pl | en

W poszukiwaniu ciepła i przestrzenności dźwięku

Witam Panie Wojtku!

Od kilku tygodni, a w zasadzie już miesięcy poszukujemy z mężem naszego pierwszego zestawu Hi-Fi. Do naszych muzycznych fascynacji należy przede wszystkim jazz (Path Matheny, Chris Botti, Miles Davis) i jego pochodne – smooth jazz i acid jazz, ale również mocniejsze rytmy popowe i rockowe, np. Peter Gabriel, Tab Two, Zero 7, The Editors, itp. Nasze pomieszczenie ma ok 20 m2, a budżet jaki chcemy przeznaczyć to 10-12000 zł. Po długim studiowaniu lektury w Internecie oraz kilku odsłuchach okazało się, że temat jest bardziej złożony, niż myśleliśmy. Ogromny wybór sprzętu i setki kombinacji spowodowały, że mamy większy dylemat obecnie niż na początku naszej drogi poszukiwań. Zależy nam na dźwięku przede wszystkim  ciepłym i przestrzennym.

Sugerując się Pana doradztwem dla Rozalii odsłuchaliśmy zestawu Rotel R06  kolumnami B&W 683 oraz CM5. Kierowani wielkimi nadziejami zasiedliśmy w fotelach i… jakież było nasze zdziwienie, kiedy się okazało, że przy dźwiękach ostrzejszych brakowało basu, dźwięk był płaski i zduszony. Rotel idealnie nadaje się do muzyki klasycznej i jazzowej, więc Rozalia zapewne jest w 5 cm nad ziemią słuchając Bacha. Kiedy podzieliliśmy się naszymi odczuciami ze sprzedawcą, on polecił nam YAMAHA S1000. Testowaliśmy go z głośnikami podstawkowymi Chario, Monior Audio, Dali w kwotach do 5000 za parę. I to nadal było nie to, czego oczekiwaliśmy. Ostatecznie trafiliśmy na kolumny PROAC Studio 100 i 130 i to zestawienie wydaje się grać najbardziej dźwięcznie i ciepło. Bas nie sprawiał wrażenia zamkniętego w pudle, a wysokie tony nie raziły ucha.   Bierzemy jeszcze pod uwagę zestaw DENON 1500 z głośnikami DALI ICON 7 lub 6. Wydając na nasze możliwości sporo pieniędzy nie chcielibyśmy iść na kompromisy, a nie jesteśmy w stanie przesłuchać wszystkich możliwych sprzętów, więc zdajemy się na Pana wiedzę i doświadczenie. Co Pan sądzi na temat tych zestawów? Czy kierunek jaki obraliśmy jest właściwy, czy może powinniśmy odsłuchać jeszcze innych sprzętów?

Irena i Robert z KoninaSzanowni Państwo!

Poszukiwanie to clou audio – taka „zabawa”… Jak widać z tych kilku zestawień najważniejsze jest umiejętne dobranie poszczególnych elementów, a nawet nie same elementy.
Myśląc o Państwa potrzebach i nastawieniu, sugerowałbym nieco inną drogę dalszych odsłuchów. Propozycje mam trzy:
1. Wzmacniacz Heed Obelisk Si z kartą przetwornika cyfrowo-analogowego oraz firmowy napęd do tego (właśnie wchodzi do sprzedaży) i do tego głośniki Dynaudio, np. z serii Excite. Słyszałem to zestawienie i jest fantastyczne. Wszystkie te elementy sprzedaje ten sam dystrybutor, więc łatwo je gdzieś usłyszeć.
2. System Carat A57+C57 z kolumnami Monitor Audio Rx6. Będzie trochę drożej, ale warto – oj warto! Caraty są w wykończeniu z akrylowymi frontami, a Monitory można dostać w lakierze fortepianowym, więc i estetyka przednia.
3. System Simaudio Moon .0 lub 1 z kolumnami ProAc, o których Państwo pisaliście. (odsłuch np. w Audio Forte, Warszawa).

Każdy z tych systemów wydaje mi się zgrabnie dobrany i świetny na długie słuchanie. Proszę nie odpuszczać i poświęcić na nie jeszcze trochę czasu (wszystkiego można posłuchać w Warszawie), warto się umówić na odsłuch, proszę się powołać na mnie.

Proszę dać znać, czy się udało, jeśli nie – w co szczerze wątpię – to będziemy walczyć dalej. 10 000 zł to spora kasa i szkoda ją wydać na coś, co nie przyniesie radości.


Pozdrawiam
Wojciech Pacuła