pl | en

Jaki gramofon?

Witam Panie Wojtku!

W związku z tym, iż pomógł mi Pan przy wyborze kolumn oraz kabli domowego zestawu, zwracam sie z ponowna prośba o wskazanie "słusznej drogi postępowania". Otóż chodzi o gramofon. Obecnie do systemu mam podłączony gramofon firmy (bądź model) Major z Belgii. Na temat firmy nie znalazłem w necie nic. Jedyne co wiem to to, że gramofon ma przynajmniej 30 lat. Wkładka to Grado Black. Gramofon jest podłączony do Tube Boxa SE II Pro-Jecta, a ten z kolei do Marantza PM 7003, kolumny to AA Phoebe III. Natomiast interkonekty to Klotz, a głośnikowe to Supra Ply 3.4 S. I niestety jakoś mi to nie gra. Czegoś mi brakuje. Tak jak w przypadku płyt CD SA7003 z PM7003 i Phoebe III oraz kablami Supry jako interkonekty (EFF-I) i głośnikowe (Ply 3.4S) gra rewelacyjnie, tak tu nie bardzo. W związku z tym moje pytanie: co wymienić? Gramofon, wkładka, kable, wzmacniacz gramofonowy? Jestem otwarty na wszelkie propozycje. Osobiście myślałem o wymianie gramofonu, coś z Pro-Jecta w związku z tym, iż mam w systemie ich wzmacniacz, a także o wymianie interkonektów na Supry oraz wkładki. Czy to wystarczy? A jeśli tak, to czy wybór właśnie Pro-Jecta i np. wkładki Sumiko to dobre rozwiązanie, czy też jednak inna firma. A może też warto wymienić przedwzmacniacz Pro-Jecta? Chodzi o to by grało to dobrze z Marantzem i Phoebe III, bo tego nie mogę wymienić:)

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za podpowiedź:)
DawidWitam!

Niestety nie znam pana gramofonu. Nie pisze pan też, czego mu w tym dźwięku brakuje. Zakładam jednak, że mówi pan to na podstawie porównania z tym, jak gra SA7003, bo o nim pan nie wspomina. Ja celowałbym tu w dwie możliwości – gramofon i przedwzmacniacz. Wkładka na końcu. Albo jeszcze inaczej – najpierw interkonekty, bo to nigdy nie boli. Najłatwiej byłoby więc w pierwszej kolejności wymienić te ostatnie, bo system na pewno zagra lepiej, a nie trzeba będzie tego potem wymieniać.
A potem zmieniłbym przedwzmacniacz – to też zostanie przy ew. wymianie gramofonu. Polecałbym wypróbowanie przedwzmacniaczy Music Halla, albo Heeda (ten sam dystrybutor). I dopiero na końcu przymierzyłbym się do gramofonu. Nie znam pana budżetu, ale koniecznie trzeba posłuchać RPM-1, który kiedyś testowałem w Audio, byle z dobra platformą pod nim – będzie pan zaskoczony jego dźwiękiem. Ale kolejność właśnie taka – w którymś monecie dźwięk „zaskoczy” i będzie pan mógł zostać przez dłuższy czas przy danej konfiguracji.

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła