pl | en

Audio Research Ref75 - stereofoniczny wzmacniacz mocy

Wzmacniacz Reference 150 zyskał niemały sukces rynkowy od momentu pojawienia się w sprzedaży rok temu, jednakże wiele osób albo nie potrzebuje jego dużej mocy, albo też końcówka ta jest poza ich możliwościami finansowymi. Mając to na uwadze, Audio Research przygotowała mniejszy wzmacniacz klasy Reference, w cenie, która będzie w zasięgu większej ilości melomanów.

REF75 jest wzmacniaczem o wzornictwie typowym dla starszych, klasycznych konstrukcji tej firmy. Panel czołowy wyposażono w dwa podświetlane wskaźniki wychyłowe, po jednym wskaźniku na kanał, informujące o oddawanej mocy, służące też do ustawiania prądu podkładu lamp. Pod każdym z wskaźników znajdują się przełączniki, które pozwalają na zmianę trybu pracy wskaźników. Potencjometry do regulacji biasu są dostępne z poziomu panelu czołowego. Wymiary zewnętrzne wzmacniacza REF75 są identyczne z wymiarami wzmacniacza REF150. Ścianka przednia, uchwyty czołowe oraz pokrywa dostępne są w kolorze czarnym lub srebrnym (naturalnym).

Wzmacniacz wyposażono wyłącznie w wejścia XLR, natomiast terminale głośnikowe mają odczepy o impedancji 4 i 8 Ω. REF 75 wyposażono też w dwa komplety gniazd sterujących 12 V (wejściowe i wyjściowe), przełącznik podświetlenia wskaźników oraz gniazdo zasilające 20 A.

Moc wyjściowa wynosi 75 W na kanał. Układ elektroniczny wzmacniacza jest w pełni zbalansowany, wyjście pracuje w trybie push-pull - wszystko to zaczerpnięto z modelu REF150. W stopniu wyjściowym zastosowano po jednej parze lamp mocy KT120 na kanał. Stopień wejściowy korzysta z bezpośrednio sprzężone tranzystory FET i pojedynczą lampę sterującą 6H30 na kanał. Układ zasilania ma te same rozmiary, co w produkowanym wcześniej wzmacniaczu mocy REF110.

Podobnie jak w modelu REF150, stopień wyjściowy to połączenie trybu „ultraliniowego” i opatentowanej przez Audio Research topologii, przekładającej się na lepsze brzmienie niż w konwencjonalnym trybie pentodowym czy triodowym. Z uwagi na umiarkowana emisję ciepła, zrezygnowano z wentylatorów chłodzących wnętrze wzmacniacza.

Cena: 42 000 zł

Źródło: audiofast