pl | en

Jak poprawić balans basu?

Witam serdecznie!

Zgodnie z Pana wcześniejszymi sugestiami zakupiłem IC Acoustic Zen model Oscar Link, pod wyjście tranzystorowe DAC-a, żeby zaś poprawić brzmienie z wyjścia lampowego zakupiłem 2 lampy NOS, aby wypróbować każdą z nich, jak zmieni brzmienie systemu.

Przypomnę mój zestaw: Monitor Audio RX-8 ze zworami Chord Carnival, Hotline Blue Spiral, Carat A-57, Xindak Dac-9, IC Acoustic Zen Oscar Link z wyjścia tranzystorowego, Wireworld Equinox z lampowego, połączone kablem cyfrowym Wireworld Stralight z Xindakiem C-06, jako transport.

Wymiana kabelka na wyjściu tranzystorowym dała nieznaczną zmianę w oczekiwanym kierunku, ale po wymianie lamp, wyjście lampowe dało mi o wiele więcej satysfakcji.

Udało mi się kupić lampę NOS Siemensa E88CC o budowie typu CCA, ale bez oznaczeń CCA na lampie, oraz Philips SQ z Heerlen, czyli ze znaczkiem Delta w oznaczeniu.
Po wpięciu Siemensa zniknęło zamulenie dźwięku generowane przez Electro Harmonixa EH 6922, poza tym przybyło przestrzeni, rozdzielczości, szczegółowości, ogólnej precyzji i szlifu. Bas zrobił się punktowy, czysty, dokładny, ale nieco odchudzony, przez co stracił na potędze i uderzeniu.
Ogólnie wszystko w brzmieniu pasuje z wyjątkiem całego dołu, który jest nieco zbyt eteryczny i ulotny, odbierając muzyce potęgi i dociążenia.

Po wpięciu Philipsa natychmiast zrobiło się gęściej, góra pozostała nadal w natarciu, ale nieco bardziej zawoalowana. Ta ostatnia cecha była obecna w każdej części pasma. Co ciekawe, Philips miał dużo ładniejszą barwę niż oryginalnie włożony Electro Harmonix, którego brzmienie wydawało się być jakby nieco zgaszone. Philips wypełnił bas, ale zakres ten był miękki i nie schodził niżej niż z Siemensa, co też w zasadzie nie dodawało potęgi brzmieniu. Poza tym siadła nieco przestrzenność, rozdzielczość, lokalizacja na scenie.
Tak sobie myślę, że być może znalazłaby się jakaś niedroga sieciówka, która by poprawiła bilans basu- jego zejście i siłę, aby dociążyć brzmienie w całym dolnym paśmie, ale nie pogorszyć pozostałej części pasma, nie zmulić jej, co większość kabli jednak robi ( tak wynika z opinii na forach )? Zdaję sobie sprawę, że winę może ponosić wzmacniacz, ponieważ od dawna próbuję różnymi sposobami doprowadzić bas do ładu i ciągle coś jest nie tak, ale póki co wymiana wzmacniacza nie wchodzi w grę, co wiąże się oczywiście z finansami...Podobno sieciówki Artecha są dość dobre, mają dobre opinie np. Thumder, ale być może ma Pan inne propozycje?

I pytanie na przyszłość : Jakie wzmaki zamiast Carata by Pan polecił, które nie zmieniałyby ogólnego charakteru jego brzmienia, poza basem ( mocniejszym, dobitniejszym, pełnym i energetycznym )? Z góry dziękuję i pozdrawiam ciepło:)

Klaudiusz Z Gniezna:)

Witam!

Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, bo to zawsze kwestia danego systemu. Jeśli jednak miałbym coś sugerować, to kable Acoustic Zen lub Furutecha. Nie wiem tylko, czy to aby na pewno ten kierunek, dlatego lepiej najpierw wypożyczyć i posłuchać. Co do wzmacniacza, to zależy, za ile. I lepiej poczekać, jak pan będzie gotowy, bo teraz to takie gdybanie…

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła