pl | en

KINO DOMOWE CZY ZESTAW STEREO? (ZA 6000 ZŁ)

Witam!

Na wstępie chciałbym pogratulować wspaniałego miesięcznika z profesjonalnym podejściem do tematyki sprzętu audio. W sumie od niedawna zacząłem interesować się tą tematyką zaraziłem sie od kolegi, który ma na tym punkcie bzika :).
Jeśli o mnie chodzi to można powiedzieć ze jestem kompletnym laikiem w tej dziedzinie. Zwracam sie z prośba do Pana o doradzenie w kwestii sprzętu. Mieszkam w bloku, w mieszkaniu z dwoma pokojami. W większym pomieszczeniu (ok. 18 m2) chciałbym wstawić kino domowe. Budżet, który chciałbym przeznaczyć to ok 5 - 6 tys. zł. Co do kolumn, to mam na oku nowe Monitor Audio Monitor Reference (MR1,MR4,MR-C MRW-10) lub może coś z Wharefedale (Vardus?). Co do amplitunera, to może jakąś Yamahę lub Onkyo – który model? Pozostaje jeszcze kwestia zastanowienia się. Chyba, że poleciłby Pan coś innego. BD na razie z konsoli PS3. Pytanie: czy w tak niedużym pokoju kino ma w ogóle sens? Zastanawiam sie jako drugą opcje nad zestawem do słuchania muzyki. Moje upodobania muzyczne to rock, pop, trance, soul oraz rap. Dlatego nie wiem do końca, co wybrać. Muzyki słucham częściej niż oglądam filmy a przecież filmy z dwóch kolumn mogą dać też niezły efekt co prawda nie będzie to dźwięk przestrzenny jak w zestawie 5.1. Bardzo proszę o radę jaki sprzęt złożyć na początek przygody ze sprzętem audio.

Pozdrawiam
Michał

Panie Michale!

Nie wiem, czy pyta pan właściwą osobę :) - Jestem zdania, że stereo, nawet z filmami (a jak tak właśnie mam to ustawione) to jedyna słuszna droga. Niedrogie kino to po prostu „pyta”, że tak w cudzysłowie powiem :) Dlatego jak bym złożył fajny system stereo, z przetwornikiem cyfrowo-analogowym, żeby podłączyć PS3, a w przyszłości jakiś napęd dla płyt CD.

Jeżeli budżet pozostaje 6000 zł, to jest w czym wybierać. Bierzemy kolumny Audio Academy Phoebe III lub coś z oferty Castle (dystr. Nautilus). AA szybsze, mocniejsze, a C cieplejsze. Do tego dajemy DAC Music Hall 25.3 i wzmacniacz a25.2. Alternatywnie może być przetwornik Stello Da100 ze wzmacniaczem NAD-a. I ostatni fajny DAC - Arcam rDAC. Może pracować i ze wzmacniaczem NAD, i Music Hall. I tego bym się trzymał, tj. stereo. Dostaje pan z pięć razy sprzęt za te same pieniądze...

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła