pl | en

Listwa sieciowa i nie tylko…

Szanowny Panie Wojtku!

Dzięki HF i Pańskim poradom jestem posiadaczem zestawu Accuphase’a CD DP-510 i wzmacniacz e-350. Z elektroniki jestem bardzo zadowolony, na pewno zostanie na dłużej, tzn. 6-7 lat. Za jakiś czas być może zakupię gramofon. Chciałbym spytać o listwę sieciową i kable, docelowych kolumn słucham i szukam, ale o tym poniżej.
Słuchana muzyka: ok. 50% to muzyka klasyczna (Chopin, Bach, Beethoven, Brahms), reszta to rock (Dire Straits, Pink Floyd, Led Zeppelin, Deep Purple, Rolling Stones), muzyka polska (Dżem, Myslovitz, Niemen, Możdżer), ostatnio coraz więcej jazzu, muzyka żony: Stare Dobre Małżeństwo, AM Jopek, A. Jantar, E. Geppert, B. Streisand. Posiadam ok. 500 płyt, klasyka to dobre tłoczenia DG i Decca, posiadam również kilkadziesiąt płyt tzw. audiofilskich tzn. Gold CD (MSFL, DCC), XRCD, K2HD. Pokój odsłuchowy: salon 23 m, niecałe 4x6 m. Kolumny stoją na krótszej ścianie. Ustawienie kolumn nie jest idealne, gdyż kolumny będą stać blisko tylnej ściany i bocznych. Aktualne kolumny to Avance Dana 670.
Z uwagi, że wszystko co zakupię zostanie na dłużej, proszę o radę w sprawie dalszego rozwoju, wolę wydać więcej, kupić później, ale być w pełni zadowolonym. Chcę w pełni wykorzystać moją, jak dla mnie bardzo drogą, elektronikę. Teraz jest dobry sezon na zakupy, promocje, wyprzedaże, trafia się dobry sprzęt używany, szczególnie kable. Wiem, że kable powinno się kupić na końcu, ale teraz jest tyle okazji.... W dźwięku lubię barwę, przestrzeń, lokalizację instrumentów, znikanie kolumn, niemęczenie nawet po kilku godzinach słuchania. Nie lubię zbytniej analityczności ale i mułowatego dźwięku, płaskiej sceny.

WP: Odpowiedzi pod pytaniami.

1. Listwa sieciowa
Brakuje mi gniazdek, dlatego chciałbym zakupić listwę. Ale od razu proszę powiedzieć czy można to zrobić teraz czy raczej zakupić ją na końcu, tzn. po zakupie kolumn? Listwa oprócz dodatkowych gniazdek ma przy okazji chronić sprzęt i poprawić dźwięk (a na pewno nie popsuć). Do listwy będzie podłączony odtwarzacz CD i DVD, wzmacniacz, plazma 50 cali, tuner radiowy. Jak na razie, wydaje mi się, że najlepszy wybór to Furutech TP 615e lub Fadel Art Hotline. Na razie odpadł Gigawat PF-2 (dużo negatywnych opinii i cena zbliżona do wcześniejszych listew) oraz kondycjoner Shunyaty (ponoć do Accu świetny, ale jest wiele opinii, że kondycjonery zamulają dźwięk). Listwy raczej nie będę miał możliwości odsłuchu u siebie. Do danej listy oczywiście dobry kabel sieciowy, pewnie tej samej firmy. Co zatem Pan proponuje?

WP: Listwy sieciowe przed niczym nie chronią, ograniczają tylko szumy. Czasem likwidują tez przepięcia, ale rzadziej. Generalnie uważa się, że listwa powinna mieć jak najmniej elementów. Myślę, że takie zadanie spełnia listwa Oyaide – sam jej używam jako drugiej (poza Acoustc Revive). I tak, można ja kupić na końcu.

2. Interkonekt
Czy rzeczywiście do Accu tylko Acrolink np.: 7N-D5000 XLR? Ale wydatek 6 tys. zł za nowy kabel jest dla mnie po prostu nieprzyzwoity, ile dobrych płyt można kupić..... Niby mógłbym uzbierać, ale czy są jakieś inne bardzo dobre interkonekty (koniecznie XLR) w cenie np.: do 3 tys. zł? Używane kable jak najbardziej wchodzą w grę. Myślałem o Acrolinku, ale też Fadel Art, Furutech, Tara Labs (bardzo dużo jest używanych, zatem chyba coś jest nie tak z tymi kablami, ale trafiają się np.: 0,8 w przystępnych cenach) a nawet Audionova. Czy jest jakiś pewny i bezpieczny wybór do mojej elektroniki? Zapewne im wyżej tym lepiej, proszę mnie nakierunkować chociażby na firmę, wskazanie konkretnego modelu byłoby bardzo wskazane. Tutaj jest największa szansa zakupu wysokiego modelu używanego kabla. Aktualny kabel to firmowy Accu. Kabli używanych nie będę mógł odsłuchać, dlatego Pańskie zdanie jest tutaj tak ważne.

WP: Z tanimi 0.8 proszę uważać jest sporo podróbek, które z oryginałem nie mają nic wspólnego. Myślę, że w dobrych pieniądzach, świetny kabel dostanie pan w Vovoxie – ludzie ze środowiska profesjonalnego tez nie lubią drożyzny – proszę pytać w Nautilusie o serię Textura. Alternatywnie – Furutech.

3. Kabel sieciowy
Kupię zapewne na końcu, ale tyle jest używanych w dobrych cenach, chętnie bym coś kupił tylko nie wiem co.... Czy sieciówka do CD i wzmacniacza ma być lepsza/gorsza/taka sama jak sieciówka do listwy? Również myślę o Acrolink, Fadel Art, Furutech, ale również Shunyata. Trafiają się używane wysokie modele Acrolinka, Shunyaty, Acoustic Zen Gargantua....

WP: Najlepiej, jakby wszystkie kable były takie same – także do listwy. Proszę posłuchać Furutecha i Acrolinka.

4. Kolumny
Podam co słuchałem, ale raczej dlatego aby Pan wiedział czego szukam odnośnie porady co do listwy i kabli. Szukam raczej nowych kolumn, ale też trafiają się okazje, np.: używane SF Guarnieri. Dynaudio Special 25 - najlepszy dźwięk jaki dotychczas słyszałem. Wspaniała barwa przestrzeń, kolumny zniknęły. Podobały mi się. Gdybym musiał już kupić to byłoby to. Dynaudio Focus 220II - poprawnie ale bez rewelacji. Może nowe Focusy są znacznie lepsze?
Audio Physic Tempo 25 - za pierwszym razem super, za drugim sucho, płasko, beznamiętnie. Szczególnie w porównaniu do Dynaudio Special 25. Tutaj zrozumiałem, że należy odsłuchać jak najwięcej kolumn, najlepiej u siebie.
Chciałbym jeszcze posłuchać w domu Sonus Faber Auditor M. Rozważam również bardzo mocno kolumny Studio 16Hz Aries Reference (głośniki iluminator ScanSpeak 18WU4741, wysokotonowy Morel Supreme), kolumny te mają świetne recenzje, ponoć doskonałe głośniki, w cenie do 20 tys. bezkonkurencyjne, będę miał możliwość posłuchania u siebie.
Wiem, że z Accu dobrze grają również Spendory, Harbeth, KEF-y, Harpie, ale albo za duże, albo za brzydkie...
Kupię pewnie te kolumny, które bardziej przypadną mi do gustu podczas odsłuchu u mnie w domu.

WP: Ja by z Accu posłuchał dwóch rzeczy: Harpia Acoustics (dokładniej) lub Harbetha (cieplej). Za tyle, na ile pana stać.

Bardzo proszę o pomoc, kupić listwę i szukać kablowych okazji czy zdecydowanie najpierw kupić kolumny?

WP: Generalnie najlepiej najpierw robić „duże” zakupy, a dopiero na końcu pozostałe elementy.

Pozdrawiam
Grzegorz