pl | en

ZMIANY, ZMIANY, ZMIANY DENON, YAHAMA, MONITOR AUDIO, A MOŻE COŚ INNEGO?

Szanowny Panie Wojciechu!

Trzy lata temu zakupiłem pierwszy zestaw, który można nazwać rzeczywistym krokiem w stronę świata audio. Notabene zakup również konsultowałem z Panem i ponownie dziękuję za Pana pomoc i cenne komentarze. Finalnie ze względu na budżet zdecydowałem się na zakup Denon PMA 1500AE, Denon DCD 700AE i połączyłem to trochę nietypowo, bo z KEF iQ90 (dodatkowo używam póki co kabli Audionova). Zestawu jestem zadowolony, ale przy dłuższym odsłuchu męczące się wyższe rejestry, szczególnie przy ostrzejszej muzyce. Poza tym w ramach odskoczni taki Pink Floyd na powyższym zestawie przynajmniej dla mnie brzmi doskonale. Na nowo odkryłem piękno tych płyt Pink Floyd dzięki KEF i Denon 1500.

Wracając do tematu. Zupełnie spontanicznie postanowiłem spróbować zmian i na dobry początek postanowiłem rozpocząć od kolumn. Spróbowałem sprzedać KEF-y. Wbrew pozorom kupiec na KEF-y znalazł się szybko. Obecnie planuję zakup Monitor Audio RX8, tylko zastanawiam się, czy nie iść dalej, dołożyć trochę $ i kupić GX200 lub nawet GX300 (pokój ok 22 m2). Obawiam się tylko, że utracę na zawsze tę piękną górę KEFów w spokojniejszej muzyce. A może inne kolumny. Przedział max 12 000 zł.

Po zmianie kolumn będę chciał iść za ciosem i zabiorę się za zmianę elementów (CD i wzmacniacz). Celuję w Yamaha 2000 (zestaw), ale nie wiem, czy to nie jest złe posunięcie, stąd zwracam się do Pana z prośbą o poradę.

Muzyki słucham przeróżnej (ciężki metal, rock, prog rock, pop, hip hop, klasyka, trochę jazzu). Kwestia teraz na co postawić największy nacisk. Zmiana kolumn w zasadzie jest już faktem, więc pozostaje pytanie jakie kolumny dokładnie? Co dalej po zmianie kolumn? Myślę o zmianie źródła, a dopiero potem wzmacniacza. Tutaj natomiast nie jestem przekonany, czy "pchać" się w zestaw Yamaha 2000 z PMA 1500AE, skoro ten ostatni jest dobrym wzmacniaczem, a co więcej ma sporo atrybutów, większą moc itp. Grunt, żeby nie wpaść z "deszczu pod rynnę".

A teraz pytanie do Pana jako szanowanego audiofila i fachowca : ) W nawiązaniu do powyższego pytania są krótkie i następujące:

1. Tymczasowa zmiana kolumn do PMA 1500 AE z przyszłościowym dostawieniem do nich innego wzmacniacza (myślę coraz poważniej o MA GX200 lub GX 300 zamiast RX8, jednak nie wiem, jaki jest skok jakości w stosunku do ceny.

2. Co dalej po zmianie kolumn - zmiana źródła, czy wzmacniacza, a może w ogóle zainwestować w odtwarzać multimedialny strumieniowy, np. Yamaha NS-2000. Obawiam się, że zmiana z Denona PMA 1500AE/DCD 700AE na zestaw Yamaha 2000 może nie wyjść mi na dobre. W sumie to ten sam przedział, a o jakości i dźwięku różne są opinie. Inna sprawa, że klocki Yamaha wyglądają przepięknie : ) Może lepiej poczekać i kompletować resztę po kolei, a nie rzucać się na zmianę całościową. W przyszłości dalszej planuję zakupić źródło Ayon, McIntosh lub Esoteric (dolna półka) oraz wzmacniacz również tych firm lub zestaw Musical Fidelity. Podczas Audio Show strasznie spodobało mi się jak grał zestaw MBL, ale ten jeszcze jest poza moim zasięgiem fin., szczególnie kolumny.

3. O kablach już nie wspomnę, ale czytając Pana podpowiedzi często widzę pojawiającą się nazwę Chord. Osobiście zastanawiam się jeszcze nad Tara Labs (Spectrum, Prism lub Vector), coś z VDL lub Argentum, byle tylko nie w srebro - zbyt bardzo lubię ciepły dźwięk. Co byłoby w stosunku do powyższych rozważań wskazane jako łącznik. Może dodatkowo zakupić sieciówkę i dobrą listwę?

Z góry dziękuję za Pana odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie,
Darek

Panie Darku!

Widzę, że tak naprawdę chodzi o kompletną zmianę systemu. Możliwości jest wiele, a to też problem :)
Myślę, ze jeśli chodzi o elektronikę, to podszedłbym do sprawy inaczej – postawiłbym na Hegla – wzmacniacz H70 i przetwornik DA20. Potem napęd – Stello CDP-100. To da znakomitą elektronikę, najlepszą chyba za te pieniądze. No i w przyszłości może pan dokupić fajny odtwarzacz plików, np. NP30 Cambridge Audio. Najpierw wzmacniacz, potem kolumny, na końcu źródło.
Jeśli chodzi o kolumny, to Monitor Audio GX200 jak najbardziej, GX300 mogą być za duże. Wstęga powinna się panu podobać :) Opcjonalnie pomyślałbym o Dynaudio – najlepiej byłoby z nowej serii Focus, ale to spore pieniądze. Ale i seria Excite będzie jak najbardziej na miejscu – spodoba się panu. Kable – Chord jak najbardziej, ale nie zapominałbym o Oyaide.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła