pl | en

Dzień Dobry Panie Wojciechu!

Poszedłem za radą mojego kolegi Krzysztofa Kani z Polkowic zapalonego kolekcjonera małych krążków i proszę Pana o pomoc.

Od kilku dni jestem posiadaczem pewnego Cuda (moim zdaniem). Gramofon to moje niespełnione marzenie z dzieciństwa. Czterdziestka na karku, więc pomyślałem: kiedy, jak nie teraz. Kupiłem Ad Fontes. I teraz moje pytanie od czego mam zacząć wymianę sprzętu? Tak jak pisałem całe życie marzyłem ale nigdy nie miałem:(
Gramofon chcę rozbudowywać, może bardziej udoskonalić z upływem czasu i chcę nauczyć się słuchać różnicy pomiędzy wkładkami i preampami itd. Poprzedni właściciel (gramofon ma 8 miesięcy) proponuje mi bardzo ostrożnie wydawać pieniądze. Też jestem tego samego zdania. Można wydać lekką ręką kilka tysięcy i nie usłyszeć różnicy.

W gramofonie jest wkładka Ortofon OM-10, oczywiście wymienię ją w odpowiednim czasie. Przedwzmacniacza nie miałem, ale sprzedawca ma kilka swoich i użyczy mi MONACOR SPR-6 do czasu, kiedy nie kupię czegoś odpowiedniego. Mam amplituner ze wzmacniaczem Onkyo 605 i kolumny Mission podłogowe, nie pamiętam modelu, ale były produkowane w Polsce. Czy mogę podłączyć Ad Fontes do tego wzmacniacza? Wiem, że fizycznie mogę przez przedwzmacniacz, ale nie chcę profanować gramofonu:).

Co muszę kupić w pierwszej kolejności: wzmacniacz lampowy, kolumny, przedwzmacniacz czy może wkładkę? Chciałbym, aby to miało sens. Nie zamierzam przechodzić z jednej skrajności w drugą i wydawać ogromne sumy na monobloki i tym podobne, nawet nie wiem jak to się nazywa. Wiem, że podobałby mi się dźwięk z sympatycznego dla oka i ciepłego zintegrowanego wzmacniacza lampowego. Zależy mi na tym, aby jak najwięcej sprzętu pochodziło od polskich producentów, pod warunkiem, że to będzie odpowiednie towarzystwo dla "dziecka" Andrzeja Analogowego:) Nie mam idealnego słuchu, ale słyszę różnicy pomiędzy okrojoną mp3 a ścieżką z płyty. Bardzo proszę Pana o pomoc.

Zbłąkany marzyciel
Arek z Polkowic

Witam!

Rozsądek w wydawaniu pieniędzy to dobra zasada. Ale też trzeba wiedzieć, czego się chce, w przypadku audio to przede wszystkim świadomość kwoty, którą chce się wydać (albo którą można wydać).

W pana przypadku trzeba po prostu zacząć słuchać muzyki, dlatego proszę pożyczyć preamp gramofonowy i podłączyć do systemu, który pan ma. Kolejnym krokiem powinna być wymiana wzmacniacza. Jeśli lampy, to u pana sprawdzą się dwa urządzenia: BC Acoustique, który niedawno testowałem lub IA-30T Linear Audio Research. Kolejny krok to zmiana przedwzmacniacza. Możliwości jest sporo, ale zacząłbym od Linear Audio Research. Jeśli ma być taniej, to cos z Pro-Jecta. I dopiero wtedy można myśleć o wymianie kolumn, a na końcu wkładki. Ale to naprawdę potem – teraz trzeba odpalić gramofon, a potem wzmacniacz, zmiana będzie kolosalna. I zobaczy pan, że różnica między mp3 i CD jest niebywała, a wcześniej po prostu system nie pozwalał jej usłyszeć.

Pozdrawiam serdecznie
Wojtek Pacuła