pl | en

RCM – nowości
kwiecień/maj 2014

ACE London
Od marca tego roku firma RCM jest dystrybutorem wkładek firm AEC London (Decca). Tu słowo wyjaśnienia. AEC (Audio Engineering Coponents) nie produkuje sama wkładek lecz je selekcjonuje i daje własne logo. Ich produkcja odbywa się w Wielkiej Brytani, a wkładki mają taką samą budowę jak pół wieku temu. To właśnie budowa , która określana jest nazwą moving iron powoduje że wkładki AEC London (Decca) charakteryzują się wyjątkową barwą oraz rzadko spotykanym bogactwem szczegółów zarezerwowanym dla droższych wkładek MC. Oferta składa się z pięciu modeli. C-91, C-91E i C-91SG różniących się od siebie szlifem igły. Wkładki z serii C-91 to wierne kopie wkładek produkowanych dawniej przez Decca’e.. Archaiczny wygląd wkładek nie zapowiada tego co usłyszymy po ich zamontowaniu „na gramofonie”. Pozostałe dwa modele Jubilee i Reference to wkładki o stosunkowo młodym rodowodzie. Ceny rozpoczynają się od 3500 do 16 800 zł.

Shelter
Również od marca tego roku w ofercie RCM-u znajdują się wkładki gramofonowe firmy Shelter. Japońskie wkładki pod okiem pana Yosuo Ozawa wykonywane są ręcznie, z wyjątkowa dbałością i precyzją. Oferta obejmuje siedem modeli wkładek MC oraz jedną MM-kę. Cena za podstawowa 201MM to 870 zł. Ceny wkładek MC rozpoczynają się od 4250 zł za 301 MkII. Za najwyższy model Harmony, którego body wykonano z CFRP (carbon fiber reinforced polimer) przyjdzie nam zapłacić nieco ponad 16 tys. zł.

THRAX Audio
Jedną z wielu tegorocznych nowości w ofercie RCM-u jest firma pochodząca z byłego bloku wschodniego, a mianowicie z Bułgarii. Firma, o której mowa nazywa się THRAX Audo i jest dobrze znana w świecie highend`u. Zajmuje się głównie produkcją highend`owych wzmacniaczy których wspólnym elementem jest lampa. Mamy w ofercie przedwzmacniacz liniowy Dionysos, przedwzmacniacz gramofonowy Orpheus, hybrydowe monobloki Heros oraz w pełni lampowe monobloki Spartacus.

Dionisos oferuje sześć wejść liniowych (4 RCA, 2 XLR), dwie pary wyjść przełączane RCA/XLR oraz wyjście pętli magnetofonowej. W zasilaczu pracuje lampa 6C4P a za wzmocnienie odpowiada 6N6P. Cena urządzenia - 63 750 zł.
Orpheus jest przedwzmacniaczem gramofonowy MM/MC dla wymagających a oparty na lampach D3A i 6S4P odpowiedzialnych za wzmocnienie oraz 6C4P pracująca jako prostownik. Do dyspozycji mamy dwa wejścia RCA oraz jedno XLR. Wszystkie wejścia są zbalansowane dodatkowo wejścia RCA maja odłączane GND. Każde z wejść wyposażono w przełącznik MM/MC oraz MC HIGH/LOW. Gniazda wyjściowe to para RCA i para XLR.
Cena przedwzmacniacza - 63 750 zł.

Heros to pracujące w klasie A, dysponujące mocą 100 W hybrydowe monobloki. Na wejściu pracuje lampa 5687. Stopień wyjściowy oparto na tranzystorach J-FET i transformatorze wyjściowym. Zestaw wyjść to 1xRCA, 1xXLR oraz wysokiej jakości głośnikowe FT-806 R japońskiego Furutecha. Cena urządzeń za parę - 102 000 zł.

Spartacus, high-endowy monofoniczny wzmacniacz mocy z dwustopniową regulacją bocznika i triodą bezpośrednio żarzoną. Ale od początku. W zasilaczu pracuje para diod 6D22S. Jako stabilizatora użyto lampy SG13P. Bocznik to G-811. Za wzmocnienie odpowiada PX-25 produkcji KR Audio oraz para 520-V3 Emission Labs połączonych równolegle. Tak więc za wszystkie najważniejsze funkcje odpowiadają lampy. Gniazda wyjściowe to najwyższe modele Furutecha. Urządzenie pracuje w klasie A i dysponuje mocą do 70W. Jest zamontowany przełącznik, którym zmieniamy poziom wzmocnienia w trzech krokach low/midium/high tak samo dokonujemy wyboru impedancji głośników 4/8 . Cena urządzeń za parę - 153 000 zł.

W świecie urządzeń analogowych jest cyfrowy rodzynek Maximinus. Jest to przetwornik D/A zgodny z obecnymi trendami oferujący częstotliwość próbkowania 32 bity/384 kHz. Thrax Audio do budowy swoich urządzeń używa np.„starych ruskich” kondensatorów olejowych bardzo cenionych przez audiofilów. Transformatory, które firma wykorzystuje w swoich konstrukcjach to miedzy innymi Tamura i Lundahl. Obudowy urządzeń wykonane są z aluminium i bardzo dokładnie obrobione. Ta część produkcji również wykonywana jest samodzielnie, firma posada bowiem linie obrabiarek CNC oraz stanowiska do anodowania aluminium. Tak więc cały proces produkcji jest pod ścisłą kontrolą.

Furutech
W ofercie japońskiego Furutecha od wiosny pojawi się kilka zmian. Zniknie z oferty seria wtyków FI-25G i FI-E 35G, a zastąpi ją seria FI- 28/38 G. Nie jest to tylko zmiana w nazwie. Wtyki z serii FI-28/38 były dostępne wcześniej w wersji rodowanej. W stosunku do starej wersji nowa ma zmienioną budowę mechaniczną. Zmieniono sposób blokowania przewodu co poprawiło redukcję drgań. Zmieniono również sposób w jaki jest nakładana warstwa złota lub rodu. Zmianie uległa również seria FI-15. Furutech bardzo mocno rozszerzył ofertę o akcesoria słuchawkowe. Jest kilka modeli wtyków typu Jack 3,5 mm oraz 6,3 mm, przejściówki 3,5 na 6,3 i 6,3 na 3,5 oraz wysokiej jakości wtyki do podłączeń przewodów do słuchawek.


Źrodło: RCM