pl | en

Rotel prezentuje swoją serię 12

Rotel z informuje o wprowadzeniu do swojej oferty produktowej komponentów hi-fi nowej serii 12. Jest to rodzina urządzeń audio wysokiej jakości, która dzięki znakomitej wydajności, poszerzonemu zestawowi funkcji, zachowaniu etosu brzmieniowego Rotela oraz filozofii konstrukcyjnej Balanced Design Concept, ustanawia zupełnie nowe standardy w dziedzinie audiofilskiej jakości komponentów hi-fi z podstawowego przedziału cenowego

Znana i ceniona przez miłośników dobrego dźwięku seria 06, stanowi synonim umiarkowanych cenowo audiofilskich komponentów hi-fi. Ustanowiła ona swego rodzaju standard, według którego oceniane były komponenty hi-fi z bazowego zakresu cenowego, zaś w 2009 r. modele Special Edition po raz kolejny podniosły poprzeczkę. Ale nic nie trwa przecież wiecznie.

Rynkowy sukces znanej i cenionej serii 15, oraz nowe doświadczenia zgromadzone podczas jej konstruowania, zaowocowały wprowadzeniem udoskonaleń także w innych obszarach produktowych tego japońskiego producenta o ponad półwiecznej tradycji. To właśnie w rezultacie tych daleko idących zmian, powstała doskonała, zupełnie nowa seria 12, która w ofercie Rotela zagospodaruje przedział cenowy, zajmowany dotychczas przez komponenty serii 06, oferując jednocześnie wyższą jakość audio oraz znacznie bogatszy zestaw funkcji.

Seria 12 składa się z sześciu wysokiej jakości urządzeń. Komponenty te, podobnie jak inne konstrukcje Rotela, oferują bogate wyposażenie i audiofilską jakość audio za bardzo rozsądną cenę. Jednak, dzięki nowej, zaawansowanej koncepcji systemowej Rotela, opcjom strumieniowania oraz dedykowanej iOS aplikacji do sterowania systemem, seria 12 pewnie patrzy w technologiczną przyszłość, kontynuując jednocześnie brzmieniowe dziedzictwo marki.

Tradycyjne hi-fi podlega zmianom i dzisiaj czołowe miejsce na liście technologicznych nowości nie jest już zajmowane przez odtwarzacz CD, a przez urządzenia takie jak Rotel RT-12, stanowiący prawdziwe centrum sterowania oraz doskonały przykład systemowego podejścia serii 12. Widać to szczególnie wtedy, kiedy tuner współpracuje ze wzmacniaczem RA-11 lub RA-12, odtwarzaczem CD i aplikacją Rotela dostępną do urządzeń takich jak iPhone, iPad i iPod touch.

RT-12 jest zintegrowanym tunerem dla internetowych stacji radiowych, tradycyjnych emisji FM oraz cyfrowych przekazów DAB+, wyposażonym w pamięć aż 30 stacji dla każdego z tych zakresów. Przetwornik C/A Wolfson WM8740 24/192 bity zapewnia wysoką wydajność zarówno przy wykorzystaniu analogowego wyjścia stereo, jak i bezpośredniego cyfrowego wyprowadzenia sygnału przez wyjście koaksjalne. RT-12 wspiera także serwery UPnP pozwalając na strumieniowanie z komputera.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom szerokiej grupy użytkowników, Rotel wprowadził możliwość sterowania pracą systemu za pomocą iPoda lub iPada, poprzez zintegrowane łącze przewodowe lub WiFi. Korzystając ze specjalnego łącza Rotel Link i aplikacji Rotel Remote, za pomocą iPhona możesz sterować pracą wzmacniaczy RA-11 oraz RA-12, a także odtwarzacza RCD-12.

Uniwersalność w zakresie połączeń, jaką oferuje seria 12 oznacza, że muzyka może docierać do systemu z niezwykle szerokiej palety źródeł, zarówno analogowych jak i cyfrowych. Wśród analogowych znajdziemy oczywiście wejście gramofonowe czy też gniazda dla odtwarzacza CD, podczas gdy cztery wejścia cyfrowe oraz umieszczony na przednim panelu port USB, umożliwiają odtwarzanie plików zgromadzonych w komputerze lub też multimedialnym serwerze. Technologia Bluetooth pozwala na bezprzewodowe strumieniowanie sygnału bezpośrednio z iPada, iPhona lub iPoda, bądź innego dowolnego odtwarzacza MP3.

Jakość wzmacniaczy Rotela jest po prostu legendarna, zaś seria 12 oferuje aż trzy dwukanałowe konstrukcje. Flagowym modelem jest RA-12, który może poszczycić się najnowszymi rozwiązaniami stosowanymi w wysokiej jakości urządzeniach dwukanałowych. Model ten zawiera zarówno analogowe, jak i cyfrowe wejścia, wyposażony jest w przyjazny dla użytkownika wyświetlacz, a także wspiera USB dla iPoda oraz strumieniowanie za pomocą Bluetooth. Niesamowitą czystość dźwięku zapewnia przetwornik C/A Wolfson WM8740 24/192 bity, zaś układ wzmacniacza 60 W wykorzystuje transformator toroidalny wykonany specjalnie na zamówienie Rotela, zaprojektowany przez firmę układ liniowego wzmocnienia, obwody sygnałowe wysokiej jakości oraz komponenty toru fonicznego zapewniające znakomite brzmienie. Przejawem dbałości o szczegóły i dostarczania jak najbardziej użytecznych rozwiązań jest programowalna kontrola barwy oraz tryb „Tone Bypass”, gwarantujący integralność ścieżki sygnału i niezwykle wierne brzmienie.

Drugi ze wzmacniaczy, RA-11, ma podobną specyfikację, ale dysponuje nieco niższą mocą wyjściową wynoszącą 40 W na kanał. Model RA-10 również dysponuje 40 W na kanał, jednak jest bardziej tradycyjną konstrukcją wzmacniacza - bez wyświetlacza i funkcji strumieniowania.

Odtwarzacz RCD-12 zapewnia wysokiej jakości dźwięk, dostarczany zarówno poprzez wyjście analogowe, jak też cyfrowe. Przetwornik C/A Wolfson WM8740 24/192 bity gwarantuje wysoką wierność brzmienia i dźwiękową integralność na wyjściu analogowym. RCD-12 wykorzystuje szczelinowy mechanizm ładowania płyty, znany z droższych konstrukcji firmy. Komfortową obsługę odtwarzacza zapewnia dwuwierszowy wyświetlacz z możliwością jego przyciemnienia, wielofunkcyjny pilot zdalnego sterowania i wejście wyzwalacza. Obsługa za pomocą iPada lub iPhona jest możliwa w połączeniu z RT-12 oraz dzięki wykorzystaniu funkcji Rotel Link.

RT-11, podobnie jak RT-12, zawiera tunery FM i DAB/DAB+ Band III. Na każdy z zakresów przypada po 30 miejsc w pamięci. Sekcja FM odbiera ponadto sygnał RDS. Przesyłane informacje prezentowane są na zintegrowanym dwuwierszowym wyświetlaczu. Wyjście audio realizowane jest za pomocą stereofonicznych łączy RCA, zaś listę wyposażenia dopełnia antena przeznaczona do odbioru sygnału FM/DAB oraz wielofunkcyjny pilot zdalnego sterowania, umożliwiający włączenie i wyłączenie urządzenia, zapamiętanie i wywołanie stacji radiowych oraz ich dostrojenie.

Każdy z modeli serii 12 został zaprojektowany w zgodzie z filozofią konstrukcyjną Balanced Design Concept, dlatego też szczególną uwagę przyłożono do precyzyjnego doboru układów w ścieżce sygnałowej, dzięki czemu możliwe stało się znakomite dźwiękowe zestrojenie każdego z modeli tej serii.

Modele nowej serii 12 oferowane będą w kolorze czarnym oraz srebrnym.

Źródło: Audio Klan