pl | en

STEFAN KUDELSKI NIE ŻYJE…

Stefan Kudelski, laureat dwóch honorowych Oscarów i wynalazca pierwszego przenośnego magnetofonu profesjonalnego Nagra nie żyje. Miał 84 lata, zmarł w sobotę 26 stycznia.
Kudelski urodził się w 1929 roku w Warszawie, w polskiej rodzinie inteligenckiej związanej z przedwojennym Stanisławowem. Z powodu wybuchu II wojny światowej wyemigrował z rodzicami za granicę. Przez Węgry, dotarli do południowej Francji. Po inwazji niemieckiej na Francję znaleźli się na terenach administrowanych przez rząd Vichy. Ojciec Kudelskiego, jako oficer polski w służbie czynnej brał udział we francuskim ruchu oporu, ale po wykryciu przez Niemców miejscowej siatki, po raz kolejny musiał uciekać wraz z rodziną, tym razem do Szwajcarii. Za swoje zasługi oboje rodzice Kudelskiego uhonorowani zostali francuskim Krzyżem Wojennym.
W Szwajcarii młody Stefan Kudelski podjął naukę w szkole średniej Ecole Florimont w Genewie i jeszcze przed jej ukończeniem poważnie zainteresował się techniką i elektroniką. W 1951 roku zbudował magnetofon Nagrę, który był później wykorzystywany w branży filmowej, radiowej i telewizyjnej.
Był laureatem dwóch Oscarów (Nagrodę za Zasługi - Award of Merit w 1978 roku i honorową nagrodę Gordona E. Sawyera w 1990 roku) i dwóch innych nagród naukowo-technicznych amerykańskiej Akademii Filmowej. Uhonorowano go także dwiema nagrodami "Emmy". Zmarł w Szwajcarii.Źródło: NAGRA