pl | en

Zestaw audio do 10 000 zł

Witam serdecznie!

Zwracam się do Pana z prośbą o pomoc przy wyborze zestawu audio (wzmacniacz, CD, kolumny, kable) do ok. 10 000. Jak się przekonałem wybór taki nie jest prosty, bo odsłuch wszystkich zestawów w jednym miejscu i czasie, dający bezpośrednie porównanie, jest praktycznie niemożliwy. Stąd mój list i nadzieja, że Pańska znajomość tematu pomoże w dokonaniu dobrego wyboru. Wracając do tematu, zestaw ma grać w ok. 20 m2. Muzyka od instrumentalnej przez rock do metalu – idąc na kompromis chciałbym, żeby jednak najlepiej zabrzmiał rock (Pink Floyd, King Crimson, Coldplay, Kings of Leon). Co do brzmienia, to poszukuję lekkiego ocieplenia dźwięku, bez rozjaśnienia czy natarczywości. Lubię słuchać muzyki długo, więc dźwięk nie może być męczący, raczej ma gładko i płynnie sączyć się z głośników. W przypadku wzmacniacza ze względów rodzinnych pozostanę jednak przy tranzystorach :) Moimi faworytami kolumn są Monitor Audio Rx6. Słuchałem też KEF iQ70 (ale KEF wypuścił nową linię, której nie słuchałem) i Dynaudio 2/7 (pomimo że są to naprawdę niesamowite podstawki, pełniej w niższych rejestrach grają podłogówki). Ale wybór kolumn będzie zależał od elektroniki. W czasie moich poszukiwań miałem okazję posłuchać: - Music Hall cd25.2 + a25.2 + MA Rx6 – można powiedzieć bomba! Jest faworyt, ale trzeba poszukać i posłuchać też innych możliwości, - NAD C355BEE + C545BEE – świetny zestaw do mocnego grania. Jest energia i drive. Obawiam się tylko tego, że NAD-y są zbyt mało uniwersalne, powiedziałbym nawet – monotematyczne, - Xindak C-06 + A-06 – zestaw gra naprawdę fajnie – płynnie, gładko, nieagresywnie. W tym zestawie zdecydowanie króluje CD i trzeba by dobrać inny wzmacniacz. Pozostając w Chinach pomyślałem o XA 6950. Wizualnie to dwie zupełnie inne rzeczy, ale dźwiękowo mogą pasować do siebie. Niestety takiego zestawu nie słuchałem. Swoją drogą XA 6950 może być interesujący, dlatego myślę o rozwiązaniu bez CD, ale z „dakiem” i z DVD jako transport. W takim przypadku poszukiwałbym DAC-a z USB – a tu cenowo właściwie jest tylko Arcam rDAC. Tu rodzi się pytanie, jak dobre dźwiękowo jest USB? Czy warto teraz się w to bawić?
Ostatnią moim pomysłem jest Marantz PM8003 + SA8003. Tego zestawienia też niestety nie słuchałem, ale znam wcześniejsze Marantze i chyba wiem, czego się spodziewać. Tylko musi zagrać z kolumnami gającymi nieagresywnie, bez emfazy i bez uszczuplenia dźwięku. Ten zestaw ma parę zalet: jest naprawdę ładny, czysta SACD, jest uniwersalny i można się z niego ciszyć wiele lat. Bardzo liczę na Pańskie rady i propozycje co do elektroniki, kolumn i kabli.

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Pozdrawiam,
MarcinWitam!

Właściwie, to moim pierwszym typem, nawet gdyby pan o tym nie pisał, byłby system Music Halla i Monitora. Ale może warto pójść trochę inną drogą: Monitory RX6, wzmacniacz Music Hall a35.2 i odtwarzacz Xindaka. To pewniak. Jeśli chciałby pan jednak przetwornik, to Arcam jest jedynym wyborem za sensowne pieniądze i USB gra w nim bardzo dobrze. DVD można używać jako transport, ale tylko jeśli jest widok na dedykowany transport, np. Stello. Proszę pamiętać o dobrym zasilaniu do tego wszystkiego. Jeśli zdecyduje się pan na Arcama (jest super), to warto do niego dokupić zewnętrzny zasilacz - robi takie firma Teddy coś tam - Adam Mokrzycki to przećwiczył (organizator Audio Show - tam znajdzie pan kontakt do niego). Ale jeśli to ma być system tu i teraz, to ten pierwszy.

PS
Zapomniałem o kablach – jeśli cieplej, to komplet Supry, jeśli dokładniej - i chyba w tym przypadku w tym kierunku) to Chord – im drożej, tym lepiej.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła