pl | en

Cambridge Audio Azur 851C, Azur 851A

Azur 851C

Nowy odtwarzacz CD Azur 851C jest zaawansowanym technologicznie, złożonym urządzeniem z jedną prostą misją: sprawić, aby zasoby cyfrowej muzyki brzmiały w wysublimowany sposób; jak nigdy przedtem. To high-endowy odtwarzacz z najwyższej półki z przetwornikiem cyfrowo-analogowym i cyfrowym przedwzmacniaczem, umieszczonymi w jednej, stylowej obudowie. 851C został zaprojektowany tak, by był sercem wysokiej klasy systemu muzycznego – oferuje bowiem niesamowitą funkcjonalność i fantastyczne brzmienie. To high-endowe rozwiązanie w świecie wysokich wymagań miłośników multi-cyfrowych formatów muzycznych. 851C jest w stanie poprawić każdy cyfrowy sygnał i skonwertować go w wysublimowanych układach cyfrowo-analogowych.

Charakter brzmienia 851C zawdzięcza zestawowi zaawansowanych technologii, takich jak wysokiej jakości przetwornik cyfrowo-analogowy od ekspertów w tej dziedzinie z firmy Analog Devices, a także technologię upsamplingu ATF2. Odtwarzacz jest w stanie poprawić sygnał niezależnie od formatu: począwszy od plików mp3, aż do wysokiej rozdzielczości plików 24/192. W każdym przypadku odtwarzacz pokaże prawdziwe oblicze muzyki.

Dzięki niewiarygodnej ilości opcji połączeniowych 851C gotowy jest do podłączenia całego świata cyfrowej muzyk, w tym: telewizora, stacji dokujących dla iPoda/iPhone'a, odtwarzaczy sieciowych, konsoli gier czy komputerów, maksymalizując muzyczne doznania. Odtwarzacz Cambridge Audio akceptuje pliki muzyczne o najwyższej dostępnej komercyjnie rozdzielczości: aż do 24 bitów/192 kHz. Możemy teraz zbliżyć się do muzyki tak blisko, jak nigdy przedtem.

Dla poważnych entuzjastów audio 851C będzie interesujący ze względu na wiele czysto audiofilskich rozwiązań. Ludzie – i ich słuch – różnią się między sobą, dlatego w odtwarzaczu można wybierać pomiędzy trzema filtrami cyfrowymi, z których każdy prezentuje nieco inny charakter brzmienia.

Azur 851C to kombinacja technologii Cambridge Audio, elastyczności i high-endowych, audiofilskich komponentów. Wszystko to każe nam nazwać to urządzenie najbardziej zaawansowanym odtwarzaczem na rynku. Jego zdolność przetworzenia muzyki, niezależnie od formatu, oznacza, że 851C może stać się sercem wysokiej klasy cyfrowego systemu audio.

Uwaga konstruktorów skupiła się także na wyglądzie odtwarzacza. Obudowa to solidne, masywne i sztywne chassis z pełną kontrolą nad rezonansami. Zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz 851C, wraz z dedykowanym wzmacniaczem 851A, pokazują, co jest możliwe w dziedzinie topowych rozwiązaniach, wymaganych w high-endowym świecie.

Trio talentów...

851C jako high-endowy przetwornik D/A

Być może najważniejszą, wcale nie dodatkową funkcją, tego urządzenia jest przetwornik D/A . Jest on w stanie tchnąć życie w brzmienie muzyki mającej swoje źródło w cyfrowych urządzeniach, dzięki wysokiej jakości konwerterom cyfrowo-analogowym i fantastycznej sekcji cyfrowej obróbki dźwięku. Wszystko to powoduje, że muzyka, niezależnie od tego, z jakiego źródła korzystamy i w jakiej formie są pliki, brzmi tak dobrze, jak nigdy wcześniej.

Zamiast inwestować w osobny przetwornik D/A, można skorzystać z cyfrowej sekcji 851C, podłączając do niego dowolne urządzenie czy gadżet z wyjściem cyfrowym. Otrzymamy wówczas system składający się z cyfrowego „transportu” (chodzi o odtwarzacz plików, iPod/iPad itp.) i high-endowego przetwornika cyfrowo-analogowego (w tej roli 851C).
Sygnał do 851C możemy przesłać poprzez wejścia cyfrowe koaksjalne i optyczne, a także 24-bitowe wejście USB typu bit-perfect (do 192 kHz).

851C jako high-endowy odtwarzacz CD
Niezależnie od rozbudowanych umiejętności na polu przetwarzania cyfrowo-analogowego, urządzenie to jest po prostu genialnym odtwarzaczem CD. Przy jego budowie skorzystano z wielu zaawansowanych technik i rozwiązań, w tym z najlepszych dostępnych przetworników cyfrowo-analogowych, procesora upsamplingu AFT2 i zbalansowanych wyjść.
Jak mówią inżynierowie Cambridge Audio, jedną z najważniejszych cech tego urządzenia jest specjalnie opracowane przez nich, nowoczesne cyfrowe serwo napędu CD, dzięki któremu odtwarzacz potrafi „wyciągnąć” ze standardowej płyty Compact Disc każdy bit informacji.
Opracowany przez Cambridge Audio transport perfekcyjnie uzupełnia jego pracę.

851C jako cyfrowy przedwzmacniacz
Następnym udogodnieniem, jeszcze bardziej podnoszącym funkcjonalność 851C jest możliwość wykorzystania go w roli przedwzmacniacza. Użytkownicy cyfrowych źródeł, takich jak komputery, odtwarzacze sieciowe czy stacje dokujące, mogą skorzystać z regulacji balansu między kanałami i regulacji poziomu siły głosu w odtwarzaczu Azur 851C i podłączyć go bezpośrednio do końcówki mocy bądź aktywnych głośników. Ta ciekawa funkcja daje niebywałą elastyczność w konfiguracji systemu. Odpowiedzialny za to procesor DSP zaprogramowany przez Cambridge Audio gwarantuje najwyższą jakość cyfrowego sterowania siłą głosu. Inaczej niż większość tego typu rozwiązań, regulacja ta nie prowadzi do redukcji rozdzielczości bitowej sygnału.

Kluczowe zalety:
• konwerter cyfrowo-analogowy z wejściem koaksjalnym i optycznym,
• cyfrowe wejścia AES/EBU i USB (wszystkie kompatybilne z 24-bitowym sygnałem),
• odtwarzanie płyt Compact Disc,
• opcjonalny balans kanałów i poziom głośności,
• analogowe wyjścia audio RCA i XLR,
• wejście USB pozwalające na przesył sygnału do 24 bitów/192 kHz,
• upsampling sygnału cyfrowego w procesie ATF2 do 24 bity/384 kHz,
• dwa przetworniki D/A Analog Devices AD1955,
• trzy filtry cyfrowe: liniowy, z minimalną fazą i ze stromym zboczem,
• audiofilski, masywny transformator toroidalny, zapewniający niskie szumy i zniekształcenia,
• w pełni metalowa obudowa ze szczotkowanym frontowym panelem z aluminium; tłumiące drgania dwuwarstwowe nóżki,
• port RS232,
• pobór mocy poniżej 0,5 W (w trybie standby),
• pilot Azur Navigator umożliwiający kontrolę urządzeń w stacjach dokujących,
• dostępny w kolorach czarnym i srebrnym.

Azur 851A

Flagowy wzmacniacz zintegrowany firmy Cambridge Audio gwarantuje moc i finezję przy niesamowicie niskim poziomie zniekształceń.

Klasa XD
Krótko mówiąc: to klasa sama w sobie. Nowy Azur 851A to wzmacniacz zintegrowany pracujący w klasie XD zaprojektowany tak, by oferować najczystszy dźwięk, finezję, przy wyjątkowo niskim poziomem zniekształceń. Sercem tego urządzenia jest technologia pracy w klasie XD, opracowana oryginalnie dla serii '840' i teraz poprawiona przez inżynierów Cambridge Audio.
Tak jak wszystkie produkty Cambridge Audio, model 851A spełnia trzy podstawowe zasady: ma niezwykłe brzmienie, charakteryzuje się łatwością obsługi i ma dobry stosunek jakości do ceny.

Wzmacniacz dostarcza 120 watów czystej mocy z dwóch masywnych transformatorów toroidalnych – jeden napędza sekcję przedwzmacniacza, a drugi sekcję wzmacniającą, pozwalając tym samym na bezstresową pracę każdej z tych sekcji. Moc głośników może być precyzyjnie kontrolowana przez jeszcze jedną ważną innowację, którą można znaleźć w 851A, a mianowicie przez pracującą w układzie zbalansowanym regulację siły głosu, pozwalającą na bardzo dokładne dostrojenie poziomu głośności, przy precyzyjnym balansie kanałów.
Ponieważ potrzeby każdego systemu są inne, 851A oferuje dwa typy połączeń: częściej spotykane RCA oraz rzadsze, zbalansowane XLR. Dedykowany odtwarzacz CD 851C również posiada oba typy połączeń, dzięki czemu możemy stworzyć najwyższej klasy system audio niezależnie od tego, co i do czego chcemy podłączyć.
Obudowa to dizajnerski majstersztyk. W pełni metalowe chassis z tłumieniem drgań zapewnia niezakłócony przepływ sygnału i znakomitą reprodukcję dźwięku. Aluminiowy szczotkowany panel przedni nadaje temu urządzeniu uroku.

Ponieważ w dzisiejszym świecie audio wybór źródeł cyfrowej muzyki jest ogromny, w Cambridge Audio opracowano wyświetlacz na którym można wprowadzić nazwę urządzenia podłączonego do danego wejścia, tym samym eliminując problem z wyszukiwaniem źródła.
Mówiąc o elastyczności, trzeba powiedzieć, że do 851A można podłączyć stację dokującą iD100 i przy pomocy pilota Azur Navigator sterować zadokowanym urządzeniem firmy Apple.

W przeciwieństwie do wielu high-endowych wzmacniaczy, prześcigających się na tym, czy innym polu, 851A oferuje perfekcyjną kombinację wysokiej jakości brzmienia i łatwości użytkowania. Jest zaprojektowany w taki sposób, by zabrać cię w podróż do całkowicie nowego wymiaru doświadczeń muzycznych.

Kluczowe zalety:
• klasa XD, pozwalająca wyeliminować zniekształcenia przy niskich poziomach sygnału,
• nowa topologia systemu sterowania głośnością w krokach co 1 dB, dająca precyzyjny balans między kanałami,
• audiofilski, masywny transformator toroidalny, pozwalający oddać wzmacniaczowi moc 120 W przy 8 Ohm i 200 W przy 4 Ohm,
• oddzielne uzwojenia wtórne transformatora dla prawego i lewego kanału i podwójne prostowniki umożliwiają pracę w trybie dual mono,
• osobny transformator toroidalny dla przedwzmacniacza,
• zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe CAP5,
• w pełni metalowe chassis tłumiące drgania,
• szczotkowany, aluminiowy panel przedni,
• wejścia RCA i XLR,
• port RS232,
• pobór mocy poniżej 0,5 W (w trybie standby).

Ceny:
851A – 6990 zł
851C – 6990 zł


Źródło: Audio Center Poland