pl | en

OCTAVE V 110
WZMACNIACZ ZINTEGROWANY

V 110 firmy Octawe to wzmacniacz zintegrowany pracujący w trybie push-pull, o mocy 110 W na kanał (RMS, 4 Ω). Podobnie, jak w przypadku wszystkich innych produktów Octave, wszystkie prace badawcze i projektowe V 110 zostały przeprowadzone samodzielnie przez inżynierów Octave. Wzmacniacz wyposażony jest w układ dzięki któremu sam się reguluje i jest chroniony przed zużyciem podzespołów (np. lamp) oraz błędami użytkownika.
W V 110 zastosowano najnowsze lampy KT120 w opracowanym w Octave układzie wzmacniającym. Niskoszumne, precyzyjne zasilanie gwarantuje stabilną pracę, niezależnie od fluktuacji napięcia zasilającego i zniekształceń wysokoczęstotliwościowych, obecnych w sieci zasilającej.
V 110 to wzmacniacz bazujący na modelu V 70 SE, z poprawionym układem wzmacniającym, a także wydajniejszym zasilaczem. O ile V 70 SE to wzmacniacz zaprojektowany specjalnie pod kątem lamp 6550C, o tyle V 110 ma za zadanie jak najlepiej wpisać w układ Octave lampy KT120. W układzie drivera, zamiast aluminiowych, elektrolitycznych kondensatorów zastosowano ultra-stabilne w czasie kondensatory tantalowe.
Napięcie żarzenia lamp wejściowych i drivera jest teraz znacznie dokładniej stabilizowane. Znacząco niższe są więc szumy oraz zakłócenia pochodzące od tętnień sieci. Zarówno napięcie anodowe, jak i żarzenia są teraz kontrolowane przez ten sam układ zarządzający zasilaniem. Stabilizacja napięcia zasilającego żarzenie lamp gwarantuje stabilną pracę, bez żadnych odchyłek wynikających ze zużycia podzespołów, przy zmianie napięcia zasilającego sięgającym +/- 15%. Każda lampa wyjściowa w V 110 jest chroniona przed przeciążeniem i innymi problemami powodowanymi przez starzenie się lamp.

Model podstawowy V 110
Lampy wyjściowe 4 x KT120
Wykończenie aluminium lub czarny
Dodatkowe moduły Black Box, Super Black Box

Specyfikacja techniczna
Moc wyjściowa 2 x 110W (4 Ω)
Pasmo przenoszenia 5 Hz – 70 kHz (10 W;-0/-2 dB)
Całkowite zniekształcenia harmoniczne (THD) 0,1% (10 W/4 Ω)
Stosunek sygnał/szum –110 dB/90 W
Czułość wejściowa 220 mV
Minimalna impedancja głośników 2 Ω
Połączenia
Wejścia: 5 x liniowe RCA; 1 x XLR; wejście na końcówkę mocy
Wyjścia: 1 x Tape; z przedwzmacniacza
Pobór mocy: 160 W (bez sygnału wejściowego); 500 W (pełna moc)
Waga: 23 kg

Kalibracja biasu
We wzmacniaczu V 110 zastosowano układ regulacji prądu podkładu lamp typu „fixed bias”. Jego precyzyjne ustawienie jest niezwykle proste – służą do tego mikropotencjometry oraz diody LED, wskazujące idealnie, w którym miejscu potencjometr należy ustawić. Każda lampa ma swoją własną kalibrację. Dzięki diodom LED nie jest potrzebny zewnętrzny miernik, specjalna wiedza i inne przyrządy – wystarczy, dostarczany wraz ze wzmacniaczem, 3 mm śrubokręt.

Opcja Black Box
V 110 został wyposażony w gniazdo dla opcjonalnego, zewnętrznego zasilacza Black Box, dostępnego w klasycznej wersji oraz wersji „Super”. Zastosowanie modułu Black Box, w którejkolwiek wersji, znacząco zwiększa pojemność filtrującą zasilacza, stabilizując pobierany prąd i redukując impedancję źródła, poprawiając tym samym dynamikę, separację, głębokość i wielkość sceny dźwiękowej oraz jej artykulację. Można więc zoptymalizować w ten sposób pracę V 110 z konkretnymi kolumnami.

Sekcja wejściowa
Sekcja wejściowa V 110 obejmuje pięć wejść RCA z opcjonalną sekcją przedwzmacniacza gramofonowego (płytka „Phono”), jedno stereofoniczne wejście zbalansowane XLR oraz dwa wyjścia liniowe RCA. Obydwa wyjścia są buforowane aktywnym układem, redukującym wpływ podłączanych do nich urządzeń (np. aktywnego subwoofera).
Wejście opisane jako „Front Channel” połączone jest z przekaźnikiem i z pominięciem sekcji wejściowej, w tym regulacji siły głosu. Jeśli podłączymy sygnał do tego wejścia, V 110 będzie pracował jako stereofoniczna końcówka mocy. Funkcję tę można wykorzystać do podłączenia zewnętrznego przedwzmacniacza lub do podłączenia systemu kina domowego.

Power Management oraz Ecomode
Żarzenie lamp wejściowych i wyjściowych, podobnie jak napięcie anodowe są sterowane układem mikroprocesorowym. Gwarantuje to, że przewodność lamp jest na bieżąco monitorowana i kontrolowana przez system zarządzania mocą („Power Management System”). To z kolei przedłuża żywotność elementów (lamp, prostowników, kondensatorów elektrolitycznych, przełączników etc.), zabezpieczając je przed dużym prądem początkowym.
Tryb Ecomode służy do redukcji wydzielanego ciepła i niepotrzebnemu poborowi mocy, kiedy wzmacniacz jest włączony, lecz nie jest używany. Po 9 minutach bez sygnału wejściowego pracujący w Ecomode V 110 zostaje przełączony w tryb oczekiwania. W trybie tym wzmacniacz pobiera zaledwie 20 W. Kiedy na wejściu pojawi się sygnał układ przywraca wzmacniacz do pracy po krótkim czasie rozgrzewania (około 35 s).Źródło: Eter Audio