pl | en

Szanowny Panie Wojciechu!

Bardzo dziękuję za Pańskie wcześniejsze porady. Ostatnio marudziłem Panu o głośnikach do Arcama A19 i kablach, zgodnie z jedną Pańską sugestią poszedłem w komplet Cardasa i obecnie mam cały komplet serii Parsec (głośnikowy trochę kosztował, bo ponad 2 tys., ale co tam, ważne że gra jak należy, tylko baaaardzo długo się wygrzewał).

Co do głośników proponował Pan Castle i PMC, ponieważ ja upierałem się przy podłogowych (jakże ja byłem głupi i naiwny, myśląc że monitory nie dadzą mi basu w pokoju o powierzchni 16 m2), do momentu, aż nie zacząłem słuchać monitorów. Posłuchałem głośników Castle, ale one jednak do końca mi nie pasowały (niezbyt dobrze radziły sobie przy szybkiej muzyce rockowej i metalowej, której też sporo słucham). PMC odpadły ze względu na dostępność i wysokie ceny.
Na odsłuchach próbowałem głośników Dynaudio Focus 160 i KEF R300. Dynaudio miały przepiękną barwę, ale kosztowały prawie 8 tys. i w rocku i metalu odniosłem wrażenie, że KEF lepiej sobie radzi i to przy cenie poniżej 5500 zł. Koniec końców zostałem przy KEF-ach, które urzekły mnie fantastyczną stereofonią, szczegółowością i świetną neutralnością.

Niestety mam problem, ponieważ zachorowałem na dziwną chorobę, która każe mi zmieniać i ulepszać sprzęt i nie ma zmiłuj się, choć uważam, że obecna konfiguracja jest bardzo dobra. Przedstawię Panu moją obecną konfigurację:

Wzmacniacz: Arcam A19
Źródło: Arcam irDAC + NAD 545BEE jako napęd
Kabel coax: Cardas High Speed Data
Kabel IC + głośnikowy:  Cardas Parsec
Kable zasilające i listwa SUPRA
Głośniki: KEF R300 na podstawkach VAP ER-76
Podkładki Sorbotane pod sprzęt

  W związku z powyższym chciałbym zadać Panu następujące pytanie:

  1. Co zmienić/sprzedać/dokupić, aby uzyskać jeszcze lepszy dźwięk - do wydania ok. 3-4 tys. + ew. pieniądze uzyskane ze sprzedaży dotychczasowego sprzętu (zastanawiam się najbardziej nad wymianą wzmacniacza, ale nie wiem czy to dobre rozumowanie)? Chciałbym pozostać przy KEF-ach R300, bo to dźwięk, który mi pasuje, ale wiem że mogą one pokazać dużo więcej. Chciałbym uzyskać jeszcze dynamiczniejszy dźwięk, wychodzący jeszcze bardziej do przodu i pokazujący jeszcze lepszą separację instrumentów oraz lepszą kontrolę basu, ponieważ KEF mają go bardzo dużo, muszę częściowo zatykać bas-refleks.

  2. Czy podstawki VAP to dobry wybór i czy wydając, na przykład, ponad 1000 zł na podstawki można znacząco podnieść jakość dźwięku?

Krystian

Witam!

Kiedy słyszę, że czytelnik znalazł coś, co mu odpowiada, z czym dobrze się czuje, jest mi ciepło na sercu. Po to istnieje HF, po to odpisuję na listy. Super, że znalazł więc pan kolumny dla siebie.
Pański system wydaje się bardzo fajnie złożony, ale rzeczywiście to wzmacniacz można by w nim zmienić. Zakładając, że uda się panu sprzedać A17 w sensownej cenie, powalczyłbym o IA-120 Linear Audio Research, wydaje się, że to byłby dla pana wzmacniacz idealny. Jeśli jednak okaże się, że środki są skromniejsze, proszę posłuchać przede wszystkim Music Halla a35.2 lub a70.2.

A podstawki zawsze poprawiają dźwięk – VAP będzie w sam raz, lepiej wydać więcej na wzmacniacz.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła