pl | en

Jaki system za 6000 zł?

Droga Redakcjo!

Proszę o pomoc w konfiguracji sprzętu audio stereo. Zestaw ma się składać z odtwarzacza CD, wzmacniacza zintegrowanego, monitorów, gramofonu i oczywiście kabli.
 Pokój ma powierzchnię około 7 m2, po odliczeniu powierzchni zajmowanej przez meble (szafki, półki), umieszczone na całej jednej ścianie. Słucham głównie mocniejszej muzyki. Są to różne odmiany rocka (m.in. punk rock), hardcore, heavy metal. Oprócz czadowych płyt posiadam również płyty akustyczne gdzie jest spokojniej i dominują takie instrumenty jak: gitara klasyczna, waltornia, skrzypce, flet itd. Zakres jest więc dość szeroki. Zaznaczam jednak, że najbardziej zleży mi na dobrym oddaniu gitary basowej, gitar elektrycznych i perkusji. Chyba najpoważniejszą sprawą byłaby dynamika, "ciężar gitar", właściwe i niezapiaszczone blachy perkusji. Ze względu na to, że muzyka rockowa której słucham jest niekiedy wzbogacona brzmieniem innych, nietypowych dla niej instrumentów (np. waltornia), potrzebna by też była odpowiednia szczegółowość i selektywność. Bas taki jaki powinien być. Lepiej mniejszy, a kontrolowany i niebuczący. Ten zestaw musi grać żywo i z uczuciem. Dużo by tu pisać, ale zdaję sobie sprawę, że za budżet którym dysponuję niewiele można zrobić. Około 6 tys. za całość, bez gramofonu. O kolumnach podłogowych nie ma mowy ze względu na to, że mam mało miejsca.

Mam kilka swoich propozycji:
NAD C326 + NAD C525 + Dynaudio DM 2/6
NAD C326 + NAD C525 + Monitor Audio BR2 lub RS1
Zamiast NAD C325 mam dostęp do starszego modelu NAD C541i w podobnej cenie. Czy warto starszy?
Rotel RA-04 + Rotel RCD-02 + Monitor Audio BR2 lub RS1

Proszę szczególnie o zasugerowanie konkretnych modeli kabli, gdyż chciałbym odsłuchać całe kompletne systemy i wtedy dokonać ostatecznego wyboru. W przypadku kabli jest dużo możliwości i sam się w tym zgubię.
Ogólnie myślałem coś o głośnikowym: Wireworld Carnival, interkonekt: Acrolink lub Straight Wire.
Gramofon i przedwzmacniacz gramofonowy pewnie z Pro-Jecta (ok. 1600 zł).

Pozdrawiam -
PiotrWitam

Myślę, że idealnym systemem jest pierwszy – sam bym coś takiego zaproponował. NAD z Dynaudio da zrównoważony dźwięk, który nie będzie za ostry, ale też potrafi przywalić. Proponowałbym do tego kable Chorda – raczej nie należy już tego zestawu uspokajać, a raczej dodać mu przejrzystości. Najlepiej kupić całość z tej samej formy, razem z kablami sieciowymi. O listwie sieciowej też warto na przyszłość pamiętać – najlepiej PF-1 Gigawatta. I będzie dobrze.


Pozdrawiam
Wojciech Pacuła