pl | en

Kolumny do Carata

Panie Wojtku!

Proszę o poradę. Obecnie mam zestaw Carat A57 + C57 i kolumny Dali Ikon 6, spięte głośnikowym Eichmann Express Four i srebrnym interkonektem DIY.

Niestety po przeprowadzce i zmianie pomieszczenia odsłuchowego na większe (z zagraconych ok. 20 m. kw. na ok. 30 m. kw.) sprzęt przestał grać tak, jak wcześniej – zniknął bas. Na ile mogłem, zaadaptowałem akustycznie nowe pomieszczenie, eliminując odbicia przez które górne rejestry zupełnie zdominowały pasmo, szukałem najlepszego ustawienia kolumn, ale to wiele nie zmienia. Prawdopodobnie kolumny po prostu nie dają rady – dlatego chcę je zmienić na większe.

I tu prośba o wskazanie, czego warto posłuchać z Caratem w cenie ok. 5000 pln. Na razie moim jedynym teoretycznym typem są Monitor Audio RX8. Trudno mi powiedzieć na ile wydajny prądowo jest Carat i co da rade napędzić.

Słucham praktycznie tylko reggae, ale we wszelkich odmianach, od oldschoolowego brzdąkania rocksteady przez klasyczne reggae i rockowe ska, aż po (najchętniej) elektroniczny dub i dubstep (ciężkie basy, efekty przestrzenne).

Co do preferencji dźwiękowych to lubię, jak muzyka gra żywo, energicznie, namacalnie i przestrzennie – trochę jak na koncercie ale z dodatkiem audiofilskiej finezji . Bardzo lubię nisko schodzący, zróżnicowany, ale koniecznie dobrze kontrolowany bas (podstawa mojej ulubionej muzyki dubstep), wybrzmiewającą średnicę i nie za ostrą, ale tworząca dużą przestrzeń górę.

Generalnie nie miałbym nic przeciwko kolumnom grającym podobnie do moich słuchawek Beyerdynamic DT150 – no może niekoniecznie z aż tak przytłaczającym basem :)

Pozdrawiam
Rafał

Panie Rafale!

Monitory będą na pewno super. Ja bym jednak na pana miejscu rozważył najpierw wypróbowanie subwoofera, podłączonego do wyjść głośnikowych wzmacniacza. Jeśli Dali panu odpowiadały, to lepiej tego nie zmieniać, a sub świetnie nadaje się do tego rodzaju muzyki. Trzeba go tylko przyzwoicie ustawić i będzie super. Proszę coś wypróbować. Jeśli jednak nie, jeśli sub to nie jest to, czego pan szuka, to rzeczywiście Monitory byłyby najlepsze.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła