pl | en

Xonar Essence STU - esencja czystego dźwięku

Urządzenia audio z linii ASUS Xonar Essence zdobył już serca i uznanie użytkowników. Po wewnętrznych kartach dźwiękowych Xonar Essence ST i STX oraz wielokrotnie nagradzanym przetworniku cyfrowo-analogowym Xonar Essence One, przyszedł czas na kolejne urządzenie. Wprowadzany na rynek nowy DAC ze wzmacniaczem słuchawkowym Xonar Essence STU oferuje jeszcze wyższy standard dźwięku – stosunek sygnału do szumu wynosi 120 dB (SNR), a wzmacniacz słuchawkowy pozwala na napędzenie słuchawek nawet o impedancji wynik 600 Ω. Wyposażony został w asynchroniczne audio USB oraz pozwala na wymianę op-ampów.

Xonar Essence STU został zaprojektowany z myślą o miłośnikach doskonałego dźwięku – to nie tylko dopracowany przetwornik cyfrowo-analogowy, ale również wzmacniacz słuchawkowy który pozwoli w pełni wykorzystać potencjał dostępnych na rynku słuchawek.

Ives Chiu, Multimedia Business Unit, ASUS: Otrzymaliśmy bardzo pozytywne opinie od klientów na temat jakości dźwięku oferowanego przez karty dźwiękowe Xonar Essence ST i STX. Postanowiliśmy stworzyć Xonar Essence STU – zewnętrzne urządzenie oferujące jeszcze lepszy dźwięk, łatwą kontrolę i łączność z notebookami. To kolejny przykład projektowania urządzeń z myślą o potrzebach użytkowników.

Precyzyjny dźwięk
Dopracowana pod każdym względem konstrukcja wyposażona w zrównoważony obwód drukowany zapewnia wierną reprodukcję różnych dźwięków i pozwala minimalizować wszelkie zakłócenia. Z Xonar Essence STU użytkownik uzyskuje czyste i wyraźne brzmienie o niskim zniekształceniu ze współczynnikiem SNR wynoszącym 120 dB. Urządzenie zostało bogato wyposażone w najlepsze na rynku komponenty, takie jak przetwornik cyfrowo-analogowy Texas Instruments PCM1792A i wzmacniacz słuchawkowy TPA6120A2, który obsługuje impedancję do 600 Ω. Zastosowano w nim cenione w branży audiofilskiej kondensatory WIMA FKP2 i Nichicon Finegold oraz wyposażono w technologię precyzyjnej regulacji zegara i asynchroniczny transfer audio, aby zapewnić jak najwierniejszy dźwięk. Odtwarzanie wspomagane jest obsługą sterownika dźwiękowego ASIO.

Intuicyjny w obsłudze
Xonar Essence STU jest urządzeniem zewnętrznym i wszelkie funkcje do sterowania znajdują się na przednim panelu. Nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania. Użytkownicy mogą przełączać ustawienia pomiędzy wysokim i niskim wzmocnieniem – od małych słuchawek dousznych (najczęściej od 16 do 32 Ω) po pełnowymiarowe słuchawki z najwyższej półki (do 600 Ω). Jest to szczególnie ważne biorąc pod uwagę rosnącą popularność urządzeń mobilnych, do których dołączane są słuchawki o niskiej impedancji i wysokiej czułości.
Podwójna kontrola głośności pozwala na jednoczesną regulację ustawień głośników i słuchawek, podobnie jak ma to miejsce w przypadku dedykowanych konsoli audio. Interfejs USB oznacza możliwość podłączenia do urządzeń zgodnych z tym standardem. Dodatkowo dostępny jest stereofoniczny port wyjścia RCA, wejście słuchawkowe 6.3mm, dwa wejścia cyfrowe i wejście pomocnicze.

Strojenie tonalne i zaawansowana kontrola
Nowe urządzenie ma miejsce na trzy wzmacniacze operacyjne. Fabrycznie został wyposażony we wzmacniacze operacyjne Texas Instruments NS-LME49720 i NS-LM4562NA, które dbają o żywszy i bardziej przestrzenny dźwięk. Użytkownik może zmienić je na inne, aby dostosować brzmienie do swoich preferencji. Otwarty design znany już jest z poprzednich produktów audio Xonar Essence firmy ASUS.
Dodatkową zaawansowaną funkcją jest przełącznik ze zworkami, który przepuszcza dźwięk przez urządzenie Xonar Essence STU, pozwalając na wykorzystanie go jako wzmacniacza wstępnego, mogącego pracować wraz ze wzmacniaczem dedykowanym. Możliwa jest regulacja głośności na wzmacniaczu głównym bez korzystania z układu Xonar Essence STU oraz aktywacja wspomaganego wyjścia słuchawek, które minimalizuje trzaski, występujące podczas uruchamiania.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA
Interfejs USB: 2.0
Stosunek sygnału do szumu: 120 dB
THD+N: 0,00032%
CzęstotliwośĆ przenoszenia: 10 Hz-48 kHz
Max. częstotliwość próbkowania: 192 kHz/24 bity
Ukłądy scalone:
DAC - TI PCM1792A
Wzmacniacz słuchawkowy - TPA 6120A2
Impedancja słuchawek: do 600 Ω
Przełączane wzmacniacze operacyjne:
I/V: 2 x LME49720
LPF: 1 x LM4562NA

Źródło: ASUS Polska