pl | en

Azuradisc – płyty optyczne jak nowe

Płyta Compact Disc była dla branży konsumenckiej jak łyk świeżego powietrza: łatwa w użyciu, odporna na uszkodzenia, oferowała – jak się okazało – wysoką jakość dźwięku. Zastępując płytę winylową i kasetę, formaty niezwykle podatne na uszkodzenia, wydawała się swoim twórcom niemal cudem. Podobnie było zresztą z płytą DVD. Kiedy zastępowała kasety VHS przeniosła branżę wideo do XXI wieku. Płyta Blu-ray tylko to potwierdziła.

Problem z płytami optycznymi
Wszystkie te płyty, wraz z ich nagrywalnymi wersjami, łączy fizyczny wymiar i wygląd. To 12-cm dyski optyczne, z cyfrowo zakodowaną informacją, odczytywane przez promień lasera – czerwonego lub niebieskiego. Po krótkim czasie okazało się, że to, co było ich zaletą, tj. bezdotykowy odczyt, jest też ich wadą. Płyty CD, DVD i BD, wykonane z polikarbonatu (odmiany plastiku) są narażone na zadrapania, otarcia itp. A każda taka zmiana w powierzchni zakrywającej warstwę z informacją (a ta może być wykonana z aluminium, złota, srebra lub stopu srebra i złota) wpływa na precyzję odczytu sygnału.

Zwolennicy teorii o „perfekcji” płyt optycznych argumentują, że wszystkie przywołane formaty mają wbudowane zaawansowane systemy kontrolne, pozwalające zminimalizować ilość błędów, także błędów odczytu. To prawda – dla przykładu płyta CD odczytywana jest z wykorzystaniem kodu Reed-Solomon. Jego działanie polega, między innymi, na tym, że jeśli promień lasera zostanie zakłócony, tj. odczyt będzie niepewny, odtwarzacz CD ma spróbować „zgadnąć”, co było w brakujących próbkach, ekstrapolując nową informację z sąsiednich próbek.
System ten pozwala na odczytanie nawet dość mocno porysowanej płyty CD. Odtwarzacze CD, DVD i BD różnią się między sobą możliwością czytania takich płyt – jedne czytają dyski z głębokimi rysami, inne z płytszymi (krótszymi), jednak każdy odtwarzacz w pewnej mierze sobie z tym problemem radzi.

A jednak, jak się okazuje, to poważny problem. Bo zawsze wraz z oryginalnym sygnałem dostajemy sygnał „dodatkowy”. Dodawany przez układy logiczne odtwarzacza. I nie tylko – im ciężej pracuje układ korekcji systemu optycznego, tym większy jitter jest wprowadzany do sygnału. Właśnie dlatego część high-endowych firm zmienia oprogramowanie napędu tak, aby ten dodawał jak najmniej nowych informacji. Niestety oznacza to dużą podatność na zadrapania na płycie. Takie napędy lepiej brzmią, ale słabiej sobie radzą ze zniszczonymi dyskami.

Podsumowanie
Podsumowując trzeba powiedzieć, że choć formaty optyczne są wygodne w użyciu, są trwałe i stosunkowo odporne na uszkodzenia, to jednak aby odczyt był perfekcyjny, aby odtwarzacz jak najmniej od siebie dodawał do sygnału i aby system odczytu pracował w komfortowych warunkach powierzchnia płyty musi być jak najmniej uszkodzona.

Rozwiązanie problemu – Azuradisc Uno
Dlatego też do idealnego odczytu potrzebne są dwa elementy: wysokiej klasy napęd oraz płyta CD w idealnym stanie. A z tym ostatnim jest zwykle problem. Bo o ile zawsze można kupić inny, lepszy napęd, o tyle kolekcje płyt CD, DVD i BD zostają zwykle z nami na bardzo długo.
I stąd powstało zapotrzebowanie na maszyny czyszczące, polerujące i wypełniające ubytki w powierzchni płyt optycznych. Jedną z najnowszych maszyn tego typu jest model Uno amerykańskiej firmy Azuradisc, specjalisty od renowacji płyt optycznych.

Jego pełna nazwa brzmi “Uno High Speed Desktop Disc Repair Machine”. Jest dość prosty w obsłudze, jednak najlepiej zdać się na pracownika salonu audio – maszyna tego typu, wraz z demagnetyzerem i jonizatorem płyt powinna się znaleźć w każdym dobrym salonie audio.

Płytę, którą chcemy oczyścić wpinamy do okrągłego talerzyka w klapie górnej urządzenia, czyszczoną powierzchnią na dół. Zamykamy pokrywę i wybieramy długość procedury – w zależności od stopnia uszkodzenia płyty możemy wybrać 30, 60, 90, 120 lub 180 s. Po zakończeniu procedury urządzenie automatycznie się wyłącza. Płyta jest w tym czasie czyszczona, polerowana, a ubytki uzupełniane specjalnie opracowanym materiałem, który idealnie zlewa się z plastikiem, z którego płyta jest wykonana. Na końcu płyta jest suszona. Po zakończeniu czyszczenia płyta wygląda jak nowa!!! Koszt reperacji płyty utrzymany jest na niskim poziomie, dlatego nie warto się zastanawiać – nasze kolekcje płyt CD, DVD i BD zasługują na dobre traktowanie!

Podsumowanie
Trudno sobie wyobrazić poważnego kolekcjonera, melomana, audiofila, wideofila, czy po prostu posiadacza płyt optycznych (np. z danymi, zdjęciami itp.), który by nie chciał, aby jego płyty były traktowane jak najlepiej. Każdemu zdarza się jednak zarysować płytę lub pożyczyć ją komuś, kto nie obchodzi się z nią tak dobrze jak my. Maszyna reperująca firmy Azurdisc jest odpowiedzią na te problemy. Szybko, idealnie, niedrogo doprowadzi nasze dyski do idealnego stanu. Następnie wystarczy je zdemagnetyzować i zjonizować w urządzeniach firmy Acoustic Revive i mamy idealnie przygotowany dysk!

Reperacja jednej płyty (CD, DVD lub BD), w zależności od stopnia uszkodzenia, kosztuje od 8 zł wzwyż.

ZAPRASZAMY DO SALONU NAUTILUS!!!


Źródło: Nautilus