-bitowe procesory sygnałowe Cirrus Logic zapewniające zgodność z najnowszymi kodekami, w tym Dolby Digital Plus, DTS-HS, sygnałem wysokiej rozdzielczości oraz bezstratnymi formatami Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio.
- Tryb Pure Analogue Stereo Direct do audiofilskiego odtwarzania dźwięku ze źródeł analogowych.
- Zaawansowany system zarządzania pasmem niskich częstotliwości.
- Konfiguracja CAMCAS (Cambridge Audio Mic-Controlled Auto Set-up) wraz z mikrofonem.
- Tryb wielokanałowy 5.1/7.1 z wejść analogowych i wyjścia 7.1 z przedwzmacniacza.
- Regulowany czas opóźnienia „lip sync”.
- Remapowanie DTS umożliwia odtwarzanie formatów DTS-HD High Resolution i Master Audio z zakodowaną informacją o wysokości głośników dla standardów 5.1, 6.1 i 7.1.
- W systemie 5.1 tryb bi-ampingu dla lewego i prawego kanału przedniego, przy jednoczesnym zasilaniu lewego i prawego kanału tylnego.
- Technologia X-Tract Forced/Convection Heat Tunnel pozwalająca na cichą pracę.
- Tuner FM/AM z systemem RDS.
- Gniazdo RS232, wejście nadajnika podczerwieni.
- Metalowe, wytłumione akustycznie chassis.
- Pilot zdalnego sterowania w stylizacji serii Azur.
- Możliwość sterowania również za pomocą pilota 651BD lub 751BD.
- Niewielka, estetyczna konstrukcja – wysokość tylko 110 mm!

Specyfikacja techniczna:

Audio
Moc wyjściowa: 110 W (6 Ohm)/90 W (8 Ohm) – wszystkie kanały wysterowane
THD: <0,006%/1 kHz
Pasmo przenoszenia: 10 Hz – 20 kHz (-1 dB)
Stosunek sygnał/szum: >90 dB
HDMI HDMI 1.4 ARC i 3D-TV/Deep colour
DAC: Cirrus Logic CS43122 (24 bitów/192 kHz)
Skaler: Faroudja FLI2310
Wejścia audio: 6 liniowych
Tuner: AM/FM z RDS

Wejścia audio:
• analogowe 7.1
• 4 x cyfrowe optyczne, 4 x cyfrowe koaksjalne
Wejścia wideo:
• 2 x kompozyt, 2 x S-Video,
• 2 x komponent wideo, 4 x HDMI
Wyjścia:
• 7.1 – wyjście z przedwzmacniacza
• wyjście wideo HDMI x 1
Pobór mocy standby: <1 W
Maksymalny pobór mocy: 700 W
Wymiary (H x W x D): 110 x 430 x 340 mm
Waga:10 kg

Cena: 4390,00 zł

Źródło: Audio Center Poland