pl | en

WYBÓR GRAMOFONU

Witam serdecznie Panie Wojtku!

Postanowiłem napisać, gdyż jestem przed zakupem gramofonu, Od czytania już mi mózg paruje. Wychodzi na to że wszystkie modele są świetne, tylko iść do sklepu i brać. Wiadomo kto takie recenzje pisze i dla kogo. Postanowiłem napisać do Pana, bo mam zaufanie. Sprzęt stereo jest w domu już dobrany od dawna i jestem z niego baaaardzo zadowolony. Kolumny Podstawkowe Dynaudio Audience 52 (model kultowy i póki nie padną, nie oddam). Miały być 42-ki, ale pokój mam większy i bałem się, że mogą nie wypełnić całości.
Klocki: Rotel 06. Wzmacniacz dzielony (Rotel RB 06 i RC06) oraz CD (Rotel RCD06). W połączeniu z Dynaudio brzmi to niesamowicie. Nie jest to seria ostra i brzmi bardzo ciepło. Z tego co wyczytałem, Rotel ten posiada bardzo dobry przedwzmacniacz gramofonowy. Mam nadzieję, że tak jest:). W spadku od dziadka dostałem masę płyt winylowych, które są z mojej bajki (Deep Purple In rock, Led zeppelin II, Budgie I, jak i Miles Davis, King Crimson, Bill Evans, Keith Jarrett, Billy Holiday, Tomasz Stańko. Dużo płyt z naklejką Amiga Jazz. W zasadzie głównie słucham muzyki rockowej lat 70. oraz jazzu. Jest tam również dużo płyt bluesowych, co mnie cieszy. Muddy, B.B, Hooker. Nie wiem skąd dziadek miał Koncert Keitha z Koeln, ale chwała Mu za to:) Nie planowałem przejścia na winyle, ale jestem przynajmniej zmuszony, by spróbować. To pewnie jakiś znak, skoro same weszły do domu.

Teraz finanse, bo to ważne. Jestem w stanie dołożyć do gramofonu, jeśli rzeczywiście jest pomiędzy nimi taka przepaść. Rega RP 1 i RP 3. Pierwszy mogę kupić nowy za 1100 zł (rynkowa 1370 zł). Drugi natomiast za 1950 zł (rynkowa 2600 zł) bez wkładki. Ta rynkowa za 2600 jest oczywiście też bez wkładki. Ta dedykowana kosztuje nowa 580 zł Elys 2. Pytanie najgorsze z możliwych, który kupić?:) Wiadomo każdy powie - masz fundusze - kup droższy bo jest lepszy. RP 1 to model podstawowy, który jest nagradzany za gramofony do 2 tys. jako najlepszy, Droższy natomiast niszczy konkurencje w wyższej kategorii. Nie wiem ile w tym prawdy. Ciekawe też jak to zagra z moim sprzętem. Pewnie dobrze. Rega RP6 to już zdecydowanie zbyt duże obciążenie finansowe. Oczywiście wziąłbym używany z modeli RP3 i RP6 ale nikt nie sprzedaje zazwyczaj. Na aukcjach latają raczej nowe. Rzeczywiście jest między nimi taka różnica? Nie mogę doszukać się testów. RP 3 z wkładką wyniesie mnie 2500 zł. Nie śledziłem innych modeli. Pewnie PJ. Natomiast Thorens jest zbudowany z dwóch powyższych labeli i tego nie ukrywa, sprzedając za ceny jakie widać w sklepach. Dlatego odpuściłem na starcie. Może coś z PJ, ale czuje podskórnie że Rega zagra z tym zestawem który mam pięknie.

Dziękuje z góry i pozdrawiam
Dominik


Panie Dominiku!

Pozazdrościć takiego dziadka, naprawdę. I rzeczywiście – otrzymując taką kolekcję jest się zobligowanym do zrobienia z nią czegoś sensownego. Rega to świetny wybór, z każdego możliwego punktu widzenia – nieprzypadkowo trudno znaleźć na wtórnym rynku starsze modele, ludzie nie chcą się ich pozbywać. Jeśli chodzi o wybór pomiędzy 1 i 3, to nie ma cienia wątpliwości, że droższy jest lepszy i już. P1 byłby OK., ale poziom Rotela to P3. Proszę doskładać i kupić, będzie dobrze, bardzo dobrze. Życzę samych dobrych odsłuchów!

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła