pl | en

ARCAM FMJ A19 – PROBLEM Z JASNĄ GÓRĄ

Szanowny Panie!

Jestem świeżym posiadaczem Arcama A19 (zadecydowała cena, wyposażenie i jakość dźwięku).

  Mój obecny zestaw to:
- wzmacniacz: Arcam A19
- CD: NAD 545BEE
- kolumny: Vivace 3 (Peerless SDS + Vifa DX25)
- interkonekt: Furutech u2.1
- kable głośnikowe: Chord Rumour 2

  Miałem kiedyś wzmacniacz NAD 316, sprzedałem go i kupiłem Arcama, chcąc uzyskać spokojniejszy i bardziej rozdzielczy dźwięk i się nie zawiodłem - wzmacniacz jest świetny (chyba jeszcze nie wygrzany, ok. 30 godz. słuchania). Zauważyłem, że czasami wysokie tony potrafią zasyczeć i ich jakość nie jest idealna, dźwięk jest raczej lekko rozjaśniony (choć basu jest pod dostatkiem) i dobrze by było go utemperować. Podczas odsłuchów słuchałem także Primare i22, Audiolaba 8200A, Exposure 1010, wszystko z moimi kolumnami, CD i kablami. Audiolab 8200 grał bardzo jasno, Exposure jak na haju, a Primare najspokojniej, chociaż wysokie tony w każdym przypadku nie były idealne.

  Słucham praktycznie każdej muzyki. W związku z tym mam kilka pytań:  

1. Czy ostre wysokie tony to wina klasy sprzętu, czyli NAD 545, kable i Vivace 3?
2. Jakich zmian mógłbym dokonać w okablowaniu, np. polecono mi interkonekt Cardasa (dodam, że słucham na zwykłych sieciówkach)?
3. Czy NAD 545 jest słabym punktem i może wykorzystać go jako transport do jakiegoś DAC-a (Arcam rDAC lub irDAC), lub jeszcze inne rozwiązanie?
4. Czy może Vivace 3 lubią zagrać ostro i je należy wymienić?
 

Z góry dziękuję za pomoc
Krystian


Panie Krystianie!

Przede wszystkim gratulacje - to fajny wzmacniacz. Pański problem jest dość typowy i dotyczy większości systemów. Choć nie znam kolumn ESY, nie pamiętam ich, to zacząłbym od zupełnie innej strony. Niemal zawsze problem z niespokojnym dźwiękiem i zbyt dużą ilością góry dotyczy akustyki pomieszczenia i tzw. akcesoriów, które ja traktuję jak pełnoprawne elementy systemu. Zaczynając od pokoju - zakładając, że to nie jest pomieszczenie z dużą ilością szkła, twardej podłogi itp., to proszę na początek dogiąć kolumny bardziej do środka, ich osie mogą się krzyżować przed panem nawet jakieś 50 cm. Początkowo będzie się panu wydawało, że scena jest zbyt wąska, ale to złudzenie - będzie głębsza i wszystko będzie wyraźniejsze. Ale najważniejsze, że góry będzie mniej. Druga rzecz to zasilanie. To podstawowy błąd, że kombinujemy ze sprzętem, nie myśląc o tym, jak jest zasilany. Proszę kupić np. listwę i kable Supry, zobaczy pan o co chodzi. Zmiana będzie kolosalna. Wielu czytelników to potwierdza w swoich listach. A potem proszę pomyśleć o dobrych platformach pod CD i wzmacniacz. Na CD proszę położyć ciężką książkę i postawić na jakiś stopach antywibracyjnych, np. Vibrapod. I dopiero wtedy można mówić o winie takiego, czy innego elementu. Ale wtedy będzie pan już zupełnie gdzie indziej...

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła