pl | en

Gramofon

Witam Panie Wojtku!

Nie niepokoiłem Pana przez dłuższy czas, ponieważ skompletowany z Pana pomocą system bardzo mnie usatysfakcjonował i skupiłem się na słuchaniu muzyki, zamiast na grzebaniu w sprzęcie ;) Niedawno jednak wyciągnąłem z piwnicy parę winyli i z czystej ciekawości jak zagrają, na próbę, zestawiłem następujący tor analogowy:
- Gramofon "vintage" Denon DP-45 - napęd bezpośredni, aktywne tłumienie ramienia, sztywna konstrukcja.
- Wkładka Goldring 1042
- Wzmacniacz korekcyjny CA Azur 640P
- Wzmacniacz Prima Luna PL1 (z KT77)
- Kolumny ADAM HM-2
- Kable XLO Ultra 1 + Pro 600

Brzmienie zestawu okazało się na tyle obiecujące, że postanowiłem gramofon zostawić na stałe. Zestaw gra dźwiękiem wciągającym, płynnym, głębokim, o ładnej, choć nieco ciemnej palecie barw. Ogólnie barwa góruje w nim nad definicją, trochę za dużo jest w tym dźwięku relaksu. Chciałbym wpuścić nieco więcej powietrza, poprawić rozdzielczość, dodać taką emocjonalną "iskrę" jaką osiągnąłem z CD. Próbowałem zmiany wkładki na Ortofona MC-3 Turbo i przedwzmacniacza na PJ Phonobox II. Gramofon grał nieco bardziej skocznie, ale już bez tej głębi i płynności, bardziej jakby mechanicznie. Wydaje mi się, że drogą do poprawy może być wymiana gramofonu. I tu, ponieważ wypożyczenie gramofonu na odsłuch praktycznie nie wchodzi w grę, proszę Pana o poradę jaką drogą podążyć i ew. o rekomendację gramofonu. Założony budżet to ok. 5 tys. zł. Przegląd oferty rynkowej wyłonił następujące urządzenia:
- PJ Xpression III, RPM 5, RPM 6
- Thorens TD 235
- Clearaudio Concept
- Thorens TD 309 (to juz powyżej budżetu, ale jak by to miało być "to", to mógłbym dopłacić)

Pozdrawiam,
Remigiusz

Witam!

Clearaudio da panu wszystko to, czego pan szuka. Thorens jest niezwykle kuszący, ale tu i teraz Concept da więcej wszystkiego. I jest gotowy do odpalenia zaraz po wyjęciu z pudełka, co oszczędza naprawdę sporo walki z wkładką. Be zastanowienia. W przyszłości można ew. wymienić wkładkę na wyższy model Clearaudio i jeśliby dalej istniała potrzeba, wymienić przedwzmacniacz. Ale to naprawdę na końcu. Będzie dobrze!

Pozdrawiam
Wojciech Pacuła