pl | en

Denon AVR-4520 a Denon PMA-2020AE

Witam serdecznie!

Postanowiłem znowu zwrócić się do Pana z zapytaniem/wątpliwością i być może uda mi się znaleźć na nie odpowiedź, o ile znajdzie Pan chwilkę czasu, by mi odpisać. Kiedyś rozwiał Pan moje wątpliwości i zrobiłem tak, jak Pan proponował, co okazało się STRZAŁEM W „10”! Tym razem może też się uda. A chodzi o kino domowe 5.1/7.1 i stereo.

Obecnie w domu mam zestaw Denona: AVR-3312 i BD-2012, kolumny Cabasse seria MC40, okablowanie od Audionovy i Monkey (tylko HDMI). Posiadam dużą kolekcję filmów, dużo mniejszą muzyki, ale chyba ponownie „rozbudzam“ w sobie chęć słuchania.

Obecnie mam taki plan, żeby zmienić powyższe sprzęty na flagowce, także z tej firmy tzn. AVR-4520 i BD-3313 (HD-Link). Mam jednak pytanie: czy ten amplituner do słuchania muzyki będze OK.? Patrząc na sprawę z mojej perspektywy, czyli że muzyki słuchać lubię, filmy kocham (do bycia audiofilem brakuje mi lat świetlnych ;)) jednak… Czy opłaca się do tego wszystkiego dokupić osobny wzmacniacz i CD. Może Denon 2020?

Czy pomiędzy tym amplitunerem a wzmacniaczem/CD (2020) jest/będzie PRZEPAŚĆ???, A może już AVR-4520 jest w stanie zapewnić stereo, które też jest SUPER (ogólnie). Co Pan o tym myśli? Ma to sens, czy jest to głupie??

Pozdrawiam,
Marcin


Panie Macinie!

W audio nie ma głupich rozwiązań, co najwyżej nietrafione :) A i tak wszystko zależy od preferencji.

Najpierw sprawa ogólna. Nie ma takiej Boskiej siły, żeby kino domowe zgrało dobrze stereo, to nie działa, bez względu na konfigurację. Żeby to jakoś połączyć, trzeba kupić osobny wzmacniacz z wejściem "pass trough", czy "home cinema", który podpinamy do wyjścia z przedwzmacniacza amplitunera AV. W stereo pracuje wówczas wzmacniacz stereo, a w kinie amplituner, a wzmacniacz jako końcówka mocy do frontów. To jednak duże pieniądze. Musi się pan sam siebie zapytać, czy konieczne panu 7.1/5.1. Ja od lat oglądam filmy, a robię to często, i robię to w stereo. Za te pieniądze kupi pan bowiem o wiele lepszy wzmacniacz stereo niż AV + jakiś wzmacniacz stereofoniczny.

Jeśli odpowiedź brzmi, że musi być multichannel, wówczas trzeba zrobić tak, jak pisałem: amplituner + wzmacniacz zintegrowany. Sygnał z odtwarzacza powinien iść do zewnętrznego przetwornika cyfrowo-analogowego (w stereo) i ten podpina pan do integry.

Jeśli odpowiedź brzmi: może być stereo, wtedy zaczyna sie inna rozmowa. Proszę dać nać, jaka jest decyzja.

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła
Witam!!!

Serdecznie dziękuję za odpowiedz. Tak jak poprzednio rozwiał Pan moje wątpliwości i potwierdził, że te dwa systemy są całkiem osobne i że stereo to stereo. Z racji, że obecnie mam w domu kino na Denonie AVR-3312 i BD-2011 to i tak je zostawię. Wg mnie opcja z przedwzmacniaczem to za duży koszt, a i tak to nie będzie to :)). I tak od zawsze chciałem kupić dobre stereo.

Sumując:
- mam Cabasse Majorca MC40,
- kable to Audionova Moonwalk a teraz właśnie czekam na Audionova Euphorie Reference Series (dostałem je tanio, dlatego wziąłem na póbę),
- interkonekt Audionova Proteus Silver Edition.

Plan stereo to Denon, wzmacniacz i CD, modele 1520, albo od razu z grubej rury, serię 2020. Znajomy ma też na sprzedaż zestaw NAD-a, ale nie znam modeli i może pojadę je zobaczyć w nadchodzącą sobotę. Sprzęt jest nowy, ale chyba wystawowy. Wiem, że poprzednia cena była ogromna, ale teraz nie jest zła. Zobaczymy... I tak prędzej, czy później go zobaczę.

Kwota jaką mam na sprzęt to 20 000 zł. Denona 1520 w komplecie można już mieć za 7000-8000 zł, a ten podobno jest już OK. Ja szukam czegoś na X czasu bez zmian w nadchodzących latach. Chyba, że jest coś w tej cenie, co może Pan zdecydowanie polecić.

Pozdrawiam
Marcin
Witam!

Mając 20 000 zł można już poszaleć :) Denon nie jest złą koncepcją, ale wydaje mi się, że można inaczej.

Wypróbowałbym najpierw elektronikę Naima z serii 5i (właśnie testowałem wzmacniacz – jest bardzo fajny) z kolumnami PCM, albo Spendora. I do tego kable Chorda. Zobaczy pan, co to może zrobić:) Druga propozycja, jeszcze lepsza, to: kolumny Spendora, wzmacniacz Linear Audio Research IA-30T II (testowaliśmy) i odtwarzacz Naima, może być z serii 5i. Kable – Chordy. Kabli Audionova nie słyszałem bardzo dawno, a tych – nigdy, więc nie potrafię nic powiedzieć. Obydwa to systemy na lata.

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła