pl | en

KOLUMNY DLA KONTRABASISTY

Witam serdecznie!

Panie Wojciechu zwracam się do Pana z prośbą o pomoc w doborze kolumn. Mój aktualny system to: Accuphase e450, Cyrus cd8x, kolumny Audio Academy Tethys II, interkonekt Transparrent Musiclink plus, głośnikowy  DNM Reason, pokój 25m z dobrą akustyką, kolumny ustawione na dłuższej ścianie. Wszystko gra dobrze, ale jak to u audiofila i melomana chciałbym, by było jeszcze lepiej. Bas jest trochę za mały, mało nasycony i trochę rozmyty. Jestem kontrabasistą tzw. "poważnym" i dlatego bas jest mi szczególnie bliski, co nie znaczy, że ma go być nadmiar. Chciałbym, aby przestrzeń i stereofonia była precyzyjna, instrumenty były czytelne. Zależy mi również na naturalnym brzmieniu smyczków i fortepianu. Moje wstępne typy to: Harbeth shl5, Monitor Audio gx300, Dynaudio x38, Dynaudio Focus 260, Adam Audio Pencil mk3, RLS Umbriel, AkustyK ILR22,Harpia Marcus, JBL LS80, Audium Comp7. Wiem, że to dużo, ale Pana propozycja pozwoli mi ograniczyć odsłuch do dwóch, może trzech par. Kolumny chcę przesłuchać w swoim pokoju, aby nie być potem rozczarowanym. Pewnym elementem systemu jest e450, reszta może kiedyś ulegnie zmianie. Słucham różnej muzyki ze szczególnym wskazaniem na szeroki repertuar jazzowy. Na kolumny mogę wydać ok. 12-15 tys. zł. Bardzo liczę na Pana radę i z góry dziękuję.

Pozdrawiam
Kazimierz


Witam!

Myślę, że ograniczając wybór do dwóch (nie wszystkie słyszałem), byłyby to: Harpia i Dynaudio Focus. Dostanie pan trochę inny dźwięk, ale obydwie kolumny dadzą panu to, o czym pan pisze: selektywność, różnicowanie, rozciągnięcie. Musi pan tylko zobaczyć, czy aby góry nie jest za dużo, z Accuphasem trzeba ostrożnie. Zupełnie w inną stronę idą Harbethy, mające bardziej naturalne barwy, ale gorsze skupienie. To jednak ta sama klasa brzmienia.
I proszę wypróbować inny kabel głośnikowy, on też trochę może bruździć - można spróbować np. Chorda, albo Transparenta, komplety zwykle się sprawdzają.

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła