pl | en

Co poprawić w systemie z NAD-em i Focalem?

Witam p. Wojciechu!

Nie wiem czy udziela Pan takich porad drogą elektroniczną, ale jak tak to był bym bardzo wdzięczny.

Posiadam obecnie zestaw:
Focal Chorus 816 W SE
NAD 356BEE
NAD 546BEE
Cambridge Audio SM6
Kabel Coax Profigold 4000
IC Chord Crimson Plus
Kable głośnikowe Chord Odyssey 2

System jest podłączony następująco: NAD 546 jako napęd przewodem coax Profigold 4000 do DAC SM6. SM6 pracuje jako przedwzmacniacz i jest podłączony do końcówki mocy we wzmacniaczu NAD kablem Chord Crimson Plus.
To połączenie wydaje mi się lepsze niż granie bezpośrednio z 546 do 356 połączone interkonektem. Ale, że jest tak, że zawsze może być lepiej, więc moje pytanie brzmi: co w tym systemie wymienić i na co?
Kolumny mi się podobają. Czystość i szczegółowość mi odpowiadają. SM6 też wolałbym, żeby został, choćby do przesyłania plików i radia internetowego, które z niego gra naprawdę znakomicie. Zmieniłbym chyba wzmacniacz – chciałbym, żeby w torze była lampa - może jakiś Vincent, hybryda, może coś z Naima albo Xindaka. Wiem, że trzeba posłuchać i przeważnie tak robię (klocki zawsze do domu zabieram), ale jest tego na rynku za dużo i ciężko wszystko ogarnąć. Najlepiej jakby pan podał jakieś trzy typy i wtedy można to przesłuchać.

Budżet taki, żeby po prostu już z obecnych kolumn nie dało się więcej wycisnąć (ha, ha). A tak poważnie, to do 10 tys. za wzmak - chyba już powinno coś być.
Muzyka, jaką słucham to raczej elektronika, rock (ale delikatny) pop i trance. Dire Straits, Kitaro, rock lat 80. (Dżem, Budka Suflera, itd.). Pokój 25 m2, zagospodarowany. Jazzu nie trawię, klasyki też i heavy metalu.
Czy obecnie coś mi brakuje w dźwięku, albo coś przeszkadza? Pewnie nie (jak materiał jest na płytce dobrze zrealizowany), ale przecież zawsze może być lepiej. Tak sobie myślę, że te kolumny zasługują na lepszy wzmacniacz.

Jak pan znajdzie chwilę i ma ochotę doradzić to jestem bardzo wdzięczny.

Z całym szacunkiem pozdrawiam i życzę
WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!
Mariusz


Panie Mariuszu!

Udzielam takich porad mailowo na okrągło dziesiątki, z przyjemnością więc odpowiem na pańskie pytania.
Właściwie rozpoznał pan problem – Focale potrzebują lepszego wzmacniacza. Ich problemem jest to, że są trudne do wysterowania i kapryszą. 10 000 zł to dużo, nie wiem tylko, czy jest sens szukać hybrydy, w tym przedziale cenowym mogą być kłopoty… Ale jest na to rada – niezależnie od wybranego wzmacniacza warto wypróbować bufor lampowy iFi iTube , robi cuda. Teraz wzmacniacz. Możliwości jest sporo i podam kilka, różnych. Najbardziej oczywisty wydaje mi się Naim (dystrybucja – Audio center Poland). To po prostu lepszy NAD. Ale warto by też spróbować, i tutaj odpuszczamy iFi, lampowego Linear Audio Research IA-30T II, genialny wzmacniacz z fantastycznym wyjściem słuchawkowym. I na koniec najbardziej egzotyczny, ale i niezwykle atrakcyjny – ASR Emitter (dystrybucja – RCM). Jeśli żaden z nich panu nie podejdzie, to już sam nie wiem… I jeszcze jedno – proszę koniecznie kupić lepszy kabel cyfrowy, nawet pan nie podejrzewa, co z płytą CD można zrobić, jeśli sygnał jest właściwie przesłany. Najlepiej coś z Chorda, żeby pozostać przy jednym producencie. I proszę nie zapominać o dobrych platformach pod wzmacniacz i CD.

Pozdrawiam serdecznie i też życzę pięknych świąt!
Wojtek Pacuła