pl | en

Budowa systemu od podstaw

Szanowny Panie Redaktorze!

Zdaję sobie sprawę że takich listów jak mój otrzymuje Pan dziesiątki. Jeśli nie setki. Jednakże postanowiłem do Pana napisać, ponieważ uważam Pana za osobę wysoce kompetentną i autorytatywną. Chciałbym spełnić swoje dawne marzenia (w tej chwili mam 38 lat) i skomponować sobie system, który sprawiałby mi dużo radości przez kilka najbliższych lat. Obecnie posługuję się zestawem amplituner + DVD DENONA zakupionym kilka lat temu w markecie pewnej sieci podobno nie dla idiotów :) Słucham kilku rodzajów muzyki, od US3, Mailsa Daivisa, BB Kinga, Garbarka, Urbaniaka, poprzez The Doors, Pink Floyd, czasem Aerosmith, Depeche Mode i stare Red Hot Chilli Peppers po Republikę i Kult. Dobór wykonawców nie jest kompletny, ale również nie jest przypadkowy, chciałem po prostu by odzwierciedlał moje preferencje.
Od jakiegoś czasu oglądam namiętnie stację telewizyjną "mezzo" i pragnąłbym zapoznać się z muzyką poważną (łącznie z operą). Aczkolwiek wciąż poszukuję "swoich" dźwięków również w innych zakamarkach świata muzyki (choć zdecydowanie nie interesuję się popem, w obecnym kształcie tej gałęzi rynku muzycznego).
Ad rem. Panie Redaktorze, ośmielam się prosić o pomoc w skomponowaniu zestawu, który zawierałby w sobie zarówno odtwarzacz CD (Blu-ray?) jak i gramofon. W doborze elementów chciałbym polegać na Pana wiedzy i doświadczeniu. Jestem laikiem zarówno jeżeli chodzi o producentów jaki i parametry techniczne urządzeń. Obawiam się również że nie umiem sobie odpowiedzieć na pytanie jakie konkretnie składniki powinien zawierać system (wiem, że chciałbym, by emisja dźwięku odbywała się przy pomocy kolumn podłogowych, zastanawiałem się nad dwoma zestawami kolumn przełączanych w zależności od rodzaju muzyki?? - lubię dźwięk soczysty i wyraźny, czasem dynamiczny i głośny). Być może uzna to Pan za śmieszne, ale estetyka miała by również troszeczkę znaczenia, tzn. im prostsze w formie tym dla mnie ładniejsze (jestem czynnym zawodowo inżynierem budownictwa :) z jednym małym wyjątkiem: wzmacniacz - gdyby był lampowy byłbym szczęśliwy. Takie konstrukcje budzą we mnie szacunek, a jednocześnie stwarzają nastrój (pamiętam, że w domu rodzinnym czasem ciekawsze było dla mnie oglądanie telewizora czy radioodbiornika od tyłu niż tego co się działo na wizji lub w głośniku :)

Garść informacji technicznych:
pomieszczenie przeznaczone byłoby tylko do słuchania muzyki, ma ono wymiary 4,0 x 4,5 m i wysokość 2,1m nie przewiduję tam żadnych mebli poza fotelem. Ściany i sufit surowe, podłoga drewniana. Komponenty zestawu chciałbym ustawić na podłodze, na grubej płycie z piaskowca, granitu lub litego drewna, wzdłuż jednej z dłuższych ścian. Wejście do pomieszczenia znajduje się na ścianie prostopadłej (krótszej). No i na koniec: chciałbym przeznaczyć około 10 do 12 tys. na zakupy. Choć gdyby miało być "troszkę" więcej to przynajmniej będę miał motywację do rzucenia palenia :)

Będę Panu ogromnie wdzięczny za okazaną pomoc.

Z poważaniem,
Sylwester

Panie Sylwestrze!

Pańskie imię w kontekście dwóch następnych tygodni idealnie się mi komponuje :) Nie można na niego nie odpowiedzieć…
Zakładam, że mamy 14 000 zł – palenie bez sensu nałóg…
Zacznijmy od kolumn. Myślę, że w tym przypadku postawiłbym na wcale nie najdroższe, zostawiając więcej pieniędzy na elektronikę. Najlepszy wybór to Audio Academy Phoebe III, ew. Monitor Audio Bronze BX5. Na Q21 widziałem ofertę, że dostawa i okablowanie gratis, dogadałbym się, trochę dopłacił i wziął do tego kable Chorda. Teraz elektronika. Jeśli chodzi o lampy, to za te pieniądze będzie trudno. Ale nie niemożliwe. Najlepszy byłby wzmacniacz Linear Audio Research IA-30T (link). Do tego odtwarzacz Blu-ray Cambridge Audio 650 BD, albo odtwarzacz CD Music Hall cd25.2. jeśli BD, to w przyszłości warto dokupić przetwornik cyfrowo-analogowy Hegel HD10, który poprawi dźwięk Blu-raya. I do tego interkonekty Chorda. W przyszłości warto dokupić kable sieciowe i listwę – albo firmy Supra, albo Furutech.
Jak pan widzi, w skład takiego systemu wchodzą kolumny, wzmacniacz i jakiś odtwarzacz, Może być CD, ale też BD. No i kable. System rozbudowujemy przez dobry przetwornik D/A i kable sieciowe.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła