pl | en

Korekta zbyt ostrego brzmienia

Witam Szanowną Redakcję!

Jestem Waszym stałym czytelnikiem i m.in. dzięki Wam zdecydowałem się na okazyjny zakup kolumn KEF XQ30 - rewelacyjnych jeżeli chodzi o odtwarzanie wokali, stereofonii i muzykalności (o wyglądzie nie wspominając - wersja biała). Kolumny grają w systemie z odtwarzaczem Arcama CD17 oraz wzmacniaczem Naima XS-2 na który się zdecydowałem po wielu odsłuchach wyrobów konkurencyjnych. Zasilanie to standardowa Listwa Gigawatta PF1+kabel LC-1 Mk II. Sprzęt połączyłem interkonektem Chorda Cobra Plus (RCA-DIN). Chcąc zachować muzykalność i dynamikę systemu, a jednocześnie żeby zminimalizować zbyt ostry dźwięk w trakcie głośnego słuchania, w zakresie wyższej średnicy i syczenie kopułek w trakcie śpiewu niektórych wokalistów, (to po licznych odsłuchach) kolumny ze wzmacniaczem połączyłem Furutechem u-2T, listwę zasiliłem Wireworldem Stratus 5, a kablem Gigawatta z listwy podłączyłem odtwarzacz (wymieniając kabel standardowy). Moje zasadnicze pytanie brzmi - czy jest jeszcze jakaś możliwość skorygowania brzmienia w powyższym zakresie nie dokonując zasadniczych zmian w posiadanym systemie, który w pocie czoła, a właściwie uszu skompletowałem. Może zamiast iść w stronę minimalizowania problemu powinienem pójść w ostateczny wysokojakościowy szlif, np. poprzez wymianę kabla standardowego od wzmacniacza i gniazda ściennego zasilającego system? Pokój odsłuchowy to 24 metrowy pokój wyposażony w kanapy, fotel, miękki dywan, regały z książkami i kilka paneli sufitowych umieszczonych w narożniku pokoju, pochłaniających dźwięki częstotliwości ok. 1-3 kHz. Podejrzewam, że główny problem to połączenie niskiej jakości większości standardowych płyt (popularnych wykonawców) i aluminiowych (szczegółowych) kopułek w kolumnach.

Z wyrazami szacunku i wdzięczności za odpowiedź,
Adam z Konina


Panie Adamie!

Myślę, że tak całkiem ostatecznie to tego nie da się wyeliminować, tak po prostu trochę KEF-y grają. Ale wymiana reszty sieciówek to dobry pomysł. Jeśli mógłbym panu zasugerować próbę z pełnym okablowaniem Supry, razem z listwą - może pan najpierw kupić brakujące kable, a potem, jeśli pójdzie to w dobrym kierunku - resztę. To niedrogie kabelki, a dadzą panu dokładnie to, o co panu chodzi. Warto też postawić CD i wzmacniacz na jakiś gumowych podkładkach (Vibrapod), a ten na drewnianej półce.

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła
Panie Wojtku!

Dziękuję za poradę. Żałuję tylko, że wcześniej nie napisałem do Pana. Zastosowane propozycje przyniosły efekt. Po kilku przekładkach kabli sieciowych ostatecznie: Supra zasila odtwarzacz Arcama CD17, Wireworld Stratus 5 zasila wzmacniacz Naima XS-2, a całość zasila standardowa Listwa Gigawatta PF1 + kabel LC-1 Mk II. Vibrapody 2 podłożyłem pod wzmacniacz, który dodatkowo postawiłem na odtwarzaczu. Po osłuchaniu się ze zmianą brzmienia zadecyduję, czy iść dalej w zmianę ww. kabli na Supry.

Pozdrawiam,
Adam z Konina


Fajnie, proszę dać znać, jak się to potoczyło :)

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła