pl | en

Mały system

Serdecznie Pana Witam!

Podobnie jak wielu, którzy do Pana piszą zwracam się z prośbą o pomoc w budowie systemu audio. Trochę późno doszłam do wniosku, żeby zrobić sobie taki prezent. Pogłębiająca się wada wzroku sprawia, że świat dźwięków dostarcza mi niebanalnych wrażeń. Muzyki słucham z różnych względów: dla przyjemności, z ciekawości i z racji tego czym na co dzień się zajmuję, zatem bardzo różnej. Owszem, mam ulubione gatunki i style. Z powodu wykształcenia najbliższa jest mi gitara klasyczna. Muzyka dla mnie to kolory i nastroje, ciekawe harmonie i rytmy, emocje, inspiracje i źródło energii. Pasja, która zaczęła się rozwijać już w dzieciństwie. Poszukuję przekazu szczegółowego, precyzyjnego z dużą sceną i dużą ilością detali. Chciałabym raczej słyszeć niż się domyślać.
Warunki w jakich będzie stał sprzęt - mały pokój (prawie 13 m2) do wszystkiego: do pracy, odpoczynku, picia kawy z przyjaciółmi, zabawy z psami.

Kolumny podstawkowe - czy muszą stać na standach? Być może będą ustawione na meblach, na jakichś podkładkach antywibracyjnych. Jeżeli tak, to jakich? Jak Pan to słyszy?
Wzmacniacz - ma służyć długo i trochę na „wyrost” , z możliwością ewentualnej rozbudowy (jestem emerytowanym nauczycielem, wiadomo o co chodzi) . W tej chwili używam wiekowego odtwarzacza CD Technicsa, który planuję wymienić. Proszę o radę na jaki CD. Chciałabym także wyprowadzić dźwięk z komputera - co powinnam zrobić, żeby to dobrze zagrało? Teraz mam zamiar kupić wzmacniacz, kolumny i okablowanie (również pytanie jakie?) na co przeznaczam ok. 10 000 tys. zł.
Z pełnym zaufaniem zdaję się na Pana wiedzę i doświadczenie. Z różnych względów nie mogę dokonać odsłuchów. Bardzo mi zależy na Pana konkretnych i rzeczowych radach, za co serdecznie dziękuję .

Pozdrawiam
Barbara , Bieszczady


Pani Barbaro!

Muzyka to dla mnie całe życie i doskonale rozumiem, o czym pani mówi i czego oczekuje.
Mały pokój pozwala na pewne ruchy, gdzie indziej niedostępne, jak np. wybór niewielkich kolumn podstawkowych. Najlepiej by było, jakby stały na standach, ale ew. można je postawić też na jakimś szerokim, płaskim meblu. Ważne, żeby były na tej samej wysokości i w tej samej odległości od miejsca, gdzie słuchamy. No i na wysokości naszych uszu. Standy stosuje się właśnie dlatego, przede wszystkim. Jeśli nie stand, przy zachowaniu tych warunków, wystarczy pod kolumny zrobić grube, sztywne podkładki z drewna (jakieś 3-4 cm), a kolumny postawić na kocach, można takie kupić, i po sprawie.

Jeśli zaś chodzi o konkretne zestawienie, to nie mogę myśleć inaczej niż o systemie, którego test właśnie będziemy publikować. To:
- wzmacniacz Arcam FMJ A19
- przetwornik cyfrowo-analogowy Arcam rDAC
- kolumny Castle Richmond Anniversary.
Do tego potrzebny jest napęd CD, wystarczy jakiś odtwarzacz za 1500 zł, albo nawet DVD lub Blu-ray w roli napędu i będzie super. rDAC ma wejście USB, więc bez problemu podłączy pani komputer. Można do niego dokupić też wersję bezprzewodową i odpada problem kabla.
Kable – Chord, wszystko, od interkonektów, po sieciówki. Ewentualnie można sieciówki i listwę sieciową kupić od Supry. Całość powinna się zamknąć w 10 000 zł, a więc można będzie potem dokupić jakieś platformy pod urządzenia, zasilacz dla rDAC-a itp. I w tym kierunku bym go rozbudowywał – wzmacniacz jeszcze długo posłuży, a w przyszłości można do niego dokupić końcówkę mocy – ma wyjście z przedwzmacniacza. Co więcej – ma też bardzo fajne wyjście słuchawkowe i wejścia na gramofon. Możliwości apgrejdu jest więc sporo…

Pozdrawiam serdecznie i życzę wielu godzin słuchania – ja byłem tym systemem zauroczony!
Wojciech Pacuła