pl | en

Wilson Audio Sasha Series 2
Kolumny głośnikowe

Firma Wilson Audio może poszczycić się długą historią związaną z wykorzystaniem technologii zastosowanej w swoich poprzednich projektach. Na wiele sposobów, każdy nowy produkt Wilsona, stanowi najbardziej aktualną wizytówkę przeprowadzonych przez firmę naukowych doświadczeń. W przypadku Sasha Series-2, precyzyjne wyrównanie czasowe przetworników, tak istotne dla ekspresji harmonicznej, dynamiki i muzykalności, osiągnęło bezprecedensowy poziom doskonałości dla głośnika w dwóch obudowach. Wystarczy jeszcze wspomnieć, że wysokotonowy przetwornik Wilson Convergent Synergy Tweeter, który udoskonalił brzmienie Alexandrii XLF, został obecnie zmodyfikowany tak, aby wykorzystać go w dwuelementowej obudowie głośnika Sasha Series-2.
Sasha, tak jak przedtem WATT/Puppy, pozostaje najlepiej sprzedającym się głośnikiem Wilsona. Kombinacja wysokiej wydajności w połączeniu ze stosunkowo niewielką obudową, była zawsze jego największą zaletą, a obecnie, kwestia wydajności została wyniesiona na zupełnie nowy poziom.

  Obudowa modułu niskotonowego
Ekspresja dynamiczna jest zawsze umieszczona przez Wilsona na samej górze listy założeń konstrukcyjnych. Wilson zainwestował dużą część swoich oszczędności w badania i rozwój szczególnie na polu kompozytów i geometrii obudowy głośników jak i urządzeń pomiarowych. Nowa obudowa modułu niskotonowego Sashy, pozwala zredukować prędkość drgań mikro-syntetycznych czyli prościej mówiąc rezonansów obudowy o 27,5% w stosunku do poprzedniej konstrukcji Sasha. Obudowa modułu niskotonowego w głośniku Sasha Series-2, stanowi szczyt obecnych możliwości konstrukcyjnych.

Specjalna wersja głośnika wysokotonowego Convergent Synergy Tweeter
W poprzednim modelu Sashy, wykorzystywany był tytanowy głośnik wysokotonowy z odwróconą kopułką, który okazał się doskonałym partnerem dla przetwornika średniotonowego Wilsona, nieprzejednanego w swej zawartości harmonicznej, niskiego poziomu zniekształceń i wyjątkowej dynamice. Przed czterema laty, zespół konstruktorski prowadzony przez Dave’a, rozpoczął nowe badania nad ulepszoną wersją przetwornika wysokotonowego, które zwieńczone zostały konstrukcją własną Wilsona, nazwaną „Convergent Synergy Tweeter”. Nowy przetwornik początkowo zastosowano w Alexandrii XLF. W przypadku tego głośnika wysokotonowego, firma zrezygnowała z zastosowania egzotycznych materiałów konstrukcyjnych, na korzyść nowej kopułki jedwabnej, która w większym zakresie spełnia muzyczne założenia konstrukcyjne Wilson Audio oraz, co być może jest najważniejsze, stanowi idealnego partnera dla zastosowanego przetwornika średniotonowego. Przetwornik wysokotonowy Convergent Synergy Tweeter obecnie debiutuje w kolumnie Sasha. W tej wersji przetwornika zastosowano unikalną komorę fali wstecznej, specjalnie zaprojektowaną dla platformy Sasha Series-2.

  Obudowa modułu średnio-wysokotonowego
Oś nowego przetwornika wysokotonowego wymusza nieco inną geometrię ustawienia, niż miało to miejsce w przypadku tytanowego głośnika, stosowanego poprzednim modelu. Dwu płaszczyznowa konstrukcja wyższej części obudowy kolumny Sasha Series-2, osobno optymalizuje kąty nachylenia modułu średnio i wysokotonowego.
Część, w której umieszczono przetwornik wysokotonowy, jest obecnie wykonywana z materiału X, najnowszej generacji, tak jak w głośniku Alexia. Moduł przetwornika średniotonowego, nadal wykonuje się z materiału S. Materiał S opracowano specjalnie do wykorzystania w obudowach przetworników średniotonowych i stanowi on doskonałe połączenie piękna średnich tonów, z niskimi zniekształceniami. W zestawieniu z materiałem X, materiał S redukuje w mierzalny i słyszalny sposób szumy i podkolorowania zakresu średniotonowego.
Solidność konstrukcji oraz kontrola rezonansów zostały ulepszone dzięki nowej konstrukcji usztywnień i zmianie rozmieszczenia dwóch rodzajów kompozytów. W kolumnach Sasha Series-2 zastosowano także rozdzielne osłony głośników wysoko i średniotonowego, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zmniejszyć wnoszone przez nie dyfrakcje.

  Zwiększona dokładność prezentacji domeny czasowej
W poprzednim modelu Sashy, zgodność opóźnienia czasowego przetworników, realizowana była poprzez zastosowanie różnej długości kolców podstawkowych. W przypadku modelu Series-2, wykorzystano podobny, jak w przypadku Alexii, blok wyrównawczy z ponad dwudziestoma nastawami korekcji. To udoskonalenie radykalnie poprawia dokładne wyrównanie przetworników Sashy w domenie czasowej. Regulowana propagacja przetworników, których precyzja jest całkowicie unikalna dla głośników Wilsona, skutkuje większą dokładnością transjentów, przestrzennością przekazu i jego muzykalnością. Dokładne położenie wyższego modułu będzie zależeć od specyficznej geometrii każdego pomieszczenia, jak również od miejsca, w którym znajduje się słuchacz. Kwestie ustawień zostały dokładnie opisane w dołączonej instrukcji obsługi.

Zwrotnica
Wszystkie wartości poszczególnych komponentów zwrotnicy głośnikowej zostały precyzyjnie dostrojone i zoptymalizowane pod kątem nowego projektu, a także uwzględniają zastosowanie nowego przetwornika wysokotonowego.

Cena: 129 000 zł

Źrodło: AUDIOFAST