pl | en

Epos, seria K
Kolumny głośnikowe

Mike Creek wprowadził do oferty Eposa nową serię kolumn oznaczoną literą „K”.

Seria K to tradycyjne dla Eposa stylowe głośniki pasywne, które można przekształcić w aktywne kolumny cyfrowe, montując w nich specjalny moduł o nazwie Active-K.

Głośniki wszystkich kolumn z serii K montowane są do wewnętrznej strony ścianki przedniej, a obudowa jest lakierowana na czarno lub biało. Wewnętrzne ożebrowanie minimalizuje podbarwienia wprowadzane przez obudowę. Na froncie kolumn znajduje się niespotykany dotychczas w kolumnach Eposa port bas-refleksu w kształcie podłużnego otworu. Takie rozwiązanie ma dwie zalety. Po pierwsze duże ilości powietrza mogą wydobywać się z kolumny bez żadnego nieeleganckiego „sapania”, a po drugie — port taki wzmacnia niskie częstotliwości wytwarzane przez stosunkowo niewielkie przetworniki.

Dla tych, którzy potrzebują chronić lub ukryć głośniki dołączono opcjonalne magnetyczne maskownice.

Głośnik wysokotonowy ma postać tekstylnej kopułki o średnicy 25 mm, umieszczonej w krótkiej tubce. Odporna na wysokie temperatury cewka chłodzona jest ferrofluidem, a głośnik wyposażony jest w magnes neodymowy. Dzięki tym cechom przetwornik może grać głośno przez dłuższy czas bez degradacji jakości dźwięku. Głośniki średnio-niskotonowe mają membrany z wysokiej jakości polipropylenu, z nakładką przeciwpyłową w kształcie pocisku. Tworzy to sztywną, ale sprężystą, dobrze wytłumioną strukturę, która zachowuje swój kształt nawet przy dużych obciążeniach. Dzięki budowie systemu magnetycznego głośnika całe pole magnetyczne koncentruje się wokół cewki, zniekształcenia są więc niskie, a efektywność wysoka.

Zgodnie z tradycją Eposa seria K wyposażona jest w minimalistyczną zwrotnicę pasywną, z której firma słynie. Zastosowany dla tweetera filtr pierwszego rzędu sprawia, że głośnik ma szeroką rozpiętość dynamiczną i ekstremalnie niskie zniekształcenia. Dzięki zastosowaniu filtracji drugiego rzędu dla głośników średnio-niskotonowych, są one łatwym obciążeniem dla każdego wzmacniacza.

Active-K

Jedną z najważniejszych cech serii K jest możliwość przekształcenia kolumn pasywnych w „cyfrowe” kolumny aktywne. Panel tylny i zwrotnicę pasywną łatwo się demontuje, a w to miejsce montuje się moduł Active-K. W przyszłości dostępna będzie też wersja z Active-K montowanym fabrycznie. Moduł składa się ze wzmacniacza mocy Creeka oraz wysokiej jakości DAC-a wyposażonego w kilka wejść, w tym asynchroniczne USB i odbiornik Bluetooth. Active-K posiada również wejście analogowe, dla tych, którzy używają gramofonu lub innego źródła analogowego. Active-K zastępuje stratną zwrotnicę pasywną wersją aktywną, która umożliwia doskonałą integrację przetworników i jeszcze szerszy zakres dynamiki, dzięki wprowadzeniu korekcji częstotliwościowej poniżej częstotliwości rezonansowej bass refleksu.

Wyboru źródeł i regulacji głośności dokonuje się za pomocą pilota. Pomimo braku wyświetlacza obsługa Active-K jest bardzo łatwa ze względu na intuicyjność.

Moduł dostępny będzie pod koniec roku 2014.

Ceny kolumn:

K1 (podstawkowe): 1990 zł
K2 (podłogowe): 4990 zł

Źrodło: Audio System