pl | en

Harbeth Super HL5
Kolumny

Harbeth bardzo rzadko wypuszcza nowe modele kolumn. Gdy jednak tak się dzieje, można być pewnym, że mamy do czynienia z czymś wyjątkowym.

Do nazwy nowej odsłony harbethowego bestsellera, modelu Super HL5, dodano słowo „Plus”. Nowy model będący następcą klasyka zaprezentowano na wystawie High End 2014 w Monachium. W nowych kolumnach membrany wooferów wykonane są z materiału o nazwie RADIAL2, wykorzystanego wcześniej w modelach Monitor 30.1 i Monitor 40.1. Firma Harbeth ma wyłączność na jego produkcję. Super HL5 odniosły w ciągu ostatnich piętnastu lat tak wielki sukces wśród recenzentów i użytkowników, że poprawianie tego modelu jest zadaniem niezwykle trudnym. „Za każdym razem, gdy pojawiał się temat ulepszenia tego arcydzieła, rzesza zadowolonych klientów ostrzegała mnie jednym tchem: »nie psuj tego, co doskonałe«. Dopiero niedawno postęp technologiczny umożliwił wprowadzenie poprawek, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich zalet oryginału”— mówi Alan Shaw.

Cienkościenna obudowa, wytłumiona jedynie w krytycznych miejscach, a także główny tweeter i supertweeter to elementy, które pozostały niezmienione. Jak wyjaśnia Alan Shaw, „przetworniki są tak dobrze wyrównane akustycznie, że bezowocne poszukiwania modnych, przyciągających oko alternatyw nie wchodziły w grę. Po co wymyślać koło na nowo? Jeśli jakość dźwięku jest najważniejsza, projektant powinien się skoncentrować na rozwiązaniu kwestii pobocznych — o ile technologia na to pozwala.” Każdy Harbeth rodzi się tylko wtedy, gdy w technologii ma miejsce istotny postęp, umożliwiający wprowadzenie zmian praktycznych. Fanaberie, czy zachcianki projektanta się nie liczą. Firma nie ma presji komercyjnej, żeby przyspieszać produkcję nowych modeli, dzięki czemu produkty Harbetha są długowieczne, a ich zakup jest dobrą inwestycją na przyszłość. „Rozwój technologii nie ma charakteru liniowego” — dodaje Shaw — „czasami mogą minąć lata — i tak było w tym przypadku — zanim owocna rewizja udanego modelu stanie się możliwa. Nie starałem się poprawiać tej kolumny, to raczej nowa technologia sprawiła, że upgrade stał się nieunikniony”.

Jak zapewnia Harbeth, na tym poziomie jakości dźwięku niewielkie usprawnienia projektu mają znaczący wpływ na brzmienie. Nowy Harbeth Super HL5 Plus gra bardziej przejrzyście, a jednocześnie gładko i bardziej angażująco. Niezrównany RADIAL2 w połączeniu z nową zwrotnicą zaprojektowaną za pomocą najnowszego oprogramowania sprawia, że siódma generacja kolumn osiąga kolejny stopień muzycznej doskonałości, przy zachowaniu wszystkich zalet poprzednika. To poważna kolumna dla poważnego słuchacza.

Cena: 15 900 zł / 16 400 zł / 16 800 zł (w zależności od wykończenia)

Źrodło: Audio System