pl | en

Prośba o pomoc w wyborze kolumn do NAD-a 352 oraz 541i

Witam Panie Wojciechu!

Na wstępie może się przedstawię, a w dalszej części opiszę swój problem. Nazywam się Jacek […] i mieszkam w Gdańsku, przez kilka lat słuchałem na NAD 3020i i polskich Altonów – tak się zaczęła moja przygoda z marką NAD, którą cenię do dziś. Wreszcie przyszedł czas na zmiany i dziś posiadam NAD-a – zdaję sobie sprawę, że do audiofilizmu temu zestawowi daleko, ale do słuchania muzyki wystarcza.

Otóż moim problemem są kolumny. Do niedawna posiadałem kolumny KEF Cresta 30 i byłem z nich zadowolony, gdyż nie miały za wielkiego, przesadzonego basu, co w zupełności mi wystarczało, gdyż lubię słuchać dobrej gitary i to jest instrument, który u mnie gra pierwsze skrzypce. Oczywiście centrala perkusji ma być dobra, czy uderzenie w talerz, lecz nie lubię przesadnego basu, jak wiele osób. Słucham głównie bluesa, trochę jazzu i muzyki poważnej z operą włącznie, dużo też muzyki z lat od 60. do końca 90. Zastanawiałem się nad zakupem nowych kolumn KEF, lecz jak Pan zapewne wie na forach dyskusyjnych można dostać zawrotu głowy od porad, tak więc postanowiłem zapytać Pana, bo może KEF do NAD-a to rzeczywiście zły pomysł, a może nie.

Pomieszczenie odsłuchowe ma wymiary 3x4 m, na jednym końcu ściany jest sprzęt, na drugim moje miejsce, czyli około 2,5-3 m od kolumn, środek jest pusty. Na bocznych ścianach niskie na 60 cm szafki ok. 2 m wolnej przestrzeni na środku szerokości. Pod uwagę po sprzedaży KEF Cresta 30 brałem używane kolumny Dali 450 lub 505, gdyż uważam że 850 rozniosłyby mój pokój, z nowych kolumn biorę pod uwagę KEF C5 lub 7, Q5 lub IQ 50 lub 70, wiele osób twierdzi, że system Uni-Q nie da mi tego co zwykły głośnik itd. Nie wiem, czy to mity, czy nie może Pan rozjaśni mi temat. Na pewno wiele z tych kolumn Pan słyszał i jest w stanie doradzić do moich warunków odpowiednie kolumny. Jeśli nie KEF, to innej firmy, lecz nie chciał bym oczywiście przekroczyć kwoty między 2,5 tys. maksymalnie. Dla mnie osobiście bas jest ważny ale nie przesadny bas, większą uwagę zwracam na dobrą średnicę i wysokie tony.

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia w nowym roku!
JacekPanie Jacku!

Pana klocki to jak najbardziej audiofilizm i to naprawdę dobry! Nieważne, ile kosztuje, co kto mówi, ale to, czy się panu dobrze na tym słucha muzyki. Mając 2500 zł proponowałbym coś takiego: kolumny Audio Academy Phoebe III i kable sieciowe Supry do obydwu urządzeń. I listwę tej firmy. Opcjonalnie, zamiast Audio Academy – Monitor Audio BX6.

KEF z NAD-em tradycyjnie gra bardzo dobrze, ale tak się składa, że nowych KEF-ów nigdy nie słyszałem, trudno mi je więc w ciemno polecać. Natomiast NAD-a z AA i MA słyszałem i mi się bardzo podobało. A w przyszłości proszę kupić przetwornik rDAC Arcama, używając CD jako napędu i zobaczy pan, jak to gra!

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła