pl | en

Dzień dobry!

Czy może mi Pan udzielić odpowiedzi na pytanie dotyczące plików. Zakupiłem Chromecasta Audio i podłączyłem go poprzez wyjście optyczne do przetwornika . To dość już wiekowy DAC, California Audio Labs Sigma II z apdejtem do czytania 24/96. Pochodzi z końca lat 90.

Uruchomiłem usługę Deezer Hifi i wg informacji dostawcy, są to pliki FLAC w jakości CD. Chromecast pracuje sterowany ze smartfona i wspiera wiele plików. Mnie natomiast zastanawia jak to jest, że one są odczytywane przez DAC-a, który plików FLAC nie czyta. W tamtym czasie nic takiego zwyczajnie nie istniało. A jednak...Czy pliki muzyczne przechodząc przez Chromecasta zmieniają swoją postać? Zakładam, że na wyjściu optycznym to są dalej pliki w postaci cyfrowej i dopiero DAC zmienia je na postać analogową.

Przyznaję, że niewiele z tego rozumiem, ale działa to całkiem OK.

Pozdrawiam,
Cezary
Panie Cezary!

Najważniejsze, że wszystko działa :) A problemu właściwie nie ma, ponieważ Chromecast Audio jest odtwarzaczem plików, to znaczy przyjmuje pliki o zadanej przez producenta wartości, w zadanych przez producenta formatach i wszystkie zamienia na sygnał PCM – taki sam, jak w CD. I taki sygnał wysyłany jest na zewnątrz, do przetwornika. Każdy przetwornik cyfrowo-analogowy musi dostać już „rozpakowany” sygnał, albo PCM, albo DSD. A FLAC to po prostu sygnał PCM, tyle że zapakowany w taki sposób, żeby zajmował mniej miejsca – ale w przeciwieństwie do MP3 to pakowanie bezstratne, nic nie jest z sygnału wyrzucane.

Mam nadzieję, że odpowiedziałem na pytanie :)

Pozdrawiam
Wojtek Pacuła