pl | en

Następna generacja serii Radius
Najnowsze systemy sub/sat do kina domowego z technologią C-CAM

W 2003 roku firma Monitor Audio zaprezentowała pierwszy kompaktowy system typu lajfstajl w szerokiej gamie wykończeń, zmieniając tym samym nieodwracalnie świat popularnego audio. Inspirowana innowacjami zaczerpniętymi z flagowych głośników Monitor Audio, nowa ulepszona seria Radius to nowoczesne, smukłe obudowy, a także przetworniki, które stały się podstawą sukcesu, zaprezentowanych w 2008 roku, głośników serii Radius HD, uhonorowanych nagrodą EISA, zdobytą rok później.

Nowa generacja serii Radius łączy w sobie znakomity dźwięk i niewielkie rozmiary, na nowo zdefiniowane poprzez zastosowanie przetworników z metalowymi membranami oraz ofertę nowych modeli, opracowanych pod kątem potrzeb dzisiejszych użytkowników systemu kina domowego. Oprócz modeli Radius 45, 90 i 270 w nowej linii znajdziemy smuklejszą (65 mm głębokości), nową wersję głośnika centralnego 225, a także „soundbar” RadiusOne, całkiem nowy głośnik centralny Radius 200 i nowe super-kompaktowe, potężne subwoofery Radius 380 i 390.

Kluczowe zmiany w brzmieniu to zasługa nowych, całkowicie metalowych przetworników. Nowa linia, po raz pierwszy w serii Radius, wyposażona została w przetworniki z technologią C-CAM, o wklęsłych profilach, oryginalnie zastosowane w topowych seriach Platinum i GX. Radykalna modernizacja głośników w zakresie geometrii stożka i mechanizmu zawieszenia pozwoliła uzyskać jeszcze ciekawsze i lepsze brzmienie. W przeciwieństwie do konwencjonalnych membran, w których centrum wycięty jest otwór dla cewki, nowe stożki Radiusa mają postać sztywnej powierzchni ciągłej, zespolonej z dłuższą cewką i zawieszeniem o większym skoku, co przekłada się na skuteczniejszy i bardziej odporny na zniekształcenia oraz przesterowania przetwornik. Jego dopełnieniem jest port bas-refleksu HiVe, dzięki któremu niskie częstotliwości ożywają, odtwarzane są bez zniekształceń, w czysty i dokładny sposób.

Za wysokie częstotliwości odpowiada nowy 25 mm tweeter C-CAM, opracowany specjalnie dla tej serii, dostarczający szersze, czystsze pasmo wysokich częstotliwości z niewielkich, kompaktowych obudów. Udoskonalenia zaczerpnięte z podłogowych głośników Monitor Audio to m.in. umiejscowienie przetwornika wysokotonowego w specjalnie zaprojektowanej komorze, z magnesem w jej tylnej części, co zmniejsza rezonans własny i zapewnia jego lepsze tłumienie. Bardziej wyrównany i dokładniejszy podział pomiędzy głośnikami w punkcie ich przecięcia przekłada się na bardziej naturalne brzmienie systemu.

Nowe modele Radius to m.in. głośnik centralny Radius 200, alternatywny do 225, zaprojektowany specjalnie dla systemów kina domowego, gdzie głośnik jest wieszany na ścianie lub stawiany na półce. Całkowicie przeprojektowane obudowy subwooferów przekładają się na poprawę głębi basu, który schodzi teraz znacznie niżej niż w poprzednikach. O ich wysterowanie dbają nowe wzmacniacze i podwójny system przetworników – aktywny i pasywny ABR – obydwa z technologią C-CAM. Subwoofery wyposażono w equalizer z ustawieniami „music” i „movie”, jak również „trigger” 12 V, dzięki któremu mogą być włączane z zewnętrznego źródła. Radius 380 wyposażony został w dwa 200 mm przetworniki napędzane 200-watowym wzmacniaczem pracującym w klasie D, o dwukrotnie większej mocy niż w Radiusie 360. Radius 390 to dwa 250 mm przetworniki zasilane 220 W w klasie D. Obydwa wzmacniacze kontrolowane są przez procesor DSP.

Wykończenia: czarny lakier fortepianowy, biały lakier fortepianowy, walnut.

Kluczowe zalety i specyfikacja techniczna

Radius 45
Super-kompaktowa kostka

Konfiguracja i wymiary podobne do poprzednika.
Możliwość mocowania na ścianie za pomocą portu mocującego z tyłu głośnika i uchwytu naściennego Monitor Audio (opcjonalnie) lub innego standardowego uchwytu

Radius 90
Kompaktowy dwudrożny monitor

Konfiguracja i wymiary podobne do poprzednika
Możliwość mocowania na ścianie za pomocą portu mocującego z tyłu głośnika i uchwytu naściennego Monitor Audio (opcjonalnie) lub innego standardowego uchwytu
Nowy przetwornik niskotonowy C-CAM o średnicy 100 mm
Nowy przetwornik wysokotonowy C-CAM

Radius 225
Kompaktowy głośnik centralny

Głębokość obudowy zredukowana do 65 mm, co poprawia profil głośnika i ułatwia montaż na ścianie, ale oznacza też atrakcyjniejszy wygląd
Głębokość, w stosunku do poprzednika, zredukowano o 40%
Dwa przetworniki niskotonowe C-CAM z głośnikiem wysokotonowym C-CAM w konfiguracji MTM
Uchwyt naścienny w komplecie

Radius 200
Kompaktowy głośnik centralny

Nowy ultra-kompaktowy głośnik centralny
Dwa przetworniki niskotonowe C-CAM z głośnikiem wysokotonowym C-CAM w konfiguracji MTM

RadiusOne
Kompaktowy głośnik typu „soundbar”

Mniejsze, kompaktowe rozmiary
Głębokość obudowy zredukowana do 65 mm, poprawiająca profil głośnika – w przypadku montażu na ścianie uatrakcyjniająca jego wygląd
Głębokość, w stosunku do poprzednika, zredukowano o 40%
Trzy kanały – 3 x niskotonowe C-CAM, 3 x wysokotonowe C-CAM, pracujące w odrębnych komorach
Zamiana kilku maskownic na jedną szeroką – lepsza kosmetyka
Uchwyt naścienny w komplecie

Radius 270
Konfiguracja i wymiary podobne jak w poprzedniku
Nowy przetwornik niskotonowy C-CAM o średnicy 100 mm
Nowy głośnik wysokotonowy C-CAM

Radius 380
Kompaktowy subwoofer

Nowa, ultra-kompaktowa obudowa typu „cube”
Dwa 200 mm przetworniki niskotonowe C-CAM – aktywny i pasywny ABR (Auxiliary Bass Radiator)
ABR zestrojony dla ultra-niskich częstotliwości, zapewniający szybki, czysty i głęboki bas
Przetworniki bez maskownic, kolor skontrastowany z obudową (biały subwoofer ma srebrne membrany, czarny i walnut – czarne)
200 W mocy w klasie D z korekcją DPS - 100% wzrostu mocy w porównaniu do poprzednika
Ustawienia – “Impact”, “Movie” i “Music”
Trigger 12 V

Radius 39
Kompaktowy subwoofer

Nowa ultra kompaktowa obudowa typu „cube”
Dwa 250 mm przetworniki niskotonowe C-CAM – aktywny i pasywny ABR (Auxiliary Bass Radiator)
ABR zestrojony pod kątem ultra-niskich częstotliwości, zapewniający szybki, czysty i głęboki bas
Przetworniki bez maskownic, kolor skontrastowany z obudową (biały subwoofer ma srebrne membrany, czarny i walnut – czarne)
220 W mocy w klasie D z korekcją DPS
Ustawienia – “Impact”, “Movie” i “Music”
Trigger 12 V

Źródło: Audio Center Poland