pl | en

Thorens TD 209 na 130-lecie

Thorens TD 309 Tri Balance – rewolucyjny, obsypany licznymi nagrodami gramofon, który od ponad 2 lat jest bestsellerem w ofercie Thorensa doczekał się młodszego rodzeństwa w postaci gramofonu TD 209.

Premiera miała miejsce na tegorocznej wystawie High End Show w Monachium i zbiegła się ze 130-tą rocznicą powstania firmy Thorens. Oprócz TD 209 zaprezentowano technicznie bliźniaczy, ale o zupełnie innym designie model TD 206, oraz trzy nowe przedwzmacniacze gramofonowe.
Thorens TD 209 do złudzenia przypomina starszego brata – identyczny, przyciągający wzrok trójkątny kształt i smukłe aluminiowe ramię sprawiają, że na pierwszy rzut oka trudno te dwa modele odróżnić.
Technicznie obie konstrukcje są również bardzo zbliżone, jednak dzięki kilku zabiegom TD 209 jest znacznie tańszy i idealnie wypełnia lukę między TD 295, klasykiem kosztującym ok. 3 tys. zł., a dwa razy droższym, awangardowym TD 309.
Producent zapewnia, że nowy Thorens TD 209 produkowany w niemieckiej fabryce, wytwarzany jest tylko z najwyższej jakości materiałów i części, nie odbiegając od poziomu jakości uznanego TD 309.

Plinta z jednego kawałka MDF-u wycinana jest na precyzyjnych, sterowanych numerycznie obrabiarkach i lakierowana na jeden z 3 kolorów. Nóżki osadzone są na gumowych pierścieniach i mogą być od góry regulowane, co ułatwia dokładne wypoziomowanie gramofonu.
Stabilny napęd zapożyczony z TD 309, wykorzystuje serwo motor prądu stałego i umożliwia regulację napięcia paska. Tradycyjnie dla Thorensa, za stabilizację obrotów odpowiedzialny jest układ elektroniczny, elektronicznie również odbywa się zmiana prędkości obrotowej Nowatorskim rozwiązaniem jest dwuwarstwowy talerz wykonany z aluminium pokrytego dodatkową warstwą akrylu. Dwie warstwy z materiałów o różnej charakterystyce rezonansowej, przedzielone są papierową wkładką izolującą. Konstrukcja taka ma minimalizować drgania przedostające się na powierzchnię płyty. Całość posiada jeszcze dodatkowy walor wizualny, ponieważ ta zewnętrzna akrylowa warstwa łudząco przypomina winylową płytę na stałe umieszczoną na talerzu.
Nowe ramię TP 90 opiera się na wypróbowanej i sprawdzonej konstrukcji TP 92 i korzysta z tych samych, wysokiej jakości łożysk, o ultra niskim tarciu. Rurka ramienia wykonana jest z walcowanego aluminium i tłumiona dodatkowym pierścieniem określanym przez inżynierów Thorensa mianem technologii RMR (reduced-modal-resonance). Stalowa przeciwwaga jest podwójnie izolowana od reszty układu. Ramię posiada możliwość regulacji wysokości (VTA) oraz azymutu i wysięgu, co na tym poziomie cenowym jest cechą niespotykaną.

Thorens TD 209 ma ogromne szanse powtórzyć sukces większego brata oferując ten sam awangardowy design i zbliżone parametry techniczne, przy cenie skalkulowanej na poziomie 4500 zł. Pierwsze egzemplarze powinny pojawić się w sprzedaży jeszcze przed wakacjami.

Specyfikacja:
Sterowanie ręczne
Napęd paskowy przez sub talerz
Silnik DC elektronicznie stabilizowany
Obroty 33-1/3, 45 rpm
Przełączanie obrotów elektronicznie
Talerz 12”aluminiowo akrylowy
Ramię THORENS TP 90
Wkładka AT-95 B
Regulacja anty-skatingu magnetyczna
Zasilanie: zasilacz zewnętrzny, 12 V DC/AC, 6 W min.
Wymiary 470 x 125 x 430 mm (W x H x D)
Waga 4,2 kg
Wykończenie: lakier połysk, kolor czerwony, czarny, biały
Wyposażenie zasilacz, przewody RCA, waga, poziomica, wkładka MM, szablon do ustawienia wkładki

Źródło: Best – Audio